НІ ХАО, КРОЛИКУ, або
З КИТАЙСЬКИМ НОВИМ РОКОМ!
НІ ХАО, КРОЛИКУ, або З КИТАЙСЬКИМ НОВИМ РОКОМ!
Традиції та правила свята
Китайський Новий рік – найважливіше традиційне китайське свято. Неофіційно його ще називають Місячним Новим роком, оскільки воно є елементом успадкованого зі стародавніх часів місячно-сонячного китайського календаря.
Попри назву, відзначають свято не лише в Китаї. Воно є основним і для жителів Гонконгу, Індонезії, Макао, Малайзії, Філіппін, Сінгапуру, Тайваню, В’єтнаму.
Святкують китайський Новий рік дуже гучно та пишно, крім того, свято вважається державним. Якщо дата Нового року припадає на робочі дні тижня, влаштовують офіційні вихідні.
Свято в Китаї відзначають щонайменше 15 днів. Дата початку та кінця року визначається за місячним календарем.
Закінчиться святкування 9 лютого 2024 року. Символом 2023 року за східним гороскопом є Водяний Кролик.
Як святкують Новий рік у КитаЇ
Дні святкування китайського Нового року зазвичай перетворюються на фестиваль, який традиційно починається в перший день першого місяця китайського календаря і закінчується Святом ліхтарів, яке настає на 15-й день святкувань.
Щодо традицій та звичаїв китайського Нового року, то вони можуть відрізнятися. Це залежить від певних регіонів, де його святкують.
Зазвичай китайці доволі пишно готуються до новорічних святкувань: витрачають багато грошей на прикраси, подарунки, одяг, святковий стіл.
Китайський Новий рік вважається святом возз’єднання, адже усі члени родини, які працюють чи навчаються в інших містах та країнах, обов’язково повертаються додому на новорічну ніч.
Традиції нового року
Яскрава традиція Нового року у Китаї – костюмовані маскаради. Люди вбираються в костюми різних тварин та міфічних істот, влаштовуючи шоу. Ці яскраві та цікаві виступи приваблюють в Китай туристів з усього світу.
Китайці вірять, що Новий рік – це ідеальний час забути старі чвари й образи, тому в цей період люди миряться та просять вибачення одне в одного.
Також кожна китайська родина обов’язково ретельно прибирає своє житло. Китайці вірять, що це допоможе очиститися від минулих невдач та звільнити місце для щасливих моментів.
За китайською міфологією, у Новий рік в усі будинки приходить чудовисько Нянь, яке з’їдає урожай, худобу та може забрати дітей. Китайці вірять, що червоний колір захистить їхні оселі від монстра, тому всюди розвішують червоні ліхтарики та паперові візерунки.
Також китайці розкладають їжу біля входу до помешкання. Ця традиція теж допомагає захиститися від чудовиська Нянь. Чим більше наїдків покласти біля дверей, тим добрішим буде міфічний звір.
Новорічна ніч закінчується феєрверками.
Що чекати в році Чорного Водяного Кролика або Кота?
Блакитний Тигр передав свої повноваження Чорному Водяному Кролику, чи Коту 22 січня 2023, і триватиме влада цієї тварини до 9 лютого 2024 року. Рік обіцяє бути достатньо бурхливим та наповненим різними подіями для кожного знаку Зодіаку, а також може принести успіх та любов багатьом.
Щур
Ті, хто народилися в рік Щура, зможуть у рік Кролика реалізувати себе в творчості та навчанні. Цей рік сприятливий для самоосвіти та загального розвитку, тож Щурам варто спробувати щось нове – імовірно, нове хобі зможе стати справою всього життя.
Бик
Люди, які народилися під знаком Бика, матимуть змогу багато подорожувати – і ці подорожі лише підсилять задоволення від повернення додому. Другу частину року Кролика Бикам радять провести вдома – родинне коло та зміцнення стосунків з сім’єю зможуть допомогти у майбутньому.
Тигр
Для Тигрів 2023 рік буде буремним та різним – гучні успіхи можуть чергуватися з нищівними невдачами. Тиграм варто запастися терпінням на рік Кролика та стійко триматися, отримуючи сюрпризи від долі. Головне – розуміти, що за чорною смугою завжди йде біла, яка принесе омріяний спокій та щастя.
Кролик/Кіт
Представники цього знаку Зодіаку чекали на свій рік рівно 12 літ, і, нарешті, отримують статус господарів цього року. Кролики/Коти будуть перебувати під покровительством Фортуни, тож можна сміливо братися за нові справи, цікаві авантюри, змінювати стиль життя чи створювати свою справу. Цього року Кролики чи Коти будуть зірками, які нарешті отримали омріяну славу.
Дракон
Для Драконів рік Кролика стане винагородою за плідну працю. Якщо минулого року Дракони доклали всіх зусиль та відповідально ставилися до своєї роботи, стосунків та завдань, то доля належно подякує їм за працьовитість. З початку весни Дракони зможуть нарешті відпочити та присвятити час собі.
Змія
Для Змій прийдешній рік буде роком клопотів та купи справ. Зміям не варто розслаблятися, а слід витискати все зі своїх можливостей – робота, яку вони робитимуть протягом року, зможе кардинально змінити їхнє життя на краще та отримати належне підвищення.
Кінь
Ті, хто народився під знаком Коня, зможуть налагодити своє особисте життя. У середині року Кролика Коні зможуть зустріти нову особистість, яка додасть їм сил та сенсів. Цьогоріч Коні зможуть бути коханими та щиро кохати.
Коза
Для Кози рік Кролика може стати доволі небезпечним – представникам цього знаку Зодіаку варто слідкувати за здоров’ям та не нехтувати перевірками в лікаря. Підірване здоров’я може спричинити багато проблем як моральних, так і фінансових. Та якщо Кози будуть уважними та прислухатимуться до свого організму, негаразди їх оминуть.
Мавпа
Мавпи зможуть отримати можливості просунутися по кар’єрній драбині. Представники цього знаку Зодіаку легко зможуть реалізуватися та проявити себе перед керівництвом, за що отримають бажану винагороду.
Півень
У рік Кролика Півні стикнуться з певними фінансовими труднощами. Представникам цього знаку Зодіаку варто обачніше розподіляти свої статки та не розпорошуватися на хаотичні забаганки. У гіршому випадку в кінці 2023 року Півні можуть опинитися з діркою від бублика.
Собака
Цього року ті, хто народився під знаком Собаки, матимуть багато справ та клопотів, пов’язаних із можливим переїздом. Цей рік буде сприятливим для того, аби змінити місце проживання, поміняти атмосферу та нарешті жити у своє задоволення.
Свиня
Для тих, хто народився під знаком Свині, рік пройде плавно та без проблем. Представники цього знаку Зодіаку зможуть займатися своїми улюбленими справами та не боятися, що щось піде не за планом. Головне цього року для знаку Свині – віднайти справжніх себе.
Меню “по-китайськи”
Оскільки в Китаї вшановують традиції, то і святковий стіл дуже важливий, адже кожна страва символізує удачу та благоденство.
Обов’язковою святковою стравою є риба. Її часто подають на сімейну вечерю напередодні Нового року, оскільки китайці вірять, що риба приносить процвітання та збільшує достаток. Дуже важливо подавати рибу з хвостом і головою — символи гарного початку та кінця року.
Страву ставлять так, щоб голова була спрямована до шанованих чи старших родичів за столом, які пробують рибу першими. Страву з рибою переставляти не можна.
Також популярні рулетики чуньцзюань, або спринг-роли, обсмажені у фритюрі. Вони нагадують гору золотих злитків.
Популярна курка, причому готують її цілою, з лапами та головою. Ніжки дістаються главі сім'ї, щоб він "вхопив якнайбільше багатства".
Обов'язкові на столі китайські пельмені цзяоцзи, адже вони нагадують формою старовинні злитки срібла, а, отже, обіцяють багатство. Тож пельменів за столом намагаються з'їсти побільше.
А ще дуже популярна на півночі Китаю так звана "локшина довголіття", що символізує побажання довгого життя. Її не можна відкушувати або розрізати, щоб не обірвати нитку життя. Локшину подають з бульйоном, овочами, часником і кунжутним соусом.
І обов'язкові десерти: солодкий рис, рисові кульки, клейкий рисовий пиріг з насінням лотоса, мандарини, апельсини та помело. Мандарини навіть вручають як подарунок, адже вони символізують багатство.
Пропонуємо і вам приготувати найцікавіші китайські новорічні страви.
Новорічний короп по-китайськи
Складові: тушка коропа – 1 шт.; дві цибулини; часник – 10 г; імбир – 15 г; соєвий соус – 2 ст. л.; цукор — 10 г; сіль, олія.
Почистіть рибу і добре промийте. Зробіть на тушці кілька розрізів, але намагайтеся не прорізати наскрізь. Натріть сіллю і тертим свіжим імбиром й залиште на двадцять хвилин, щоб риба просочилася ароматами.
Нагрійте на сковороді олію, обсмажте рибу до золотистого кольору з обох боків і дістаньте із сковороди. Наріжте цибулю пів кільцями, подрібніть часник, дрібно наріжте імбир, обсмажте в тій же олії, в якій смажилася риба, поки не з'явиться аромат, й поверніть рибу на сковороду. Додайте трохи води, соєвого соусу та цукор. Тушкуйте рибу до готовності близько 20 хвилин.
Курча по-китайськи
Складові: тушка курчати; одна цибулина; п'ять зубчиків часнику; рослинна олія — 250 мл; цукор - 2 ч. л.; сіль - 2 ч. л.; чотири гвоздики, перець горошком, насіння коріандру, мелений мускатний горіх.
На сухій розігрітій сковороді підсмажте гвоздику, горошинки чорного перцю та коріандру. Це робиться для того, щоб розкрився їхній аромат. Розігріті спеції розітріть із чайною ложкою солі та мускатним горіхом. Курча вимийте і просушіть паперовими рушниками. Сумішшю приправ і солі натріть курча всередині та зовні. Помістіть усередину тушки цілу очищену цибулину. Покладіть курча в пакет і заховайте у холодильник годин на п'ять.
По тому розігрійте в глибокому посуді, на кшталт казана, олію і покладіть птицю спинкою вниз. Смажте до золотистої скоринки, потім переверніть тушку і повторіть, поливаючи олією. Як тільки курча покриється золотистою скоринкою з усіх боків, дістаньте його, злийте олію так, щоб її залишилося на денці і киньте п'ять розчавлених зубчиків часнику. Потім влийте 0,5 л гарячої кип'яченої води. Доведіть воду до кипіння, додайте сіль і цукор, щоб вийшов солодко-солоний бульйон і поверніть курча в посудину.
Тушкуйте під закритою кришкою близько півгодини. Подавайте на стіл, прикрасивши дрібно порубаною кінзою та пластівцями перцю чилі.
Пельмені цзяоцзи
Складові: для тіста: борошно – 3 склянки; 1/2 склянки гарячої води; 1/3 склянки холодної води; рослинна олія – 1 ст. л.
Для начинки: яловичий фарш — 500 г; капуста пекінська – 400 г; зелена цибуля – 50 г; тертий імбир – 1 ст. л.; соєвий соус – 1 ч. л.; чорний мелений перець.
Капусту наріжте дуже дрібно або пропустіть через м'ясорубку. Зелену цибулю теж дрібно наріжте. Перемішайте фарш, капусту та зелену цибулю. Додайте імбир, соєвий соус і поперчіть.
Тепер готуємо тісто. Борошно всипте в миску, зробіть у центрі поглиблення, влийте спочатку окріп, потім холодну воду і додайте олію. Вимішуйте, доки не вийде щільне еластичне тісто. Розкачайте тісто в джгут і наріжте невеликими шматочками, начебто готуватимете вареники. Кожен шматочок тоненько розкачайте. Викладіть фарш, краї тіста змочіть водою та сформуйте невеликі пельмені. Варіть їх на парі хвилин 30 і подавайте з соєвим соусом, в який можна капнути кунжутну олію для аромату.
Локшина довголіття
Складові: довга пшенична, або рисова локшина – 225 г; кунжутна олія — 2 ст. л.; три зубчики часнику; соєвий соус – 3 ст. л.; сіль, насіння кунжуту, мелений білий перець, зелена цибуля.
Зваріть локшину, кинувши її в киплячу підсолену воду. Готується вона, зазвичай, близько п'яти хвилин. Злийте воду і промийте локшину холодною водою. Перекладіть у велику таріль для подачі.
Збийте вінчиком кунжутну олію, пропущений через прес часник, соєвий соус і сіль з перцем. Залийте соусом локшину і добре перемішайте.
Подавайте, присипавши кунжутом і дрібно нарізаною зеленою цибулею.
Китайські рулетики з грибами і рисом
Складові: печериці – 300 г; рисовий папір – 12 шт.; рис – 100 г; білокачанна капуста – 150 г; солодкий перець – 1 шт.; соєвий соус – 8 столових ложок; зелена цибуля – 1/2 пучка; олія рослинна – 3 столові ложки; яйце – 1 шт.; часник – 2 зубчику.
Обсмажте на оливковій олії часник, додайте дрібно нарізані гриби та залийте соєвим соусом. У підсмажені гриби додайте дрібно нашатковану капусту та болгарський перець. Смажте близько трьох хвилин. Приправте сіллю, перцем і порізаною зеленою цибулею.
Візьміть рисовий папір і опустіть його на кілька секунд у гарячу воду. Викладіть на поверхню тканини (до столу може прилипнути), розкладіть начинку і загорніть млинець.
Збийте яйце з сіллю та перцем, вмочіть туди кожен млинець і обсмажте на невеликій кількості олії до утворення золотистої скоринки.
Смачного ВАМ китайського Нового року!
Сторінку підготувала Галина ЦЮРА.
Залишити коментар