Днями у Ковельському районному управлінні ГУ ДСНС України у Волинській області відбувся брифінг для представників засобів масової інформації.
На зустрічі були озвучені статистичні дані щодо кількості пожеж, спричинених недотриманням правил пожежної безпеки при використанні пічного опалення та електрообігрівачів. Розглянули основні причини виникнення пожеж в приватному житловому секторі та інших небезпек в зимовий період.
Обговорили й те, як запобігти нещасним випадкам, зокрема, – попередити пожежі, отруєння чадним газом, загибель людей.
Інформував присутніх начальник відділу організації профілактичної роботи, майор служби цивільного захисту Микола Лябук.
За офіційними даними, з початку 2024 року (станом на 16 січня) в Ковельському районі зареєстровано 17 пожеж (9 за аналогічний період минулого року). У результаті вогнем знищено (пошкоджено) 13 будівель та споруд, тоді як в 2023 році лише 8. 14 пожеж виникло і у житловому секторі (житлові будинки, дачі, сараї, надвірні споруди тощо), а в 2023 році – 8.
Внаслідок пожеж на території району загинула одна особа (як і в минулому році). Вибравшись із вогняної пастки, чоловік вирішив самостійно рятувати цінні речі та повернувся в дім, не дочекавшись рятувальників. Від отриманих травм помер у лікарні.
Про те, як правильно діяти в подібних ситуаціях, розповів головний інспектор відділу організації профілактичної роботи, старший лейтенант служби цивільного захисту Богдан Чимбур. Перш за все, попри страх, слід опанувати емоції і діяти швидко. Негайно викликайте пожежно-рятувальну службу за телефоном "101". При цьому вкажіть точну адресу об'єкта, місце виникнення пожежі, наявність осіб. Повідомте своє прізвище та номер телефону. Якщо є можливість, евакуюйте людей. Постарайтесь зустріти рятувальників та скерувати їх в потрібному напрямку. Звісно, й самому треба оцінити ситуацію і, в міру можливості, діяти – гасити пожежу підручними засобами.
За статистикою, кажуть рятувальники, пожежа вдома найчастіше виникає через нехтування правилами безпеки, неправильну експлуатацію техніки, електроприладів (або їх неякісне виробництво). Загрозу становлять як обігрівачі, так і зарядні пристрої до телефонів.
Пам'ятайте: гасити електропроводку під напругою водою строго забороняється, бо тоді ураження електричним струмом гарантовано. Тож перше, що слід зробити у цьому випадку – негайно знеструмити мережу.
Якщо горять побутові електроприлади – спочатку висмикніть шнур з розетки, а потім вимкніть автомат в електрощитку. Приступайте до гасіння. Швидко те, що під рукою (мокра ганчірка або щільне покривало, ковдра) накиньте на прилад (слідкуйте, щоб краї щільно прилягали до поверхні), перекриваючи доступ кисню до вогню. У жодному разі не гасіть водою палаючу пластмасу!
Рятувальники радять кожному вдома, на роботі, в машині мати вогнегасник – це найпростіший і найефективніший спосіб погасити полум'я на ранніх стадіях. Найуніверсальнішим, кажуть, є порошковий, адже підходить для усіх типів займання. Важливо знати, що гасити ним слід з підвітряного боку, струмінь направляти не на полум'я, а на палаючу поверхню. Також надзвичайники нагадують про необхідність щороку перевіряти вогнегасник в спеціалістів, аби в разі небезпеки він дійсно допоміг.
За словами спеціалістів, однією з основних причин виникнення пожеж в приватному житловому секторі є нехтування правилами безпеки при експлуатації приладів опалення.
Тож, аби в подальшому не допустити збільшення подібних випадків, рятувальники ще раз нагадали основні правила пожежної безпеки при використанні пічного опалення, а саме: очищати димоходи та печі раз на три місяці; відстань від печі до меблів, шаф та іншого обладнання повинна бути не менше 0,7 м, а від топкових отворів – не менше 1,25 м; біля кожної печі перед топковим отвором на горючій підлозі слід прибити металевий лист розміром не менше 0,5-0,7 м.
При користуванні печами заборонено: залишати печі, які топляться, без догляду або доручати нагляд за ними малолітнім дітям; користуватися печами, які мають тріщини; розміщувати паливо й інші горючі речовини і матеріали перед топковим отвором; зберігати непогашені вуглини та попіл у металевому посуді, встановленому на дерев'яній підлозі або горючій підставці; сушити (складати, підвішувати) на печах одяг, дрова, інші горючі предмети та матеріали; топити вугіллям, коксом і газом печі, не пристосовані для цієї мети; використовувати дрова, довжина яких перевищує розміри паливника; використовувати як димоходи вентиляційні канали та канали газового обладнання; закріплювати на димових трубах антени телевізорів, радіоприймачів тощо.
А ось рекомендації щодо безпечного користування електричними обігрівачами: не застосовуйте несертифіковані та саморобні нагрівальні прилади; відстань до інших предметів має становити не менше 0.25 м; не вмикайте багато електроприладів у подовжувач одночасно; не сушіть одяг на чи біля пристроїв; не пропускайте провід від обігрівача під килимом (це призводить до його перегрівання та перетирання); вимикайте струм перед виходом.
Поширеним під час опалювального сезону є отруєння людей чадним газом. Він не має запаху, безбарвний, тому його неможливо відчути, але він є всюди, де є палять печі і грубки. Отруєння може статись під час роботи бензинових двигунів, при згорянні природного газу, при пожежах. На відкритому просторі небезпека мінімальна.
Головні ознаки та симптоми отруєння чадним газом – головний біль; нудота; задуха; сплутана свідомість; м'язова слабкість; червоний колір обличчя. Тривала дія чадного газу може привести до смерті.
Як діяти? Негайно надати першу допомогу при отруєнні чадним газом: потерпілого винести на свіже повітря; звільнити від тугого одягу, розстібнути комір і ремінь; на голову і груди покласти холодний компрес; напоїти гарячим чаєм, кавою; при зупинці дихання та кровообігу – серцево-легенева реанімація; піднести до ніздрів шматочок вати, змочений нашатирним спиртом.
Такі випадки часто траплялися під час тривалих відключень світла при користуванні генераторами. Запам'ятайте, генератор необхідно розміщувати зовні будівлі (бажано під навісом) або в окремому технічному просторому приміщенні з вентиляцією і можливістю провітрювання. Відстань від нього до суміжних об'єктів (будівель, стін з вікнами, автомобілів тощо) має становити не менше 6 метрів.
l
Ковельське районне управління ГУ ДСНС України у Волинській області робить усе можливе, аби кількість пожеж та загиблих на них зменшувалася. Рятувальники постійно удосконалюють свої навички та активно проводять інформаційно-роз'яснювальну роботу з населенням. Практикують інструктажі, уроки, де не просто інформують, а й відпрацьовують на практиці знання з техніки безпеки та домедичної підготовки.
У нашому місті на базі ліцеїв №10 та 13 відкрили "Класи безпеки", які наповнили не лише інформаційними стендами, а й практичними матеріалами. Тож діткам дуже цікаво на таких уроках. Тут їх навчають основам безпеки життєдіяльності та цивільного захисту, особистої безпеки, здорового способу життя, ознайомлюють з правилами пожежної, мінної безпеки, надання долікарської допомоги та розповідають як діяти в умовах надзвичайних ситуацій. А це так важливо знати, особливо в умовах війни.
Щодо останнього, то рятувальники ДСНС Ковельщини стоять не тільки на варті захисту нашого краю, а й перебувають на фронті. Це стосується піротехніків, які входять до обласної команди спеціалістів, що працюють в зоні бойових дій, знешкоджуючи ворожі боєприпаси та розміновуючи деокуповані території.
l
Ще однією з небезпек зимового часу є лід. Щоб запобігти трагічним випадкам рятувальники, навчають громадян правилам виходу на кригу, порядку надання допомоги потопаючому чи самому собі. Вони наголошують: виходити на лід дітям без батьків заборонено, а вирушати на замерзлі водойми поодинці – небезпечно!
Нещодавно працівники служби провели профілактичний рейд на міському водосховищі щодо небезпеки вкритих кригою водойм та нагадали правила безпеки на льоду: виходити на лід можна лише тоді, коли його товщина досягне 7 см; міцність льоду перевіряйте палицею, а не ногою; рухайтесь повільно; йдіть лише протоптаними стежками; оминайте ділянки з товстим шаром снігу; якщо провалилися – покладіть витягнуті руки по краях пролому і повільно наповзайте грудьми на лід; під час масового катання на ковзанах лід має бути не тоншим за 25 см.
Рибалкам радять: оминайте ділянки, які вкриті товстим шаром снігу (під снігом лід завжди тонший); не пробивайте в одному місці багато лунок; не збирайтеся великими групами на невеликій площі льоду; не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега; завжди майте під рукою міцну мотузку, довжиною 12-15 метрів; тримайте поруч із лункою дошку або велику гілку; якщо лід почав тріщати та з'явилися характерні тріщини – негайно повертайтеся на берег (не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні від льоду).
Тож будьте обачні, не нехтуйте правилами безпеки, а якщо стали свідком надзвичайної ситуації, одразу телефонуйте за номером "101".
А вам, рятівники, щиро дякуємо за самовіддану службу в екстремальних умовах, коли цілодобово стоїте на варті життя і безпеки громадян.
Аліна РОМАНЮК.
Фото автора та Ковельського районного управління ГУ ДСНС України у Волинській області.
Днями у Ковельському районному управлінні ГУ ДСНС України у Волинській області відбувся брифінг для представників засобів масової інформації.
На зустрічі були озвучені статистичні дані щодо кількості пожеж, спричинених недотриманням правил пожежної безпеки при використанні пічного опалення та електрообігрівачів. Розглянули основні причини виникнення пожеж в приватному житловому секторі та інших небезпек в зимовий період.
Обговорили й те, як запобігти нещасним випадкам, зокрема, – попередити пожежі, отруєння чадним газом, загибель людей.
Інформував присутніх начальник відділу організації профілактичної роботи, майор служби цивільного захисту Микола Лябук.
За офіційними даними, з початку 2024 року (станом на 16 січня) в Ковельському районі зареєстровано 17 пожеж (9 за аналогічний період минулого року). У результаті вогнем знищено (пошкоджено) 13 будівель та споруд, тоді як в 2023 році лише 8. 14 пожеж виникло і у житловому секторі (житлові будинки, дачі, сараї, надвірні споруди тощо), а в 2023 році – 8.
Внаслідок пожеж на території району загинула одна особа (як і в минулому році). Вибравшись із вогняної пастки, чоловік вирішив самостійно рятувати цінні речі та повернувся в дім, не дочекавшись рятувальників. Від отриманих травм помер у лікарні.
Про те, як правильно діяти в подібних ситуаціях, розповів головний інспектор відділу організації профілактичної роботи, старший лейтенант служби цивільного захисту Богдан Чимбур. Перш за все, попри страх, слід опанувати емоції і діяти швидко. Негайно викликайте пожежно-рятувальну службу за телефоном "101". При цьому вкажіть точну адресу об'єкта, місце виникнення пожежі, наявність осіб. Повідомте своє прізвище та номер телефону. Якщо є можливість, евакуюйте людей. Постарайтесь зустріти рятувальників та скерувати їх в потрібному напрямку. Звісно, й самому треба оцінити ситуацію і, в міру можливості, діяти – гасити пожежу підручними засобами.
За статистикою, кажуть рятувальники, пожежа вдома найчастіше виникає через нехтування правилами безпеки, неправильну експлуатацію техніки, електроприладів (або їх неякісне виробництво). Загрозу становлять як обігрівачі, так і зарядні пристрої до телефонів.
Пам'ятайте: гасити електропроводку під напругою водою строго забороняється, бо тоді ураження електричним струмом гарантовано. Тож перше, що слід зробити у цьому випадку – негайно знеструмити мережу.
Якщо горять побутові електроприлади – спочатку висмикніть шнур з розетки, а потім вимкніть автомат в електрощитку. Приступайте до гасіння. Швидко те, що під рукою (мокра ганчірка або щільне покривало, ковдра) накиньте на прилад (слідкуйте, щоб краї щільно прилягали до поверхні), перекриваючи доступ кисню до вогню. У жодному разі не гасіть водою палаючу пластмасу!
Рятувальники радять кожному вдома, на роботі, в машині мати вогнегасник – це найпростіший і найефективніший спосіб погасити полум'я на ранніх стадіях. Найуніверсальнішим, кажуть, є порошковий, адже підходить для усіх типів займання. Важливо знати, що гасити ним слід з підвітряного боку, струмінь направляти не на полум'я, а на палаючу поверхню. Також надзвичайники нагадують про необхідність щороку перевіряти вогнегасник в спеціалістів, аби в разі небезпеки він дійсно допоміг.
За словами спеціалістів, однією з основних причин виникнення пожеж в приватному житловому секторі є нехтування правилами безпеки при експлуатації приладів опалення.
Тож, аби в подальшому не допустити збільшення подібних випадків, рятувальники ще раз нагадали основні
правила пожежної безпеки при використанні пічного опалення, а саме: очищати димоходи та печі раз на три місяці; відстань від печі до меблів, шаф та іншого обладнання повинна бути не менше 0,7 м, а від топкових отворів – не менше 1,25 м; біля кожної печі перед топковим отвором на горючій підлозі слід прибити металевий лист розміром не менше 0,5-0,7 м.
При користуванні печами заборонено: залишати печі, які топляться, без догляду або доручати нагляд за ними малолітнім дітям; користуватися печами, які мають тріщини; розміщувати паливо й інші горючі речовини і матеріали перед топковим отвором; зберігати непогашені вуглини та попіл у металевому посуді, встановленому на дерев'яній підлозі або горючій підставці; сушити (складати, підвішувати) на печах одяг, дрова, інші горючі предмети та матеріали; топити вугіллям, коксом і газом печі, не пристосовані для цієї мети; використовувати дрова, довжина яких перевищує розміри паливника; використовувати як димоходи вентиляційні канали та канали газового обладнання; закріплювати на димових трубах антени телевізорів, радіоприймачів тощо.
А ось рекомендації щодо безпечного користування електричними обігрівачами: не застосовуйте несертифіковані та саморобні нагрівальні прилади; відстань до інших предметів має становити не менше 0.25 м; не вмикайте багато електроприладів у подовжувач одночасно; не сушіть одяг на чи біля пристроїв; не пропускайте провід від обігрівача під килимом (це призводить до його перегрівання та перетирання); вимикайте струм перед виходом.
Поширеним під час опалювального сезону є отруєння людей чадним газом. Він не має запаху, безбарвний, тому його неможливо відчути, але він є всюди, де є палять печі і грубки. Отруєння може статись під час роботи бензинових двигунів, при згорянні природного газу, при пожежах. На відкритому просторі небезпека мінімальна.
Головні ознаки та симптоми отруєння чадним газом – головний біль; нудота; задуха; сплутана свідомість; м'язова слабкість; червоний колір обличчя. Тривала дія чадного газу може привести до смерті.
Як діяти? Негайно надати першу допомогу при отруєнні чадним газом: потерпілого винести на свіже повітря; звільнити від тугого одягу, розстібнути комір і ремінь; на голову і груди покласти холодний компрес; напоїти гарячим чаєм, кавою; при зупинці дихання та кровообігу – серцево-легенева реанімація; піднести до ніздрів шматочок вати, змочений нашатирним спиртом.
Такі випадки часто траплялися під час тривалих відключень світла при користуванні генераторами. Запам'ятайте, генератор необхідно розміщувати зовні будівлі (бажано під навісом) або в окремому технічному просторому приміщенні з вентиляцією і можливістю провітрювання. Відстань від нього до суміжних об'єктів (будівель, стін з вікнами, автомобілів тощо) має становити не менше 6 метрів.
ххх
Ковельське районне управління ГУ ДСНС України у Волинській області робить усе можливе, аби кількість пожеж та загиблих на них зменшувалася. Рятувальники постійно удосконалюють свої навички та активно проводять інформаційно-роз'яснювальну роботу з населенням. Практикують інструктажі, уроки, де не просто інформують, а й відпрацьовують на практиці знання з техніки безпеки та домедичної підготовки.
У нашому місті на базі ліцеїв №10 та 13 відкрили "Класи безпеки", які наповнили не лише інформаційними стендами, а й практичними матеріалами. Тож діткам дуже цікаво на таких уроках. Тут їх навчають основам безпеки життєдіяльності та цивільного захисту, особистої безпеки, здорового способу життя, ознайомлюють з правилами пожежної, мінної безпеки, надання долікарської допомоги та розповідають як діяти в умовах надзвичайних ситуацій. А це так важливо знати, особливо в умовах війни.
Щодо останнього, то рятувальники ДСНС Ковельщини стоять не тільки на варті захисту нашого краю, а й перебувають на фронті. Це стосується піротехніків, які входять до обласної команди спеціалістів, що працюють в зоні бойових дій, знешкоджуючи ворожі боєприпаси та розміновуючи деокуповані території.
ххх
Ще однією з небезпек зимового часу є лід. Щоб запобігти трагічним випадкам рятувальники, навчають громадян правилам виходу на кригу, порядку надання допомоги потопаючому чи самому собі. Вони наголошують: виходити на лід дітям без батьків заборонено, а вирушати на замерзлі водойми поодинці – небезпечно!
Нещодавно працівники служби провели профілактичний рейд на міському водосховищі щодо небезпеки вкритих кригою водойм та нагадали правила безпеки на льоду: виходити на лід можна лише тоді, коли його товщина досягне 7 см; міцність льоду перевіряйте палицею, а не ногою; рухайтесь повільно; йдіть лише протоптаними стежками; оминайте ділянки з товстим шаром снігу; якщо провалилися – покладіть витягнуті руки по краях пролому і повільно наповзайте грудьми на лід; під час масового катання на ковзанах лід має бути не тоншим за 25 см.
Рибалкам радять: оминайте ділянки, які вкриті товстим шаром снігу (під снігом лід завжди тонший); не пробивайте в одному місці багато лунок; не збирайтеся великими групами на невеликій площі льоду; не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега; завжди майте під рукою міцну мотузку, довжиною 12-15 метрів; тримайте поруч із лункою дошку або велику гілку; якщо лід почав тріщати та з'явилися характерні тріщини – негайно повертайтеся на берег (не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні від льоду).
Тож будьте обачні, не нехтуйте правилами безпеки, а якщо стали свідком надзвичайної ситуації, одразу телефонуйте за номером "101".
А вам, рятівники, щиро дякуємо за самовіддану службу в екстремальних умовах, коли цілодобово стоїте на варті життя і безпеки громадян.
Аліна РОМАНЮК.
Фото автора та Ковельського районного управління ГУ ДСНС України у Волинській області.
Залишити коментар