Волинська земля багата на жінок рідкісного дару, з Божою іскрою в серці, щиро залюблених у свій край і Батьківщину, працелюбних, самовідданих, мудрих, тих, хто стійко і невтомно день у день вкладає сили, енергію, душу у волонтерську справу. В час, коли триває жорстока і кровопролитна Велика війна з країною-терористкою, праця «янголів добра» стала одним із ключових факторів підтримки військових на фронті.
У сьогоднішній публікації розповімо про невтомних жінок-ентузіасток, які живуть і працюють на Ковельщині, вдало поєднують трудові будні із громадськими справами. Отже,знайомтесь: волонтерки ГО «ДІЄМО ВЖЕ» Наталя МАЙСАК, Галина РЯБКО, Тетяна МОГОЛЮК, Олександра САМОХА.
х х х
Її внесок у Перемогу робить світ кращим, дарує тепло та надію у важкі часи, а ще — турботу про тих, хто цього зараз найбільше потребує. Мова йде про Наталю Майсак – співзасновника ГО «ДІЄМО ВЖЕ» (на світлині – вгорі ліворуч).
Пані Наталя у всьому любить порядок. Колеги по волонтерському цеху жартома називають її «наш перфекціоніст». Адже визначити для кожної речі окреме місце і повсякчас пам’ятати, що де лежить – не так то вже й легко.
Пані Наталя – рушійна «сила» в волонтерському центрі: енергійна, кмітлива, невтомна. А ще має «золоті» руки, котрі роблять чудодійної сили масажі як колегам з волонтерського цеху, так і військовим. З вуст в вуста люди розповідають про її талант, про те, яку користь приносить енергетичними здібностями.
Досвід роботи у закладі позашкільної освіти – понад 30 років. Наталя Майсак працювала керівником гуртків і методистом в ЗПО «Станція юних натуралістів міста Ковеля» — став у нагоді у волонтерському центрі.
Сьогодні вона навчає молодь закладів освіти Ковельщини, але уже іншого – проводить «майстер-класи» з виготовлення окопних свічок, плетіння маскувальних сіток. Спільними зусиллями дітей та дорослих було виготовлено не одну сотню свічок, які своїм теплом зігрівали і зігрівають наших військових у холодні зимові ночі і дні.
Не можу стриматися, щоб не запитати: «Пані Наталю, звідки черпаєте душевну рівновагу і натхнення?».
— Швидше за все, спрацьовує внутрішній ресурс,— ділиться думками наша співрозмовниця. — Мабуть, коли ми приходимо у волонтерський центр, то заряджаємося вірою і оптимізмом. Волонтерство – це стан душі. Тут ми знаходимо однодумців, людей з відкритим серцем і працьовитими руками.
Буває так, що до нас приходить людина, яка не має наміру волонтерити, але після спілкування з дівчатами приєднується до нашої команди. Ми довіряємо один одному, в нас ніхто не цурається роботи – чи то віск на свічки розтопити, чи то картон порізати, чи то завантажити, або розвантажити авто. В нас неймовірні і працьовиті люди.
Завжди готові прийти на допомогу колегам-волонтерам з осередку, що діє на базі Будинку культури Дубівської ТГ: чи то овочі почистити, натерти, словом, підготувати до сушіння, чи то горіхів налущити для енергетичних батончиків для наших військових.
Стараємось не дублювати те, що роблять інші. Напрямків допомоги нашим захисникам є багато. І важливо, щоб у спільній справі ми не конкурували з іншими волонтерами, а органічно їх доповнювали. Поки що нам це вдається. Сьогодні кожен волонтерський осередок має свою нішу або, іншими словами, вузьку спеціалізацію, і це дає нам можливість оптимально використовувати ресурси і не розпорошуватися.
В кількох словах про все розповісти складно. Дякую Богу і долі, що знаходжусь серед добрих і щирих людей, яким болить душа за рідну країну, за кожного воїна, за кожного українця, за тих, кому потрібно простягнути руку допомоги.
х х х
Щедра наша земля на людей талановитих, духовно багатих, мудрих. Багато років присвячує себе громадській роботі місцева активістка Галина Рябко (на світлині – вгорі праворуч). Вона – людина слова і людина справи, невичерпне джерело енергії і життєлюбства, взірець для багатьох!
Галина Василівна — невтомна ентузіастка, наділена організаторськими здібностями, великим бажанням допомагати ЗСУ. Разом із своєю вірною і надійною подругою Валентиною Жердецькою оволоділи швейною справою. «Золоті» руки цих прекрасних і симпатичних жіночок шиють сотні, навіть тисячі речей для фронту, зокрема, теплі шапки і баффи.
— Пані Галино, розкажіть, будь ласка, як волонтерська діяльність стала невід’ємною частиною Вашого життя?
— З перших днів повномасштабного російського вторгнення ми не сиділи, склавши руки. Швиденько організували когорту активістів, які взялися плести маскувальні сітки для потреб ЗСУ. Ми усі дуже переживали, адже війна – це біль, страждання, розруха.
Як же не допомогти солдату? Я, як мама і бабуся, не могла стояти осторонь. Йшла на роботу й по дорозі зверталася до кожного, кого зустрічала, просила приносити тканину для виготовлення сіток.
Ніколи не вміла шити, навіть не вірилось, що можу опанувати професію швачки. Дякувати Богу, з часом навчилась і тепер можу повноцінно шити для потреб військових. Багато чим завдячую Валентині Жердецькій, з якою в нас спільні думки, молитви і колосальне бажання бути корисними. Ми не можемо всидіти на місці.
Кожна поїздка на Схід не обходиться без підтримки місцевих жителів. Наші жінки – неймовірні, бо шиють і куховарять для потреб фронту, вкладають душу у приготування вареників, пиріжків, тушонок та багато іншого.
Вважаю, що так і повинно бути. Люди гуртуються, працюють, моляться за наших доблесних воїнів. На Різдво ми ходили колядувати від хати до хати (співаю у церковному хорі). За зібрані кошти вдалося придбати дрони-камікадзе.
Безмежно вдячна усім і кожному! Сподіваюся, що разом нам усе вдасться і щиро вірю у Перемогу!
х х х
Тетяна Моголюк родом з с. Мирина (нині проживає у Дубовому). Вона наділена багатьма талантами. Найперший її талант – материнський (на світлині – в центрі).
Тетяна виховує п’ятеро дітей, яких привчає до праці на землі, прищеплює почуття патріотизму.
Другий талант пані Тетяни – працелюбність і любов до всього, за що беруться її натруджені руки, які так багато переробили в житті і завжди пахнуть чимось приємним: то чебрецем, то м’ятою, то лісовими ягодами, то грибами, то запашною здобою.
А третій талант – вміння в’язати. І всі ці таланти Тетяна Моголюк втілює у житті, ні на мить не припиняючи допомагати фронту.
— Звістка про війну приголомшила, спантеличила, однак водночас стала поштовхом, щоб діяти, — пригадує перші дні повномасштабного вторгнення пані Тетяна. — Мої рідні брати теж поїхали боронити країну. Старший пішов на війну добровольцем в перші дні війни. Дізнавшись, що старшого брата забирають на Схід, молодший вирішив поїхати з ним, ставши на захист своєї країни
З перших днів російського вторгнення пекли хліб, пиріжки, великодні паски. Часом було сутужно з продуктами, але добрі люди допомагали, поповнювали запаси борошна, цукру, дріжджів. Ми, в свою чергу, випікали хліб, іншу випічку й передавали їх на фронт.
Злість на ворога, ненависть до нього переросли не тільки у боротьбу, а й у щоденну роботу. Торік почала в’язати жилетки військовим, аби вони могли хоч трішки зігрітися. Відгукувалася на заклик координатора ГО «Діємо вже» Наталії Тхоржевської, яка зверталася з проханням шити плащі-пончо.
— Тетяно, хто ще допомагає волонтерам?
— Чуйних і добрих людей стає все більше. Мої земляки порядні, свідомі. В цьому році до організації останньої поїздки на Схід долучився священник і староста Роман Штоцький з с. Мельниці. Потрібно борошно чи цукор — наші люди швиденько організовують збір. Окрім мене, хліб печуть й інші господині, за що їм щиро дякую. Не усі й завжди до кінця усвідомлюють трагедію нинішньої війни. Іноді, буває, не розуміють: «Чому я це роблю? Чому беруся допомагати?».
А я завжди казала і кажу: «Я буду допомагати, працювати стільки, скільки буде потрібно, щоб не було так, як було у Бучі!». Не думаєш про себе — думаєш про дітей, про майбутнє країни, в якій народився і живеш.
…Коли виходить брат на позицію, і немає з ним зв’язку, то серце кров’ю обливається, рветься на шматки. Будучи при надії на останньому місяці, не мала зв’язку з ним. Настільки переживала, що змушена була телефонувати його командиру. Дякувати Богу, знайшовся живий!
Війна триває не тільки для волонтерів. Війна – це наша спільна біда. Скільки смачної їжі вдалося передати на фронт завдяки невтомним господиням з с. Байківців. Мельницькі господині теж вкладають душу у приготування страв. На їхньому рахунку лише за останній час — 15 відер голубців, 15 відер вареників, 20 відер котлет та ін. Велика вдячність жінкам з с. Кривлина, Мирина, Рудки-Миринської, які при потребі готують страви, не покладаючи рук, допомагають продуктами довготривалого зберігання, консервацією, салом, шкварками. Невтомні жіночки з Байківців, які ніколи не відмовляли допомогти фронту, продовжують займатися сушінням овочів для приготування борщів.
Люди в нас дуже хороші, відповідальні, щирі. Звозили лляні мішки для виготовлення «кікімор». Розплутувати їх на нитки взялося чимало бажаючих. Спасибі вчителям і учням ЗЗ СО «Ліцей с. Мельниця» за активну участь в волонтерській роботі, зокрема, за виготовлення окопних свічок. Спасибі за організацію в цій справі талановитому вчителю Галині Адамівні Ткачук.
Не раз жартома люблю казати: «В нас такі затяті і цілеспрямовані дівчата й жінки, що й до Кремля можуть дійти!».
Я дуже вперта й водночас не люблю брехні, байдужості. Коли потрібно було негайно зібрати теплі шкарпетки на фронт, звернулася до Тетяни Солодун, яка вміє в’язати. Жінка у свою чергу, звернулася до сестри – Тетяни Кропиви, депутата із с. Жмудчого, котра завдяки активним односельчанкам і жіночкам з сусідніх сіл змогла зібрати 17 пар шкарпеток. Загалом буквально за тиждень майстриням вдалося зв’язати 35 пар шкарпеток.
Ми продовжуємо працювати. Один в полі – не воїн. І дуже важливо не розгубити людські цінності й бути людиною. Ми дуже потрібні нашим військовим, тому не маємо права зупинятися. Разом і тільки разом зможемо здолати ворога!
х х х
Відверто кажучи, хвилювалася, коли розпочала розмову з волонтеркою Олександрою Самохою (на світлині – внизу праворуч з донечкою Євгенією і сином Михайлом; внизу ліворуч – маленький волонтер із Запоріжжя). Вона – переселенка із Запоріжжя, мама двох чудових діток і дружина військового, котрий отримав повістку в червні 2022 року, пройшов військове навчання й став на захист нашої Батьківщини у перший рік «великої» війни.
Перші три тижні після повномасштабного вторгнення мешкали у Полтавській області. Повернулися додому, мали надію, що все налагодиться. На жаль, довелося знову залишати рідну домівку.
— В ту моторошну ніч в Запоріжжі було тихо і спокійно, — пригадує Олександра. – Раптом серце завмерло від жаху, адже ми почули гучні вибухи. Було страшно не за себе, а за дітей. Синочку тоді й двох років не було, а донечці всього шість.
Спрацював материнський інстинкт, із самого ранку сіла в авто, посадила дітей і поїхали куди очі бачать. Обставини склались так, що прихисток ми знайшли на Волині. Тут живуть наші друзі, які допомогли облаштуватися.
Ковельщина стала нам «другою» домівкою. Були думки повернутися додому, але ситуація там дуже непроста. Знайомі розповідають, що, буває, за добу прилітає по 17 ракет. Невимовна біль переповнює серце, але, дякувати Богу, нас зігріли увагою і турботою, ми в безпеці.
У ГО «ДІЄМО ВЖЕ» потрапила випадково, але з того часу не уявляю свого життя без бджілок-трудівниць, які плетуть маскувальні сітки, шиють одяг. Тут я навчилася багато чому, дякуючи терпінню моїх наставників. Вони навчили мене шити, не залишили наодинці з відчаєм і тривогами.
Життя продовжується. Я неодноразово приходила з дітьми у волонтерський центр. Поки менший синочок спав у колясочці, я шила, а наш координатор Наталія Тхоржевська вчила уроки з донечкою-першокласницею.
Навіть, коли у Наталії Дмитрівни народився онук, то ми були перші, з ким вона розділила цю радість.
Серце переповнюється позитивними емоціями, коли приходжу до своїх дівчат у волонтерський центр. Щиро вірю, що все закінчиться, що більше не будуть гинути мирні і військові. Молю про це Бога!
І куди б не закинула нас доля, волиняни завжди залишатимуться для нас рідними і близькими по духу людьми.
Розмову вела
Світлана ТРОЦЮК.
Залишити коментар