Поради до часу
Перша хвиля морозів позаду. Тож слід перевірити, як справи у сховищі. При виявленні підмороженої картоплі її доведеться перебрати, інакше загниється вся.
Місце, де зберігалася підморожена картопля, треба очистити, побризкати вапняним розчином із додаванням мідного купоросу (на кілограм вапна — 30 г купоросу). Аби запобігти подальшому псуванню, бульби слід добре просушити.
Стежте, аби в погребі чи підвалі не було крапель на стелі. Щоб зайва волога не утворювалася, поставте ящики з негашеним вапном і регулярно провітрюйте сховище.
Час зробити ревізію цибулі та часнику. Якщо виявили цибулини з ознаками шийкової гнилі (вони стали водянистими, набули жовто-рожевого кольору, лушпиння пліснявіє і покривається щільною чорною кіркою), їх треба невідкладно відібрати.
Можна спробувати призупинити захворювання. Відібране викладіть на деко і прогрійте в духовці впродовж чотирьох годин за температури 42ОС.
При появі зеленої плісняви часнику (зубки в’ялі, на поверхні з’являються світло-жовті плями і ямки) також допоможе прогрівання головок при температурі 30-42 градуси впродовж трьох-чотирьох годин. Потім їх слід перекласти на зберігання у ящик.
Якщо часник чи цибуля «зимують» у неопалюваній коморі чи кімнаті, то для дезінфекції обкуріть приміщення сіркою або парою спирту-денатурату.
Коли трапляються відлиги, сховище треба провітрювати, відкриваючи вентиляційні люки та ляду, а при загрозі сильних морозів ретельніше перекривати доступ холодного повітря. Не використовуйте поліетиленову плівку!
Укривати в погребі городину варто тільки в тому разі, коли є можливість за настання потепління оперативно прибрати додаткове укриття і влаштувати провітрювання.
Для того, щоб кури регулярно неслися і не втрачали товарної ваги, їх раціон має бути достатньо збалансованим, містити зерно, коренеплоди, мінеральні та вітамінні добавки.
Взимку птиці дуже не вистачає вітамінного корму. Його просто приготувати власноруч.
Робиться це так: у відро насипають овес і заливають теплою водою. Бажано додати 10 крапель формаліну, щоб не було шумування. Набухає зерно протягом двох діб за кімнатної температури. Потім його висипають у ємності з низькими стінками. Днів через 6-10, залежно від того, наскільки тепло в приміщенні, звісно ж, в опалюваному, зерно проростає. Згодувати його треба якнайшвидше, бо паростки невдовзі зів’януть.
У пророщеному вівсі у три з половиною рази більше поживних речовин, ніж у сухому. Отож, якщо годувати ним птицю, то й нестиметься краще.
Кукурудзу, жито теж раціональніше згодовувати пророслими. Горох (у ньому містяться речовини, що сприяють росту) слід давати у вигляді грубої дерті.
А ось буряки та моркву найкраще згодовувати сирими. Цілі коренеплоди, нанизавши на дріт, прив’язують у курнику за півметра від підлоги, щоб кури, підлітаючи, клювали. Водночас, це буде й моціон: вони не засиджуватимуться й у великі морози, активно рухаючись, зігріватимуться.
У приміщенні зерно бажано висипати на підстилку. Звісно, за умови, що вона суха і чиста. Такий спосіб годівлі вважається найкращим, бо птиця, визбируючи корм, весь час рухатиметься.
Важливим фактором регулювання несучості курей в осінньо-зимовий період є світловий режим. Від стану освітленості залежить інтенсивність яйцекладки. Однак при зниженні температури в приміщенні нижче плюс 8ОС кури можуть зовсім припинити нестися. Оптимальна вологість повітря в їхній домівці має бути 60-70 відсотків.
(“Сільські вісті”).
Залишити коментар