Нещодавно ми побували на одному з найуспішніших підприємств нашого міста. Це – ТОВ «САВА-УА», італійсько-польсько-українське підприємство, що спеціалізується на виготовленні панчішно-шкарпеткових виробів, які носять у всій Європі.
З початку створення підприємства, а це з 7 листопада 2017 року, його очолює Альбіна Дяків. Професіоналізм, заповзятість, любов до справи, якою займається, викликають захоплення та повагу. Нині під її вмілим керівництвом працює 153 працівники (з них 130 – жінки).
Колектив гідно прийняв суворі виклики, спричинені початком повномасштабного вторгнення росії в Україну, продовжуючи працювати. Ба більше: за цей час вдалось наростити потужності та увійти до п’ятірки найбільших платників податків до місцевого бюджету (торік до бюджетів різних рівнів спрямували понад десять мільйонів гривень).
Підприємство успішно розвивається, впевнено дивиться у майбутнє. Зокрема, у планах – запустити ще один завод, що дозволить не лише вдосконалити процес, а й розширити можливості виробництва (окрім чоловічих шкарпеток, планують виготовляти ще й дитячі та трикотажні вироби). Це чудова новина для жителів Ковельщини, адже з’явиться 300 нових робочих місць.
ххх

Плідну роботу колективу в такий непростий для країни час гідно оцінили на державному рівні. Тож, як ми повідомляли раніше, під час робочого візиту на Волинь, підприємство відвідав Президент України Володимир Зеленський.
Альбіна Антонівна зізнається: «Зустріч була хвилюючою. Вона відбувалась паралельно з виробничими процесами, бо ж план ніхто не відміняв (посміхається – авт.). Але, безумовно, це приємно і додало нашим працівникам певного стимулу». На згадку про візит глави держави залишились чудові знімки й автограф Президента на шкарпетці власного виробництва (на світлині праворуч).
Усі ці досягнення можливі завдяки нашим незламним воїнам ЗСУ. І тут, на підприємстві, це розуміють, тому всіляко підтримують наше воїнство. «З перших днів повномасштабного вторгнення ми «взували» наших захисників, розвозили на блокпости тероборони теплі шкарпетки. А тепер передаємо продукцію на передову разом з іншими посилками від нашого міста. Хлопці наші шкарпетки знають і «зацінили» якість, бо в них не пітніють ноги, вони достатньо високі і не сповзають в берцях», – розповідає Альбіна Дяків.
ххх
Що ж до самого виробництва, з яким мене детально ознайомила директорка Альбіна Антонівна, то скажу, що це – складний процес, який вимагає чіткості й злагодженості на всіх етапах. Адже щомісячно потрібно виготовити 2 мільйони пар шкарпеток. Завдання посильне, якби не перебої в електропостачанні, спричинені ракетними обстрілами

ворога об’єктів енергетики. До слова, безперебійну роботу виробничих цехів забезпечують придбані за власні кошти промислові генератори.
Полегшує роботу те, що підприємство працює на давальницькій сировині: від пряжі до предметів пакування. Так, готову до використання пряжу іспанського, українського, польського виробництва заправляють у машинки, які за спеціальною програмою виготовляють різнотипні шкарпетки. Просто уявіть собі: одна шкарпетка із повністю обробленим верхом, з готовою п’яткою готова за 30–50 секунд!
На цьому етапі залучено декілька операторів, які контролюють процес. Безперебійну роботу техніки забезпечують механіки, які цілодобово обслуговують верстати італійського, португальського та китайського виробництва. Для цього потрібні спеціальні знання, а у нас таких спеціалістів немає. Тож вже багато років тут працюють майстри з Кіровоградщини, які з часом та через воєнні дії переїхали у Ковель цілими сім’ями.
Серед них – Дмитро та Наталія Бондаренки (на світлині внизу ліворуч). Вже 5 років вони живуть у нашому місті й працюють на цьому підприємстві. Їх сини Матвій і Макар навчаються в ліцеї «Оберіг».
Оскільки в майбутньому, у зв’язку з розширенням виробництва, потрібно буде більше спеціалістів у цьому напрямку, то до роботи залучили вихованців Ковельського центру професійно-технічної освіти та Ковельського промислово-економічного коледжу ЛНТУ. Вони працюють операторами в’язально-прошивного устаткування, й одночасно освоюють справу механіків.

Щодо процесу виготовлення шкарпеток, то далі справа переходить в інший цех до операторів зшивного устаткування, які працюють за спеціальними швейними машинами. За одну зміну (8 годин) такий оператор зшиває до 7 тисяч штук шкарпеток.
Далі процес переходить до прасувально-формувальних машин. Операторам тут слід “одягнути” шкарпетку на форму, перевірити на брак. А далі механізм відправляє їх в спеціальну камеру для прасування та видає готовий виріб на стіл, де формують пари та чіпляють маркувальні бірки. За зміну такий апарат готує до видачі 6800-7000 пар шкарпеток.
Попри ці складні процеси, у цехах дуже чисто, адже відходи, які з’являються, спрямовуються в спеціальний фільтр та потрапляють в контейнер, після чого їх відправляють на утилізацію.
ххх
Підсумовуючи, Альбіна Антонівна з посмішкою пригадала ті часи, коли все лише розпочиналось, коли відправляли наших жінок на навчання до Польщі. Відтоді багато чого пережили та багато здобули. Успіху завдячують злагодженій роботі колективу. Від того, як натхненно жінка розповідає про роботу підприємства, видно, що свою справу любить, «живе» нею.
З вдячністю також згадує талановитого керівника та свого наставника Євгена Поліщука (на жаль, нині покійного), який багато зусиль приділяв забезпеченню економічного та соціального розвитку міста, за що йому присвоєно звання “Почесний громадянин міста Ковеля”.
З особливим теплом пані Альбіна розповідає про надійний тил вдома, де завжди підтримають та зрозуміють. Від початку повномасштабного вторгнення додому повернулася донька, яка на той час жила в Києві.
Сім’я пишається досягненнями 19-річної онуки Євгенії, яка навчається в Польщі, опановуючи знання з графічного дизайну. У своїй творчості дівчина часто використовує фрагменти петриківського розпису, популяризуючи українське мистецтво. Попри можливості продовжити навчання в будь-якому куточку світу, мріє жити та працювати в Україні, адже любить свою країну і вірить в її світле майбутнє. Як і кожен з нас…
Тож, Альбіно Антонівно, дякуємо Вам та колективу за невтомну працю, яка славить наше місто. Успіху у всіх починаннях!
Аліна РОМАНЮК.
НА СВІТЛИНАХ: вгорі (зліва направо) – адміністратор Ірина Лугвищук, бригадир Світлана Панчук, директор ТОВ «САВА-УА», депутат Ковельської міської ради Альбіна Дяків, оператор прасувального обладнання Тетяна Хільчук; робочі миті життя колективу.
Фото автора.
Залишити коментар