Є люди, що років не знають –
Їх серце пульсаром горить.
У Космос злітають, в глибини пірнають,
Ведуть за собою, навчають любить.
ххх
В народі побутує легенда. Жила жінка-одиначка із своїм дитям у бідності. Якось пішла з ним у ліс за хмизом, щоб хату зігріти, і натрапила на печеру, в якій – скарб із срібними, золотими коштовностями. Загорілися очі. Набрала, скільки могла, та мерщій додому. А вдома голос віщий: «Ти нічого не забула?». Спохватилась бідолашна – сина в печері залишила!
Часто-густо і в наш час таке буває. Батьки в погоні за матеріальними статками, грішми, празністю буття забувають про виховання своїх дітей. Але Господь все бачить. Він посилає до цих (і не тільки) дітей тих, хто вкладає у них душу, вселяє любов, спрямовує свідомість до пізнання цього незбагненного світу, розвиває творчий потенціал і т. д.
Саме таким від Бога педагогом, вчителем і вихователем є Валентин Миколайович Наріжний. Його життя віддане дітям в повному обсязі, без сумнівів і вагань.
Ось що повідав пан Василь, батько двох дітей, які навчались, виховувались під крилом Валентина Миколайовича: «Всім серцем відданий улюблений справі, справжній професіонал, вмілий організатор навчального процесу для учнів – як батько і водночас як щирий друг».
Солідарна з цими судженнями і пані Лариса, колега по роботі: «Привітний, душевний, товариський. Він завжди в пошуках нового, передового, незвіданого. Його люблять учні, поважають батьки, наслідують колеги-вчителі».
Вищесказане підкріплюється не тільки пошануваннями, але й нагородами за його конкретні багаторічні заслуги. Валентин Миколайович відзначений орденом Трудового Червоного Прапора, медаллю «Ветеран праці», нагрудним знаком «Відмінник освіти України». Він – Заслужений вчитель України.
З якого ж джерела пульсують витоки успішної особистості? Як виростають орлині крила для злету? Я не фаталіст, але думаю, що стежину долі визначає Господнє провидіння. І той, що наполегливо йде по ній, досягає успіху.
Сімейне гніздечко в селі Мануйлівці, що на Полтавщині, було зруйноване війною: у 1943 році, на фронтах Другої світової, загинув батько, залишивши хлопця напівсиротою. Мама, за фахом – педагог, незважаючи на повоєнні труднощі та бідності, старалась дати сину освіту. Вона вклала у свідомість сина золоте правило: успіху в житті добивається той, хто вчиться, працює і без втоми йде до поставленої мети.
Сімейні обставини змусили Валентина і маму переїхати на Волинь до старшої сестри. Спочатку мешкали в Старій Вижівці, а потому – в Ківерцях, де Валентин закінчив середню школу.
Романтика кликала в незвідані далі. Поїхав поступати в Ленінградське вище військово-морське училище. Після успішного складання вступних іспитів приймальна комісія відмовила в навчанні: мовляв, вага тіла мала – 48 кілограмів. Який з нього моряк? Вирішив вступати до Ленінградського авіаприладобудівного інституту. І тут не склалося – нема місця в гуртожитку.
Так провидіння долі привело хлопця до Луцького педагогічного інституту ім. Лесі Українки.
Це був перший крок до майбутнього успіху. А ще ж спеціальність яка: фізика та основи виробництва! Вже на четвертому курсі студента Валентина Миколайовича Наріжного скеровують в Облапську школу (на Ковельщині) викладати фізику та математику й навіть, німецьку мову. Так він вчиться, закріпляє теорію практикою.
Після успішного закінчення вузу – служба в армії у військах космічного зв’язку в Криму. Цікаво, що туди неодноразово приїжджав генеральний конструктор космонавтики Сергій Корольов. Офіцери і солдати цим особливо пишалися.
У 1965 році повертається на Волинь, але вже до міста Ковеля, куди переїхала з чоловіком старша сестра. Валентина Наріжного невдовзі призначили завучем Білинської школи, де викладав улюблені предмети: фізику, математику та інші точні науки.
Гей, мій зацікавлений читачу, а чи не пора до ліричного відступу? Саме в цьому чарівному озерному селі, де хати сільські купаються в квітучих садах, де працьовитих селян будять до роботи голосисті соловейки, де запахи бузку п’янять і хмеліє голова, гарний легінь Валентин закохався в красуню Валентину, викладача фізкультури. Закохався раз і назавжди. Закохався, щоб долати в парі негаразди життя і через бурі та шторми летіти до спільних перемог та звершень.
Ще раз нагадаємо про провидіння долі, бо саме воно вело юного Валентина з далекої Мануйлівки до волинського Білина, де щастя чекало. Але це – тільки невеликий штрих до успішної ходи.
У 1966 році педагог перейшов на роботу в Ковельську середню школу №1, в якій працює і творить до сьогоднішнього дня.
Порахуй, мій шановний читачу, скільки-то праці, сил, здоров’я віддано улюбленій школі. Унікальна арифметика – 56 років (!). Чим не рекорд Волині? В цих пройдених з гідністю роках – сотні доброчинних справ. Це організація фізико-технічних гуртків, обладнання (з гуртківцями) дистанційного управління проекційною та звуковідтворювальною апаратурою в кабінетах фізики, хімії, біології, математики, створення кабінету трудового навчання, розробка і монтаж пульту керування автоматизованою системою навчання та контролю. А ще у 1977 році втілено в життя проєкт шкільного телецентру, який був одним із перших в Україні, та багато іншого.
Але найголовніше в цьому рекордному відрізку часу – це любов до дітей, рідної школи, до своєї професії та творчої справи. Відзначимо, що за цими здобутками – самовіддана праця, самовдосконалення і одержимість, про які треба писати широкоформатну книгу. Спробуймо дізнатися про головне в розмові з героєм нашого нарису.
— Валентине Миколайовичу, життя вдалося?
— Думаю, що так.
— В чому його головна суть?
— Життя – це рух. Від живого споглядання — до абстрактного мислення і до практики.
— З висоти пройдених літ, яке Ви бачите найвагоміше досягнення своєї творчої праці?
— Важко виділити. У всіх задумах, здобутках і втіленнях: праця – душа моя та учнів. І все ж, мабуть, – шкільний навчальний телевізійний центр. Над цим проєктом ми працювали в позаурочний час, бувало, до глибокої ночі. Дітям було цікаво, і вони не спішили додому. Часом батьки приходили, але коли бачили нас в технічно-творчій роботі, заспокоювались. Вони розуміли, що саме тут формується тісне ставлення до життя і майбутньої професії.
— Де ще втілювали в життя подібні проєкти?
— Такими розробками займалися учні та педагоги в школах Луцька, Вінниці і Донецька. Міністерством освіти наша школа була визначена як базова. У нас проводилися Всеукраїнські семінари, і ми ділились своїм передовим досвідом з іншими.
— В двох словах: у чому суть винаходу?
— На другому поверсі школи був змонтований пункт управління, який проводовою мережею з’єднувався з кабінетами. «Диспетчер» по заявці викладача вмикав ту чи іншу програму, і учні не тільки слухали розповідь вчителя, а й наочно бачили все на моніторі, чим суттєво покращувалось засвоєння матеріалу.
— Непросто було, адже це – апаратура, монтаж, розробка програм?
— Посудіть самі: тільки на з’єднання пульта управління з кабінетами витрачено більше як 5 кілометрів проводів.
– Успіх учителя, педагога, вихователя – в його учнях. Ваші вихованці досягли визначних успіхів?
— Розлетілися вони, мов пташенята, по всій Україні та за її межами. Всіх не згадаєш. Ростислав Кузьмич був дублером космонавта Леонова, Володя Пузир – професор, доктор технічних наук харківської Академії залізничного транспорту. Олег Самчук (молодший) – головний лікар провідного медичного закладу у Львові, Віктор Леончук – успішний бізнесмен в Бресті…
— Творчим людям часто пропонують керівні посади. Як із цим?
— Пропонували, і не раз. Я відповідав: «Краще я буду хорошим вчителем, аніж поганим «директором».
— Світ жорсткий. В людях не розчаровувалися?
— Мені щастило на добрих людей. На моєму шляху разом зі мною завжди працювали щирі, розумні, порядні особистості. І я цим тішуся – таке багато значить в житті.
— Ви гарно виглядаєте. Відкрийте таємницю здорового способу життя.
— Ще з студентських років моїм пріоритетом був спорт. Займався фехтуванням, був кандидатом у майстри спорту. Досяг другого розряду у лижному спорті, а ще непогано стріляв з малокаліберної гвинтівки.
— Ваше хобі?
— Гриби влітку, але найголовніше – моделювання, на основі якого можна досягти практичного результату.
— Крім школи, чим живете?
—Тішуся онучками Софійкою та Настунею, опікуюся донькою Світланою, яка, на жаль, має проблеми із здоров’ям і, звичайно, проникаюсь долею сина Ігоря.
— Що ж, Валентине Миколайовичу, дякую за цікаве спілкування. Переконаний, що сказане Вами відгукнеться добрими справами в душах колег та учнів, і не тільки.
2022-й – це Ваш ювілейний рік. Вітаємо і віншуємо добрим словом із побажаннями міцного здоров’я, нових творчих злетів. Щасти Вам!
Розмову вів
Анатолій СЕМЕНЮК.
НА СВІТЛИНАХ: миті життя Валентина НАРІЖНОГО та членів його сім’ї.
Фото з сімейного архіву.
Залишити коментар