Дбайливий господар. Поради і рекомендації на всі випадки життя
У саду
У серпні припиняється ріст плодових дерев, всі їхні сили спрямовані на визрівання плодів. Під рясно плодоносні гілки встановлюють підпори-рогатини. А щоб не травмувати кору, між опорою і гілкою бажано покласти товсту ганчірку або картон. Опадаючі плоди потрібно щодня збирати і, в залежності від їх стану, переробляти або видаляти з саду.
У посушливу погоду дерева поливають, а щоб вони добре перезимували, підживлюють фосфорно-калійними добривами. Після звільнення гілок від плодів активно починає розвиватися коренева система. З'являється прикоренева поросль,яку слід вирізати.
Приблизно через два тижні після збору врожаю з ранніх сортів яблунь і груш їх підживлюють, вносячи в пристовбурних колах по 4-5 кг перегною. Справа в тому, що саме в цей період у них починається активний ріст нових коренів.
Ягідні чагарники (смородина, аґрус) оглядають, вирізують виявлені хворі й старі гілки, потім вносять підживлення, як і під дерева, мульчують ґрунт. До речі, плоди обліпихи рекомендується збирати саме в серпні, доки вони пружні. Пізніше вони перестигнуть, стануть м'якими і будуть травмуватися і м'ятися під час збору.
Малинник на початку серпня теж приводять до ладу, вирізаючи слабкі та молоді пагони, що вже відплодоносили, якщо не зробили цього відразу після плодоношення у липні. А ближче до кінця місяця прищипують верхівки однорічних пагонів, щоб припинити їх ріст і прискорити визрівання. Корисним буде внесення перепрілої органіки у вигляді мульчі шаром в 5-7 см.
У винограднику спушують верхній шар ґрунту і підживлюють рослини розчином органіки.
Якщо хтось практикує викошування суниці після плодоношення і не встиг скосити її в липні, то зробити це потрібно на самому початку серпня, щоб до зими встигло відрости досить сильне листя. Бур'яни в міжряддях видаляють, спушують ґрунт і підживлють, використовуючи суперфосфат або деревну золу. Друга половина серпня – оптимальний час для розмноження суниці садової. Посаджені в ці терміни молоді розетки встигають вкоренитися і в наступному році вже дадуть хороший урожай.
На городі
У серпні, як і раніше, продовжують доглядати за овочевими культурами, займаючись прополкою й підживленням. Але вже й перший урожай на підході – томати, солодкий перець і баклажани починають рясне плодоношення. Всі
ці культури на початку місяця ще підживлюють органікою або мінеральними добривами, але після другої декади зачатки квіткових розеток у томатів потрібно видалити, залишивши тільки два листи. Цей прийом дозволяє прискорити визрівання зав'язування плодів до настання стійких холодів.
Щоб продовжити плодоношення огірків, їх регулярно підживлюють і поливають, збираючи урожай через кожні два дні.
Як тільки у цибулі пожовтіє і ляже перо, його вибирають із землі і сушать: в гарну погоду – просто на ділянках, у вологу – в сухому, добре провітрюваному місці. Часник викопують відразу після пожовтіння пера.
Морква, буряк, кабачки, патисони в посушливу погоду потребують поливів та підживлення. А ось гарбуз у серпні вже не підживлюють. У нього обрізають всі кінці батогів з квітками та дрібними зав'язями, щоб краще визрівали і набирали вагу вже сформовані плоди.
Викопують ранні сорти картоплі та скошують картопляне бадилля в більш пізніх сортів приблизно за 15 днів до передбачуваного копання. Пізня білокачанна капуста активно набирає вагу, зав'язуючи качани. Її підгодовують раз на місяць розчином органіки або мінеральних добрив.
До речі, на початку серпня можна посіяти редис і зелень для отримання другого врожаю. Вже до осені у вас буде черговий врожай цих чудових постачальників вітамінів.
У квітнику
Троянди й щеплені чагарники потребують обрізування та звільнення від дикої прикореневої парості, що виросла за літо, і це обрізування проводять саме в кінці серпня або на початку вересня. У цю ж пору здійснюють
розмноження і пересадку багаторічних рослин, зокрема троянд, півоній і лілій.
У серпні збирають насіння, стрижуть траву на газонах, виносять загартовувати живці, які виросли в теплиці (клематиси, флокси, троянди), і готують ділянки під нові посадки.
Полив квітів у серпні здійснюють в міру необхідності – якщо стоятиме спека, то поливати доведеться частіше і рясніше, якщо спека спаде, то ґрунт висихатиме не так швидко, і зволожувати його доведеться рідше.
Наприкінці літа в поливі мають потребу тільки квітучі рослини. Однак щойно посаджені або пересаджені квіти слід поливати майже щодня до того моменту, доки вони приживуться.
Внесення добрив у серпні необхідне багатьом рослинам, однак азотовмісні підживлення слід у цей час виключити. Щоб допомогти всім квітам підготуватися до довгої зими, проведіть підживлення гладіолусів, хризантем, жоржин, айстр та інших багаторічників фосфорними і калійними добривами з розрахунку 10-15 г хлористого калію і 15-20 г суперфосфату на м2. Якщо стоїть суха погода, краще вносити підживлення у вигляді розчину, замочивши добрива у воді на півдоби-добу. Для квітів, квітучих наприкінці літа або восени – багаторічних айстр, рудбекії, хризантем, жоржин – це буде останнє підживлення.
Можна було б і не поспішати зі збором насіння, але краще не відкладати його на вересень, бо затяжні дощі іноді починаються в перший же осінній день, тим більше, що в серпні насіння вже починає дозрівати. Придивіться до кількох великих квіток потрібного вам виду і сорту й намітьте їх, щоб випадково не обірвати, видаляючи зів'ялі квіти. Коли на місці квітки утворюється сім'яник, надягніть на нього мішечок з марлі, щоб дозріле насіння не висипалося на землю, і чекайте, коли воно дозріє.
Якщо нагряне облогова вологість, можна зрізати насіннєву коробочку і досушити її в сухому провітрюваному приміщенні. Після розкриття коробочки витрусіть із неї насіння і досушіть його на ситі, а потім упакуйте в паперові пакетики і обов'язково підпишіть. Однак не забувайте, що далеко не всі види і сорти при насіннєвому розмноженні зберігають видові і сортові відмінності, а насіння гібридів F1 (гетерозисні гібриди), як правило, або стерильне, або нежиттєздатне.
Після того, як відцвітуть однорічні квіти, їх краще прибрати з ділянки, але якщо ви маєте намір зібрати з однорічників насіння, залиште кілька екземплярів дозрівати, а решту видаліть. Рослинні залишки однорічних рослин краще спалити.
З багаторічних квітів теж можна зібрати насіння, а потім, дочекавшись природного в'янення, зрізати наземну частину трав'янистих рослин, а кущі високо підгорнути ґрунтом. Деякі рослини потребують укриття на зиму, деякі нормально зимують без укриття, але в серпні про підготовку рослин до зими думати ще рано.
За матеріалами інтернет-сайтів підготувала
Аліна Романюк.
Залишити коментар