Запровадження видачі сучасних документів – біометричних паспортів – черговий крок на шляху до скасування візового режиму з Європейським Союзом. На цьому нюансі особливо наголошують автори й прихильники відповідного Закону, котрий Президент України Віктор Янукович підписав 6 грудня минулого року. Мовляв, біометричні документи – одна з умов лібералізації поїздок українців до країн ЄС. Окрім того, новація покликана спростити процес ідентифікації громадян та підвищити рівень захисту документів. Однак…
Недарма кажуть: у палки – два кінці. Тож, попри те, що Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її соціальний статус" уже набув чинності, ще й досі вистачає скептиків, котрі вбачають у цьому процесі не лише поліпшення.
Зрештою, подібні закиди можна зрозуміти, адже будь-яка, навіть дрібна реформа не дається легко, а тим паче та, яка напряму пов'язана з процесом виготовлення документів, а відтак, ніде правди діти, – із ходінням кабінетами та бюрократією. Зрозуміло, що кожен вже кілька разів подумав, скільки додаткових клопотів принесе оте введення біометричного паспорта. А дарма! Насправді, не такий страшний вовк, як його малюють, адже звичайні паперові паспорти не втратять чинності.
Раніше повідомляли, що видача документів нового зразка розпочнеться з 1 січня 2013 року. Нині ж урядовцями процес відтерміновано, аби нічого не робити поспіхом. І хоча в консорціумі ЄДАПС, котрий виготовляє закордонні паспорти українцям, заявляють про технічну готовність, однак необхідно ухвалити ще ряд підзаконних актів, за посередництвом яких вдасться остаточно узгодити технічні та юридичні питання. Тому остаточної дати, коли саме можна буде отримати біометричний паспорт, ще не оприлюднено.
Натомість в управлінні Державної міграційної служби України у Волинській області повідомляють: "Після ухвалення зазначених нормативно-правових актів Державна міграційна служба України отримає підстави для проведення тендерних процедур, за результатами котрих і буде визначено підприємство, яке виготовлятиме бланки документів.
Окрім нормативно-правового урегулювання процедур оформлення та видачі документів нового зразка (біометричні), вживатимуться необхідні заходи щодо створення інфраструктури та забезпечення всіх територіальних підрозділів відомства обладнанням, необхідним для оформлення та видачі біометричних документів".
Тож лише після остаточного врегулювання процедур міграційна служба розпочне оформлення та видачу біометричних документів. Поки ж українці продовжують отримувати паперовий паспорт.
Що ж то таке – біометричний паспорт? Це документ, котрий міститиме спеціальний пристрій (чіп), де й зберігатиметься інформація про людину: фото, відбитки пальців, відомості про громадянина, що містяться в нині діючому паспорті. Разом із тим, уся ця інформація потрапить до Єдиного державного демографічного реєстру – електронної інформаційно-телекомунікаційної системи. Однак, варто зауважити, що такі відомості є конфіденційними, що й гарантує держава. Відтак паспорт "трансформується" у пластикову картку. Натомість закордонний і надалі виготовлятимуть у формі книжечки.
В першу чергу цікавить людей: чи доведеться кожному дбати про заміну документів? Із цього приводу у прес-службі УДМСУ у Волинській області зауважили наступне: "Важливим є те, що Закон не містить ніяких вимог до жодної категорії осіб щодо термінового (обмеженого в часі) обміну виданих раніше паспортів на документи нового зразка, таким чином всі паспорти, видані відповідно до постанови Верховної Ради України від 26 червня 1992 року, будуть чинними безстроково і обмінювати їх на біометричні – це право, а не обов'язок".
Тож документ, яким кожен українець користується зараз, має необмежений термін дії. Тому не слід впадати у відчай, якщо прийшов час отримувати паспорт уперше або ж через згубу. Документи не доведеться знову замінювати за кілька місяців, лише – в разі особистого бажання. Із закордонними паспортами – така ж ситуація. Виготовляти нові документи слід буде тоді, коли закінчиться термін їх дії.
Олена ПЕРЕДРІЙ.
Залишити коментар