Зима – не привід сидіти, склавши руки, адже останній місяць зими – це перший місяць садово-городніх робіт. І хоч все вкрито снігом, земля вже готується до весни. В цей час на господарів чекають в основному підготовчі роботи.
Ремонтуймо реманент
Необхідно оновити і полагодити садовий інвентар, здійснити ремонт інструментів, машин, сходів, ящиків. Слід нагострити секатори, ножі, пилки, лопати, мотики, коси. Змастити все технічним маслом, відремонтувати рами.
Для посіву приготувати торфоперегнійні горщики, поживні кубики. Закупити отрутохімікати. Краще це зробити саме в лютому, поки є відносно багато часу.
У сховищі
У сховищах перевіряють плоди та овочі, при виявленні захворювань встановлюють додаткові перегородки (щоб відокремити продукцію, провітрювання, очищення, дезінфекцію.
У приміщеннях для зберігання плодів і овочів необхідно підтримувати потрібні температуру (0 - 4°С) і вологість повітря (85 - 95%).
У цей час слід перебрати все насіння, перевірити терміни його придатності. Так, насіння томатів, огірків, кабачків, буряків зберігають схожість протягом 10-ти років, насіння редиски, капусти, редьки, базиліка – до 5-ти років; насіння моркви, петрушки, кропу, перцю, баклажанів, цибулі – до 4-ох років. Непридатне для посіву краще викинути.
У саду
Тривають роботи із снігозатримання в саду, адже морози ще не закінчилися. Слід регулярно перевіряти товщину снігового покриву, струшувати сніг з гілок, підгортати пристовбурні кола і ущільнювати навколо дерев і кущів сніг.
Якщо лютий малосніжний, необхідно провести накриття багаторічних рослин соломою, ялиновим гіллям або іншими підручними матеріалами. Перевіряти варто і захист кори від гризунів, і наявність корму в пташиних годівницях.
Бажано уважно оглянути всі дерева і видалити знайдені на гілках гнізда шкідників і хворі плоди (джерела інфекції). Гнізда комах зазвичай розташовуються в листочках, що залишилися на зиму, дрібних гілочках і плодах. Зняті гнізда шкідників необхідно спалити разом з обрізаними гілками, листям і плодами.
У лютневі теплі дні добре б зрізати черешки для щеплення дерев, інакше в березні можна не встигнути зробити це. При сприятливій температурі повітря до розпускання бруньок можна обприскувати рослини від шкідників, обрізати дерева.
Якщо відбувається активне танення снігу, слід зробити на ділянці весняний стік, щоб при подальших можливих заморозках на ґрунті не утворилася крижана кірка, яка згубна для багаторічних рослин. Також при тривалих відлигах необхідно прибирати укриття з рослин: хмиз, солому, старе листя (щоб рослини не зіпріли).
У цей час потрібно обрізати старі, відплодоношені й слабкі пагони і гілки у ягідних кущів (малина, смородина, агрус), вирізати непотрібні кореневі порослі, підготувати до посадки нові саджанці, очистити і побілити кору на стовбурах.
В кінці місяця можна приступити до відгинання й підв'язки галузей молодих дерев для додання їм горизонтального напрямку.
У квітнику
Лютий – дуже вдалий час для висівання насіння квітів на розсаду в закритому ґрунті та посадки пророщеного насіння. Саме цей підготовчий період важливий для створення ідеального квітника влітку на відкритому ґрунті.
Слід заздалегідь подбати про купівлю необхідного насіння, склавши список тих декоративних рослин, яким саме місце в планованому квітнику.
При цьому варто пам'ятати про характеристики тих чи інших рослин, які важливі при створенні декоративної композиції: форма листя, висота рослини, ставлення до вологи і світла, вимоги до ґрунту і час цвітіння.
У цьому місяці вже можна починати пророщування бульб жоржин і деяких інших видів рослин в легкому ґрунті. При цьому необхідно дотримуватися температурного і світлового режиму, а також інструкції щодо пророщування (якщо рослина куплена без упаковки, дізнайтеся про її особливості у продавця або в довіднику садівника).
Посів таких однорічних рослин, як сальвія, пеларгонія, однорічні жоржини також можна проводити в лютому. Насіння попередньо замочують, а після набрякання викладають або висипають в легкий розпушений грунт (одинично або борозенками). Після проростання насіння необхідне проріджування квіткової розсади.
Вирощування розсади та посів насіння
Цей місяць вдалий для підготовки розсади не тільки квітів, а й іншої городини. Для цього вибирають місце, де багато світла і тепла, це як правило, великі підвіконня.
На початку місяця висаджують кореневу селеру для розсади. Пізніше – насіння перців і баклажанів. З середини і до кінця місяця висаджують високо- і середньорослі насіння томатів для розсади в добре облаштованих теплицях. Весь місяць підходить для сіяння огірків і висаджування цибулі-ріпки в ящики для зелені. В останніх числах лютого проводять посадку насіння петрушки, базиліка на зелень, селери для вирощування на підвіконні.
Ну, а якщо після святкового січня "висовувати ніс" за двері ще не хочеться – займіться кімнатними рослинами. А ще – посадіть город в хаті. І вже згодом отримаєте вітамінну зелень до столу прямо зі свого підвіконня.
Підготувала
Аліна РОМАНЮК.
Залишити коментар