23 квітня ц. р. в Ковелі відбулося засідання "круглого столу" на тему "Реформування місцевих органів влади – реальна потреба часу".
Ініціатором зустрічі був депутат Ковельської районної ради, голова районної організації ВО "Батьківщина" Володимир Андросюк. За "круглим столом" зібралися голова районної ради Ігор Верчук, голова райдержадміністрації Юрій Поліщук, заступник голови районної ради Галина Коляда, депутати Ковельської районної ради, сільські, селищні голови та представники громадських організацій.
Для обговорення проблем реформи в галузі місцевого самоврядування запросили також доктора політичних наук, професора кафедри політології історичного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, начальника управління Головдержслужби України у Волинській області Валентина Малиновського. Валентин Ярославович – людина у цій справі компетентна, адже є відомим в Україні фахівцем і практиком у галузі державного управління.
Основним завданням присутніх було обговорення, аналіз та внесення пропозицій до проекту концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні.
Основна ідея концепції – децентралізація влади у країні та суттєве розширення повноважень територіальних громад. Передбачається також зміна системи управління на обласному та районному рівнях.
Реалізація концепції, яку пропонують здійснювати у два етапи (перший підготовчий триватиме упродовж 2014 року, другий (реальне втілення) – упродовж 2015-2017 років), сприятиме посиленню правової, організаційної та матеріальної спроможності територіальних громад.
У вступному слові Ігор Верчук, голова районної ради висловив свою позицію щодо концепції: "Реформування – це нагальна проблема часу, яка підвищить якість життя територіальних громад. Події останніх днів свідчать про те, що у нашій державі криза розподілу повноважень, бо за 23 роки існуюча, прорадянська, модель суперечить прогресивному розвитку країни".
Начальник управління Головної державної служби Валентин Малиновський, аналізуючи ситуацію, запевняє, що діюча система влади у нашій державі є вкрай неефективною. "Попри те, що у кожній передвиборчій програмі йдеться про децентралізацію й передачу повноважень ми, все ж, збудували країну, де жорстка централізація влади, де президентська влада необмежена. Затягування цієї реформи засвідчить, що перспектив розвитку України не має, бо й надалі регіони безправні, а центр диктує свої умови".
На даному етапі є реальна можливість у найкоротші терміни реалізувати концепцію, адже є декларації, вже затверджені документи, законодавча база – усі напрацювання з 2009 року.
Прикладом того, що можна динамічно і правильно втілювати реформу в життя, є наш сусід Польща, яка в 90-их роках була на такому ж рівні, як і ми. Проте, Україна поки що не використала успішний досвід європейських країн, зокрема Польщі, у процесах демократизації.
Під час обговорення концепції Валентин Малиновський зупинився і на розподілі повноважень між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади.
Зокрема, наголосив, що модель концепції передбачає утворення в радах виконкомів, які будуть втілювати в життя прийняті рішення, а наглядову функцію, зокрема і в частині дотримання законодавства, – здійснюватимуть місцеві державні адміністрації.
Щодо фінансування, то, як зазначив Валентин Ярославович, доречною є думка Юлії Тимошенко про те, що кожна сільська рада має виходити на прямі бюджетні стосунки з Києвом. Завдяки цьому відбудеться підвищення прозорості та ефективності використання коштів.
Охоче присутні обговорили потребу укрупнення сільських територій. Об'єднання мешканців сільських територій у самодостатні громади передбачене реформою місцевого самоврядування на добровільних засадах.
"Переконаний, що укрупнення громад повинно поєднуватися з добровільним, а в окремих моментах і з адміністративним примусом. Якщо це буде реалізовано, то реформа буде успішною. Нам потрібна спільна, ефективна співпраця", – сказав голова районної державної адміністрації Юрій Поліщук.
Реформування передбачає також те, що основними повноваженнями органів місцевого самоврядування стануть: розвиток місцевої економіки (залучення інвестицій, розвиток підприємництва), інфраструктури та культури; вирішення питань забудови території; благоустрій території; утримання вулиць і доріг у населених пунктах; управління закладами освіти; відповідальність за громадську безпеку та здоров'я.
Варто зауважити, що за новою концепцією швидка і пожежна машина з центру громади має приїхати не пізніше, як за 30 хв. (в Європі – 20 хв.). Проте така інформація викликала обурення в сільських голів, адже це дуже великий проміжок часу, і доки приїде допомога, то вже "не буде кого і що рятувати".
В обговоренні проблем реформи також взяли участь депутати районної ради Анатолій Корнійчук, Володимир Андросюк, Микола Рибак, Люблинецький селищний голова Олександр Федонюк, Дубівський сільський голова Павло Безека, Скулинський сільський голова Петро Рудень.
Ініціатор зустрічі Володимир Андросюк висловив вдячність сільським головам, які не проігнорували запрошення і долучилися до обговорення перспектив реформи, виявили свою зацікавленість для покращення життя громад, а байдужість продемонстрували ті, хто займається "відбувальщиною" на посадових місцях.
Загалом, присутні схвально заслухали проект концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. Все ж, кожен зазначив, що для успішного втілення цієї реформи держава має чути органи місцевого самоврядування та залучати їх до обговорення основних проектів Закону.
Аліна РОМАНЮК.
Залишити коментар