Голос краєзнавства… Це – голос історії та роду, звичаїв і традицій. Зрештою, це голос Неба і Землі. Так, так – я аж ніяк не перебільшую. Імперська Росія витоки своєї історії шукає в Київській Русі. Код українства мудро вкраплений в хрестики, нулики, крапки, вишиванки…
Можливо, повторюсь, але, справді, якби всі ми, українці, в тому числі і на Сході, вивчали правдиву історію України, засвоювали її уроки, то війни у нас не було б, і нація була б мобільна та монолітна. І слово "Гідність" ми завжди писали б з великої літери.
Волинська краєзнавча організація у 2014 році відзначила свій 25-літній ювілей.
За цей час проведено 52 всеукраїнські науково-краєзнавчі конференції на тему "Минуле і сучасне Волині та Полісся", якими охоплено всі без винятку міста та райони області.
Флагманом Волинського наукового краєзнавства, беззаперечно, є Східноєвропейский національний університет. Незмінним головою організації впродовж тривалого часу обирають волиняни професора СНУ Геннадія Бондаренка, який зумів об'єднати в одну творчу когорту музейників, істориків, археологів, бібліотекарів і просто шанувальників минувшини рідного краю.
Урочистості відбувалися за традиційним сценарієм, тобто лунали вітання від представників обласної влади та її управлінь. До поздоровлення долучалися митрополит Луцький і Волинський УПЦ КП Михаїл та інші священнослужителі. Зворушливі слова пролунали від Руслани Маньковської, кандидата історичних наук, заступника голови Національної спілки краєзнавців України, а також від гостей з Рівненщини, Житомирщини та ін.
Приємно було чути, бачити і відчувати, що Ковельщина впевнено йде у фарватері поставлених життям завдань. Про це свідчать й отримані високі нагороди.
Так, Ковельський осередок нагороджений Грамотою НСКУ за значний внесок у розвиток краєзнавчого руху України. Від обласної організації нагороди отримали члени НСКУ Микола Вельма та Дмитро Корнелюк. Високо оцінена роль у розвитку літературного краєзнавства працівників музею Лесі Українки в Колодяжному і його завідувачки Віри Комзюк, якій присвоєно звання Почесного краєзнавця України. Такого ж звання удостоєний наш земляк, директор Волинського краєзнавчого музею Анатолій Силюк.
Організовано, змістовно й цікаво пройшли науково-краєзнавчі конференції з історії Ковельщини, життєдіяльності та творчості Олени Пчілки. Активно й професійно до краєзнавчого руху долучилися учні і студенти шкіл, навчальних закладів міста та району.
На урочистостях Почесною грамотою Волинської облдержадміністрації нагороджений Ігор Прокопів, заступник міського голови, який дуже багато зробив і робить для підтримки діяльності ковельських краєзнавців. Це по-особливому тішить. Коли влада та ентузіасти вивчення історії рідного краю об'єднані однією ідеєю, то є впевненість, що ковелезнавство і волинезнавство невдовзі будуть вивчатися в якості окремого навчального предмета.
Як і годиться, на конференції були заслухані наукові доповіді і повідомлення.
Із коротким звітом виступив Геннадій Бондаренко, голова краєзнавців Волині.
Відбулись перевибори голови організації. Відчувалась висока довіра делегатів конференції, науковців, всіх присутніх краєзнавців діючому очільнику. На новий п'ятирічний термін головою знову було обрано Геннадія Васильовича Бондаренка, Почесного краєзнавця України.
І ще одна характерна деталь: у фойє історичного факультету Східноєвропейського національного університету була організована виставка-продаж краєзнавчих книг, яких в рази побільшало порівняно з минулими роками.
Науковці – в пошуку. Їх чи не найвагомішим і майже сенсаційним досягненням стало наукове відкриття того факту, що рівноапостольний святий князь Володимир народився на Волині, про що на конференції повідомив Митрополит Михаїл.
Так цементується основа нашого українства, а разом з тим гартується дух, який не тільки кличе до бою, але й перемагає.
Анатолій СЕМЕНЮК,
голова міськрайорганізації НСКУ.
НА ЗНІМКУ: Грамота Національної спілки краєзнавців України, якою відзначений Ковельський краєзнавчий осередок.
Залишити коментар