Якось перший заступник голови облдержадміністрації Олександр Башкаленко в одному інтерв'ю зазначив: "Для Волині ліси – як нафта для Кувейту".
Виявляється, не лише діброви, а й нафта для Волині – цілком реальна цінність. Вона доповнює чималий перелік корисних копалин, яким багата волинська земля, – природний газ, кам'яне вугілля, мідна руда, торф, сапропель…
І нині лише від самих волинян, зокрема, депутатів облради, залежить: чи дамо "зелене світло" розвідці, освоєнню родовищ і промисловому видобутку нафти у нашому краї? А чи проґавимо цю можливість одержати нові робочі місця, виробничу інфраструктуру та наповнення до місцевої казни, як то сталося в середині 1970-х через байдужість тогочасної партійної еліти?
Як уже повідомлялось, поклади волинської нафти знайшли в надрах у Володимир-Волинському, Ковельському, Локачинському, Рожищенському та Турійському районах, що входять до іменованої геологами Гончо-Бродівської ділянки Волинсько-Подільського краю Східно-Європейської платформи.
За попередніми даними Фонду об'єктів у нафтогазоносних регіонах України (Західний нафтогазоносний регіон), в межах ділянки виявлено Озерянський і Літинський перспективні об'єкти. Нині вони готові до пошуково-розвідувального буріння.
Прогнозні ресурси вуглеводнів лише на Озерянській структурі – 850 млн. кубометрів. "Перспективна в нафтогазоносному відношенні площа сягає понад 497 квадратних кілометрів, – зазначено в обґрунтуванні геологів. – Щільність нерозвіданих видобувних ресурсів знаходиться в діапазоні від 2,5 тис. до 20 тис. т умовного палива на 1 км2.
Оцінені експертним шляхом, із урахуванням щільності, видобувні прогнозні ресурси вуглеводнів сягають 2800 тис. т умовного палива категорії Д2. За характером насичення прогнозуються нафтові родовища. На існуючій стадії геологічного вивчення ділянки очікувані видобувні запаси газу категорії Сі оцінюються в кількості 490 млн. кубометрів".
На думку фахівців, імовірно продуктивні горизонти за аналогією до сусідніх родовищ залягають на глибинах від 200 до 2500 метрів. Цих запасів нафти і газу вистачить на 20 років промислової розробки. Що, власне, й спонукало НАК "Нафтогаз України" ініціювати геологорозвідувальні роботи з вивчення покладів нафти та газу.
Компанія надіслала експертні висновки фахівців щодо перспектив цієї площі до Волинської облдержадміністрації. ОДА підготувала та подала на розгляд чергової сесії Волинської облради проект рішення про погодження НАК "Нафтогаз України" надання надр у користування з метою їх геологічного вивчення, зокрема, дослідно-промислової розробки вуглеводнів, з подальшим видобуванням нафти і газу. І тепер обранцям громади належить визначитися: дозволити НАК "Нафтогаз України" за власні кошти розвідувати волинські нафтогазоносні надра або поховати цю ідею, залишивши в землі бодай надію на чималий зиск для економіки.
– Нафта на Волині є – це однозначно, – переконаний колишній завідувач Волинського територіального геологічного підрозділу Держслужби "Геоінфо" Веніамін Туз. – Деякі свердловини Локачинського родовища вже давали нафту. Наприклад, біля райцентру Локачі або ж поблизу села Павловичі. Були часи, коли там навіть запровадили промисловий видобуток нафти…
На жаль, ми її не могли використовувати, бо тоді бракувало технологій – нафта давала багато води. Але… Про що це говорить? Що нафта таки є. Інше питання – структура покладів, залягання. Звісно, нафта з наших свердловин не буде бити струменем, як то в Азербайджані, бо надто різні поклади. Нам буде складніше викачувати це пальне: потрібні складніші технології, спеціальне обладнання. Та, попри ці труднощі, помилкою буде не скористатися шансом, не спробувати.
Інакше кажучи, Волинь має другий шанс отримати власне "рідке чорне золото", бо першу спробу нафтовидобутку здійснили ще в середині 1970-х років. Тоді нафтові поклади підтвердили в Локачинському, Володимир-Волинському та Турійському районах. Кілька успішних свердловин пробурили навіть у Луцькому районі.
Проте тогочасні методи та технології виявилися набагато дорожчими, неперспективними в порівнянні з видобутком кавказької та азербайджанської нафти. Тогочасна партійна верхівка вирішила "не мастити собі голову" надто клопіткою справою – волинською нафтою. Хоча на Львівщині, Івано-Франківщині та Закарпатті таки вкладали кошти у видобуток.
Нині ж, за словами найдосвідченішого геолога Волині Веніаміна Туза, без прискіпливого вивчення ймовірних волинських покладів передчасно планувати реальні перспективи видобутку нафти. Поки що очікуваний приріст запасів нафти категорії С2, на думку фахівців, сягає близько 490 млн. кубометрів.
Тому депутатам обласної ради варто "відкрити двері тим, хто стукає" – надати надра площі для уточнення їх геологічної будови та перспектив нафтогазоносності через комплексну переінтерпретацію даних сейсмічних і гравіметричних досліджень, проведення детальних сейсморозвідувальних, геохімічних, електророзвідувальних і високоточних гравірозвідувальних робіт, буріння пошукових, розвідувальних та експлуатаційних свердловин, відкриття та оконтурення родовищ газу, геолого-економічної оцінки запасів родовища…
Тим паче, що всі витрати бере на себе НАК "Нафтогаз України".
Андрій КИРИЛЬЧУК.
Залишити коментар