Грибку легше запобігти
Дерев'яні частини будівель часто вражає грибок. Як правило, найчастіше страждають ті частини, які постійно зволожені і в той же час недостатньо провітрюються.
Появу грибка легко виявити: спочатку можна помітити білі ватоподібні скупчення тонких ниток, з часом вони перетворюються в плівки із сріблястим відтінком. Уражена грибком деревина стає темною, розтріскується, швидко втрачає міцність. Грибок протягом 6-8 місяців може повністю зруйнувати дошки, колоди та інші дерев'яні частини будівлі. Для його знищення застосовують суміш мідного і залізного купорусу.
Чому кролі гризуть клітки?
У кролика ціле життя ростуть зуби. Якби їх не сточувати, то з часом вони б не поміщалися у роті. Відтак однією із потреб тваринок є гризіння, котре підкореговує довжину різців.
Аби уберегти клітку, кидайте вуханям товсті шматки деревини, отримані при обрізуванні садовини тощо. Незамінний і гілячковий корм (з берези, клена, липи, тополі, дуба, верби), котрий також залюбки "перетиратимуть" ваші кролики.
Сталь гартується... сіллю
Ножі та секатори, які використовуються для роботи у саду, мають добре різати. Та нерідко ці інструменти виготовляють і далеко не з кращої сталі, тому вони швидко затуплюються, а подекуди і щербляться.
Частково усунути такі недоліки допоможе кухонна сіль. Ложку солі всипте у склянку води температурою +35-40 градусів та добре розмішайте. Сюди на 25-30 хвилин занурюють щойно придбаний інструмент. Перебування у сольовому розчині додасть йому міцності. Відтак гострити доведеться набагато рідше.
Вітаміни на зиму: як краще?
Є чимало способів зберігання літніх вітамінів на зиму. Ось найпоширеніший із них.
Заморожування:
- Саме заморожування дозволяє зберігати у фрутках і овочах запас вітамінів — до 90%, не кажучи вже про мікроелементи — вони зберігаються на всі 100%. Але при розморожуванні частина із них йде у сік: чим більше його, тим менше користі залишається у м'якоті. Заморожувння зберігає вітаміни довше за всі інші способи.
- При заморожуванні у продуктах можуть зберігатися бактерії. Якщо продукт лежатиме після розморожуваня день у теплому місці, він може спричинити отруєння. Крім того, розморожені продукти не підлягють повторному замороженню й дуже швидко псуються. Так що з'їдати їх треба відразу ж.
- Перед замороженням пробланшуйте (облийте окропом або гарячою водою) овочі й фрукти, потім охолоджуйте декілька годин. Тепер можна заморожувати — запакуйте овочі й фрутки у спеціальні форми й спокійно ставте у морозильну камеру. Коли у формочках сформувалися "цеглинки" із плодів, можете виймати і пакувати в окремі пакети.
Проти міксоматозу — "димова завіса"
Одна із найнебезпечніших хвороб кролів — міксоматоз. Її ознаками є поява вузликів та набряків на голові, спині, вушних раковинах, повіках та інших органах.
Передня частина мордочки сильно припухає, шкіра збирається у валткоподібні складки. Крім того, із очей та носа може виділятися гній. Якщо не лікувати, через два тижні 80-90% вуханів загинуть.
Недуга спричиняється вірусами. Основні носії мікроорганізмів — комарі. Пік захворювання припадає на кінець літа та осінь, коли складаються сприятливі умови для масового розмноження кровососів.
Від них, насамперед, і слід уберігати кролів. Клітки закривайте дрібненькою сіткою. Ще можна відлякати комарів димом. Для цього увечері спалюють у сараї зелену траву чи мокре сіно.
Іншими поширювачами збудників є мухи, кліщі та блохи. Аби позбутися цих паразитів, старанно прибирають фекалії, вчасно змінюють підстилку. Також періодично дезинфікуйте помешкання вуханів, інвентар, тару.
Важливим профілактичним заходом проти міксоматозу є вакцинація. Проводьте її вчасно, коли молодняк досягне місячного віку.
Підготувала Оксана МОРОЗ.
Залишити коментар