Без черг, тисняви й зайвої колотнечі обіцяють здійснити виплату в «Ощадбанку», яка «стартує» 1 червня 2012 року.
Скептична усмішка з’являється на обличчях людей, коли заводиш мову про можливість повернення «радянських» вкладів.
Зрештою, дивуватися тут нічому, якщо пригадати події кількарічної давнини, коли чергу за тисячею гривень (котру в народі влучно охрестили «Юлиною») займали ще вночі, а вдень штовхалися під дверима відділень «Ощадбанків».
Що зміниться цього разу?
Із 1 червня 2012-го вкладники «Сбербанка СССР» зможуть отримати компенсацію у розмірі тисячі гривень за знецінені радянські рублі, які колись лежали на ощадкнижках. Такий нюанс чітко прописано в соціальних ініціативах, запропонованих Президентом України Віктором Януковичем.
Виконуючи доручення Глави держави, Уряд розробив особливу схему. Відтак влада та адміністрація «Ощадбанку» переконують: щоби отримати компенсацію, не потрібно стояти в чергах, адже гроші перерахують на особистий депозитний рахунок, кошти з котрого забрати можна у будь-який зручний час.
1 червня – завтра. Чи готові волинські банкіри до такої роботи? Й чи дійсно влада каже правду, що цього разу компенсація вже не стане... ходінням по муках?
– Банк повністю готовий до такої роботи, – повідомив Михайло НИКОЛИШИН, заступник начальника Волинського обласного управління ПАТ «Державний ощадний банк України». – Всі відділення фінансової установи здійснюватимуть виплати. Уже маємо першу партію пластикових карток, які нині розподіляємо по області.
До слова, буквально на днях банкіри випробували «на міцність» запропоновану схему виплат, аби з 1 червня, коли люди підуть до відділень «Ощадбанку», не виникло жодного, навіть найменшого форс-мажору.
Механізм втілення в життя чергового пункту ініціатив Президента доволі простий. І нехай мешканці краю, як і жителі решти українських областей, отримають всього тисячу, однак (що неабияк важливо), не витратять нервів. Та й така, здавалося б, невелика сума не буде зайвою.
А тим паче для людей, котрі відкладали замолоду, а нині – в поважному віці. Окрім того, ситуація, коли одним видали гроші у 2008-му, а іншим свою компенсацію довелося... запивати холодною водою, як мінімум, обурює. Хіба це справедливо: обіцяли по тисячі всім вкладникам, а повернули лише якійсь частині?! Іншим нічого не пояснили і навіть не вибачилися. Тож не пощастило з «Юлиною тисячею» шести мільйонам громадян держави.
Волинян у цій статистиці – немало. Бо у 2008 році, коли й здійснювали виплату у розмірі однієї тисячі гривень (хоча виплачували як у гривнях, так і в доларах), прийняли від волинян, котрі свого часу довірили власні заощадження «Сбербанка СССР», понад 370 тис. заяв. У результаті виплатили трохи більше 58 млн. грн. та понад 4 млн. доларів США. Нині ж заплановано компенсувати 1 млрд. 43 млн. 914 тис. грн.!
– Тоді прийняли 371 тисячу 310 заяв від мешканців Волині, – повідомив Михайло Николишин. – Нині актуалізовано 366 тисяч 809 осіб. Всі вони мають право на компенсацію. Це ті, кому кілька років тому видали так званий «корінець». Звісно, відомості ще коригуватимуться, адже банківська установа не володіє інформацією, хто помер, хто переоформив документи, а хто – ні.
Станом на сьогоднішній день із вищезгаданої кількості 366 тис. відомості підтверджено по 25 тис. 888 людей в області. Тож першими отримають компенсацію ті, чиє прізвище – в реєстрі вкладників заощаджень громадян «Сбербанка СССР» та кому не пощастило у 2008-му.
Тисячу спрямують на банківський рахунок, картку видадуть на руки. Нею того ж дня можна буде скористатися й отримати гроші через банкомат. Важливий нюанс: картка дозволятиме здійснювати безготівковий розрахунок в магазинах або аптеках. А хто забажає, зможе покласти тисячу на депозит.
– Ті громадяни, котрі не зареєструвалися у 2008 році, матимуть можливість зробити це з вересня 2012-го, – наголосив Михайло Дорофійович. – Урядом додатково буде розроблено механізм подальшої реєстрації.
Варто відзначити, що на відміну від 2008-го у 2012-му колишніх вкладників «Сбербанка СССР» не ділитимуть за віком на «білі» та «чорні» категорії. Влада переконує, що помилки попередників врахувала. Відтак із червня по грудень компенсацію отримають усі. Хто – раніше, хто – пізніше, але можливість скористатися системою компенсації – відкрита й не обтяжена надмірним бюрократизмом.
Мар’яна КОЛІСНИЧЕНКО.
Залишити коментар