Реформи завжди даються непросто. То – аксіома. Певно, саме тому модернізація пенсійної системи в Україні, що відбувалася за доволі непростої економічної ситуації, викликала шквал емоцій та критики. Однак уже зараз зрозуміло: зусилля були не марними, адже вдалося зменшити прірву у розмірі пенсій. Саме цей момент фахівці називають визначальним.
«На мій погляд, головним результатом впровадження Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» є те, що він дав можливість із травня 2012 року здійснити один із важливих кроків для зменшення розривів у розмірах пенсій, які існують, залежно від року виходу на заслужений відпочинок», – зауважив директор департаменту пенсійного забезпечення Мінсоцполітики Микола Шамбір у інтерв’ю для газети «Урядовий кур’єр».
Чи відчули відповідні результати волиняни? Чим для них позначилися пенсійні зміни? Тим паче, що пенсіонери – значна частина населення області.
Станом на 1 грудня 2012-го на обліку в органах Пенсійного фонду області перебувало 271 тис. 400 цивільних пенсіонерів та 11 тис. 400 осіб, котрі працювали в силових структурах. Варто зауважити, що до 25 грудня цього року абсолютно всі отримати свої «кревні».
Загалом же за 12 місяців 2012 року волинянам, котрі перебувають на заслуженому відпочинку, виплачено 4 млрд. 258 млн. 300 тис. грн.
– Якщо проаналізувати нижню й верхню межі виплат, то понад вісім тисяч осіб отримують пенсії, розмір котрих менший або ж відповідає прожитковому мінімуму, – розповів Петро Філіпчук, начальник головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області. – Більше 263 тисяч осіб мають пенсію, розмір котрої перевищує прожитковий мінімум.
Що цікаво, лише 72 мешканці краю заробили так звані великі пенсії, котрі сягають 8 тис. грн.
– Середній розмір пенсії станом на 1 грудня 2012 року становив одну тисячу 255 гривень, – продовжує Петро Васильович. – А це, якщо порівнювати з даними на 1 січня цього ж року, на 178 гривень більше. В січні минулого року середня пенсія становила 1 тисячу 76 гривень. Загалом упродовж року середній розмір виплати в області зріс на 16,6 відсотка.
Окрім того, Законом було надано також можливість жінкам, звільненим із роботи, за наявності страхового стажу 30 років виходити на пенсію у 55-річному віці й за умови звільнення з роботи. Правом дострокового виходу на пенсію упродовж року скористалося 638 жінок. Як не крути, людям передпенсійного віку особливо складно знайти роботу, тому подібна норма –реальний вихід із ситуації.
Одноразову виплату в розмірі 10-ти місячних пенсій, для освітян та медиків, що також передбачено відповідним Законом, отримали 157 мешканців краю. Хто саме може претендувати на подібне?
– Документом установлено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку працювали в закладах та установах державної або комунальної форм власності на посадах, котрі дають право на призначення пенсії за вислугу років і мають страховий стаж (для чоловіків – 35 років, а для жінок – 30), а також, якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, котра не оподатковується, в розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення, – повідомив Петро Філіпчук.
Зрозуміло, що далеко не всі пенсіонери залишають роботу. Чимало людей продовжують працювати. Ще кілька років тому їм випадало сподіватися на нормальний перерахунок пенсій, натомість отримували копійки. Нині перерахунок проводять із заробітної плати, з якої й обчислено пенсію. Статистика свідчить, що перерахували пенсії 8 тисячам 725 волинянам.
Пенсійна реформа спрямована на підвищення рівня життя пенсіонерів. Відтак осучаснення виплат, що передбачено постановою Кабінету Міністрів України № 327 – ще один важливий нюанс. Із 1 травня 2012 року на теренах Волині працівники обласного управління Пенсійного фонду перерахунок здійснили понад 262 тисячам пенсіонерів, а осучаснили заробіток – 256 тис. осіб.
Про науковців – окрема мова. Ця категорія населення в середньому отримала 618 грн. надбавки. А військові пенсіонери, котрим не перераховували пенсії з 2004–2005 років, – 182 грн.
«Поступово наближаємося до запровадження єдиного підходу в призначенні пенсій. Тобто, хто більше працював, мав пристойну заробітну плату та сплачував чесно внески з отриманих сум, матиме й хорошу пенсію. Призначення окремих пенсій для військових, працівників органів державної влади відповідає світовій практиці.
У нас це пояснюється ще й тим, що, як правило, заробітна плата з Державного бюджету виплачується на низькому рівні, й підвищений розмір пенсії є частковою компенсацією низьких зарплат для цієї категорії осіб», – висловив позицію Міністерства Микола Шамбір.
Непопулярні, однак потрібні кроки на шляху до впровадження пенсійної реформи, то – встановлення державою максимального розміру пенсії на рівні 10-ти величин прожиткового мінімуму, що запроваджено з 1 жовтня 2011-го. Окрім того, нарешті, обмежено заробіток для призначення пенсій народним депутатам, суддям, прокурорам, військовослужбовцям.
Олена ПЕКЛУШЕНКО.
На виконання Закону України „Про Державний бюджет України на 2013 рік”, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2013 року перераховані:
• мінімальний розмір пенсій;
• пенсії за особливі заслуги, що призначені відповідно до Закону України „Про пенсії за особливі заслуги перед Україною";
• в бік підвищення інвалідам війни, учасникам бойових дій, членам сімей загиблих та померлих осіб, учасникам війни;
• мінімальні розміри пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”;
• в бік підвищення жертвам нацистських переслідувань;
• розміри додаткових пенсій та компенсаційної виплати за втрату годувальника громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
• державні соціальні допомоги на догляд інвалідам війни;
• мінімальні розміри пенсій шахтарям та членам сімей шахтарів, які підпадають під дію Закону України „Про підвищення престижності шахтарської праці”.
Перерахунок проведено 250,5 тис. пенсіонерам, або 92%.Із внесенням змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» здійснено перерахунок пенсій 522 учасникам бойових дій у період Великої Вітчизняної війни та 402 інвалідам II і III груп із числа учасників бойових дій у Великій Вітчизняній війні, яким виповнилося 85 років і більше.
Залишити коментар