Наш співрозмовник – директор ПТМ “Ковельтепло” Володимир БОЙКО
– Володимире Івановичу, сьогодні немало чути заяв про те, що наступна зима буде найскладнішою в історії незалежної України. Ви згодні з цим та чи готові до нових випробувань холодом?
– Зима – це завжди непросто. А в умовах сьогодення, підготуватися до неї – наше основне завдання. Тим паче, коли маємо такі обмеження в споживанні електроенергії, які стосуються і наших об'єктів. Тому в кожній котельні поставили генератори, які автоматично вмикаються, коли відключають світло, і автоматично вимикаються при подачі електроенергії. Це допоможе підтримати функціональність котелень певний час.
Великий обсяг роботи виконано у котельні по вул. Сагайдачного. Там ми встановили ще одну когенераційну установку потужністю 0,5 мВт, провели роботи із прокладання високовольтних кабелів до інших котелень, поставили комплектні трансформаторні підстанціі (КТП).
Таким чином, енергію, яку виробляє ця котельня, ми передаємо по наших мережах. Відповідно 12 котелень забезпечені електроенергією власного виробництва без використання місцевих розподільчих електромереж. Варто зауважити, що ця енергія виробляється на газопоршневих двигунах, що використовують у своїй роботі газ (сподіваємось, з ним перебоїв не буде).
Подібне обладнання від провідної європейської компанії "Viessmann" встановлено по вул. Заводській, яке забезпечує електроживлення даної котельні, теплові пункти на селищі "Сільмаш" та додатково забезпечує електроенергією ще котельню по вул. Володимирській. Відповідно 14 котелень нашого міста забезпечені власною електрикою.
– Як налагоджена співпраця з міською владою, чи відчуваєте її допомогу?
– Ми неодноразово зверталися за допомогою, і щиро вдячні за розуміння наших потреб та підтримку міській владі: виконавчому і депутатському корпусу. В цьому році отримала 6 млн. грн. з міського бюджету саме для встановлення когенераційної установки та прокладання електромереж до котелень.
Так, на сьогоднішній день за кошти міського бюджету придбано 5 КТП (комплектних трансформаторних підстанцій) та прокладено більше 6 км кабельних ліній, однак для підключення ще однієї нашої котельні по вул. Вітовського, 22 до власних мереж електропостачання, для якої придбано КТП, необхідно ще 1 700 тис. грн. на придбання кабелю, відновлення асфальтного покриття, влаштування проколів.
Усі монтажні роботи, аби зекономити кошти, виконуємо власними силами, не залучаючи підрядників, за винятком влаштування проколів під дорогами. Хоч це і дороговартісний процес, але у ньому багато переваг: не порушується асфальтне покриття, яке необхідно було б відновлювати, не перекривається рух транспорту. Що відповідно пришвидшує процес і не потребує додаткових витрат.
Також у минулому році ми встановили 5 твердопаливних котлів, кошти на які виділені з міського бюджету. Таким чином, роботу майже всіх котелень на підприємстві за необхідності можемо забезпечити альтернативними видами палива. Хоча не на всіх котельнях забезпечено 100% необхідної потужності на альтернативних видах, але маємо можливість у випадках крайньої потреби підтримати тимчасово систему, аби не допустити виходу її із ладу (не допустити розмерзання) при найгірших сценаріях які можливі в умовах постійних ракетних обстрілів.
– Як в час воєнного стану ковельчани оплачують послуги Вашого підприємства? Чи велика заборгованість? Які заходи вживаєте до злісних боржників і чи багато їх у Ковельській громаді?
– В основному, населення веде розрахунки вчасно, за що я щиро вдячний кожному в цей нелегкий час. Але є й такі, а це близько 10 абонентів, які боргують 100-200 тис. грн. Врегулюванням цих питань завдячуємо роботі виконавчої служби.
Так, за минулий рік на початок опалювального сезону ми зменшили показник заборгованості на 3 млн. грн. Цьогоріч плануємо зменшити ще на 2 млн. грн. З розумінням ставимось до кожного, адже є випадки, коли людина не може погасити борг за складних життєвих обставин. В такому разі пропонуємо споживачу укласти із підприємством договір реструктуризації, що дає можливість отримувати пільги та субсидії від держави та уникнути судових справ по стягуванню боргу.
– На Вашу думку, чи загрожує Ковелю блекаут?
– Ніхто не може нічого гарантувати, але, якщо таке й станеться, то впевнений, що боятись нічого, адже підприємства та організації вже мають досвід і добре підготувались до роботи в складних умовах.
Згадаймо початок повномасштабної війни і наслідки ракетних атак. Води нема, світла нема, тепла нема, зв'язку нема. Але тепер ми себе впевненіше почуваємо, бо забезпечили підприємство всім необхідним на випадок надзвичайної ситуації.
Вирішили питання з електроенергією, збільшили запас дров (заготували 10 тис. м3 дров і 868 т твердопаливних тирсобрикетів, облаштувавши для їх зберігання спеціальну бетонну площадку). А для надійності та безпеки роботи котелень на кожній з них пробурили свердловини. Тож у разі форс-мажорних обставин будемо готові забезпечити водою підживлення системи теплопостачання.
– А що думаєте про будівництво мініелектростанцій в Україні, про які дедалі частіше говорять урядовці?
– Результат і вигода однозначно будуть. Їх отримають ті, у кого така електростанція буде, хто зуміє це реалізувати в короткий термін. Адже децентралізація генеруючих потужностей, будівництво невеликих електростанцій по всій країні – вдалий шлях до убезпечення енергосистеми від масованого терору ворога.
– Безперечно, це зменшить нашу вразливість перед агресором, а в майбутньому дозволить ще й отримати вигоду, однак головною вигодою є саме надійність та безперебійність роботи системи.
– Які труднощі виникають у роботі підприємства та які питання потребують нагального вирішення?
– На жаль, в цьому році ми мало коштів вклали в модернізацію, оскільки не було потрібних ресурсів. Для порівняння, у попередні роки ми близько 10 млн. грн. власних коштів вкладали у розвиток виробництва. Амортизаційні відрахування є, але зараз багато працюємо над погашенням кредиту, кошти якого було залучено на придбання когенераційної установки для котельні.
Але найбільшою проблемою сьогодні є несплачена різниця в тарифах, яку мають відшкодувати з Держбюджету. Станом на кінець третього кварталу сума складатиме 100 млн. гривень! Адже, враховуючи вимоги постанови Кабінету Міністрів України, тарифи ПТМ "Ковельтепло" на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для потреб населення встановлені на рівні тарифів, які діяли станом на 24 лютого 2022 року.
На жаль, така важка ситуація не лише у нашому місті, а й по всій Україні, адже ми стали заручниками ситуації, коли і тарифи не піднімаються, і компенсація не повертається. Тому у зв’язку із таким фінансовим станом змушені були з 1 червня перевести наше підприємство на 4-денний робочий тиждень.
Також вимагає вирішення питання подачі гарячої води, що є збитковим для підприємства, але потрібним для населення. У "Водоканалу" ми купуємо воду як промислове підприємство, а продаємо за ціною як "для населення".
– "Ковельтепло" багато допомагає ЗСУ. Яка ситуація сьогодні? Чи позначився на роботі процес мобілізації? Чи вистачає кадрів?
– Сьогодні багато коштів міська влада виділяє на допомогу військовим, в тому числі – й наше підприємство. Всі працівники від початку повномасштабного вторгнення свій одноденний заробіток щомісяця перераховують Збройним силам. В загальному це вже більше 5 млн. гривень.
У нас сформований колектив, який відповідально тримає свій “фронт”, працюючи на благо людей і нашого міста. Так, щодня на підприємстві трудиться 220 чоловік, взимку дещо більше – 270-280 людей.
Через статус критично важливого підприємства 65 військовозобов'язаних наших спеціалістів "заброньовані". Звісно, є й серед наших працівників такі, що несуть службу в лавах ЗСУ. Є й втрати. На фронті героїчно загинули наші працівники Сергій Жук, Максим Хатін та Петро Мелех. Пам'ять про них та їх подвиг ми закарбували на меморіальних дошках, які розміщені на першому поверсі підприємства.
– Що б хотіли сказати читачам газети, багатьох з яких хвилюють питання підготовки до зими?
– Поточний ремонт котелень та теплових мереж виконуємо відповідно до затвердженого графіка без відставання, а то й з випередженням. Більшість теплових мереж вже пройшли гідравлічні випробування. Відремонтовано половину котелень. От, власне, сьогодні ми зробили багато дуже важливих та необхідних реконструкцій та будівництв і приємно сказати, що нині маємо усе своє для забезпечення безперебійної роботи підприємства на благо міста і людей, за умов, що внаслідок ворожої агресії об'єкти підприємства не зазнають руйнувань.
Готуючись до чергових випробувань, розуміємо, що найважливіше, аби закінчилась війна, щоб живими повернулись додому наші захисники, щоб економіка і країна розвивалась. Віримо, що так і буде, адже, працюючи на місцях, робимо для цього усе можливе.
– Дякую за розмову!
Розмовляла
Аліна РОМАНЮК.
НА СВІТЛИНАХ: директор ПТМ "Ковельтепло" Володимир БОЙКО; працівники підприємства (зліва направо): Петро Волчук, старший майстер дільниці №4; Анатолій Глущук, слюсар-сантехнік; Олександр Зінов’єв, слюсар з ремонту устаткування котельних та пилопідготовчих цехів; Геннадій Мазур, машиніст (кочегар)-оператор котельні; Віктор Каменчук, слюсар з ремонту устаткування котельних та пилопідготовчих цехів.
Фото автора.
Залишити коментар