На селі ніколи не буває легких періодів робіт. Але чи не найбільш відповідальною порою є жнива. Цими днями розпочалося збирання ранніх зернових культур і на Ковельщині.
Про хід збиральних робіт, плани хліборобів на нинішній рік, питання, які належить вирішити, у розмові з нашим кореспондентом розповідає начальник агропромислового розвитку Ковельської райдержадміністрації Леонід ГРИЦЮК.
— Леоніде Євгеновичу, хто першим включився у районі в жнивну кампанію і про що свідчать результати цієї роботи?
— Жнива на теренах Ковельщини розпочалися з обмолоту посівів озимого ріпаку і озимого ячменю. Станом на 17 липня ц. р. ці культури зібрано відповідно на площах 472 і 491 гектарів. Найактивніше нині працюють трудівники ТзОВ "В. Прометей" (керівник Віталій Фіщук), де обмолотили вже 292 гектари ріпаку. Досить високою є його урожайність — в середньому по 41 центнеру з гектара.
У ТзОВ імені Лесі Українки, обмолотивши 100 гектарів ріпаку, одержали його по 30 центнерів на круг. Така ж урожайність озимого ячменю на площі 10 гектарів. У ТзОВ "Облапське" обмолотили ячмінь на 70 гектарах і зібрали по 40 центнерів із кожного з них.
— Що на Вашу думку, сьогодні найважливіше для хліборобів?
— Зважаючи на примхи погоди та інші труднощі як об'єктивного, так і суб'єктивного характеру, важливо провести збирання врожаю вчасно і без втрат, в оптимальні строки, щоб з вигодою для себе при нинішній ціньовій політиці реалізувати збіжжя.
— А які загальні площі до збирання в районі?
— Хліборобам району усіх категорій господарств треба дати раду вирощеному урожаю зернових і зернобобових культур, ріпаку та сої на площі 14720 гектарів.
Основною зерновою культурою, звичайно, є пшениця, яка займає 4266 гектарів. Ріпаку маємо 2300 гектарів, сої — 3220, жита — 1551, вівса — 1222, ярого і озимого ячменю — 1147, тритікале — 907 гектарів. Як бачимо, обсяг жнивних робіт чималий.
— На що розраховують хлібороби?
— Згідно із прогнозованими обсягами виробництво зерна нового врожаю господарства очікують намолотити не менше, як 45 тисяч тонн збіжжя. На жаль, засушлива погода у червні — на початку липня, коли саме наливався колос, негативно вплинула на стан посівів.
— Наскільки повно забезпечені сільгосптовариства технікою і паливом?
— На збиранні зернових культур в господарствах району буде задіяно 54 зернових комбайни і 216 тракторів. Навантаження на один комбайн значне і становить в середньому по району більше, як 200 гектарів. В заготівлі соломи буде задіяно 34 прес-підбирачі. Найпроблемніше питання, яке вимагає невідкладного вирішення, — це фінансове забезпечення жнивної і осінньої посівної кампаній. Для їх успішного проведення потрібно понад 15 мільйонів гривень, з них на паливно-мастильні матеріали — 11,2 мільйона гривень, або 72 відсотки усіх затрат.
— Чи достаньою є державна підтримка сільгоспвиробників в Україні?
— Звичайно, хотілося б більшого, адже у розвинутих країнах Євросоюзу галузь сільського господарства дотується в розмірі від 143 до 430 євро на один гектар. Нам про це доводиться тільки мріяти.
Щоправда, цьогоріч з 1 липня державна підтримка аграріїв відбудеться шляхом здешевлення коштів за кредити комерційних банків. На такі цілі планується 300 мільйонів гривень та ще 250 мільйонів гривень — на розвиток і підтримку тваринництва.
З місцевих обласних програм діятимуть лише ті, які спрямовані на підтримку виробників зерна озимого жита і гречки.
Тож основними джерелами забезпечення потреби у фінансах мають бути власні кошти агроформувань та залучені кошти переробних підприємств.
— Хто на Волині надає послуги із зберігання, сушіння та очистки зернових та олійних культур?
— Це ДП "Луцький комбінат хлібопродуктів №2" (директор Вадим Гранюк), ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація "Володимир-Волинський комбінат хлібопродуктів" (директор філії Володимир Тишкун), ТзОВ "Волинь-зернопродукт" (засновник Євген Дудка), ТзОВ "Агротехніка" (голова наглядової ради Сергій Горлач), філія ТзоВ "П'ятидні" Володимир-Волинського району (керівник Валерій Діброва). Загальна місткість зернових складів складає майже 500 тисяч тонн.
— Що ж, дякую Вам за інтерв'ю. Дай Боже, щоб хлібороби Ковельщини успішно склали жнивний екзамен, зібрали вирощений урожай швидко і без втрат, реалізували зерно з максимальною користю для себе!
Розмову вела Оксана МОРОЗ.
Залишити коментар