Незабаром – початок Великого посту перед Великоднем. Він розпочнеться 27 лютого і триватиме аж до 15 квітня. В цей час ті, хто його буде суворо дотримуватися, обмежуватимуть себе в їжі, вчинках та помислах.
Церква для вагітних, хворих та людей похилого віку робить виняток. А кому здоров'я дозволяє це робити, тому – вперед!
Смачних пісних страв набагато більше, ніж видається на перший погляд. Це і салати, і супи, і каші, і навіть пироги. Отож, щоб вам постувалося не так важко та ще й з користю для свого організму, пропонуємо кілька кулінарних рецептів.
Але не варто забувати, що піст – це час, коли потрібно утримуватися від надмірностей. Тому, як радять медики, ні в якому разі не переїдайте і не вживайте занадто багато прянощів та спецій в їжу. Приготовлені страви повинні бути дуже простими. Вважається, що подібна дієта очищає не тільки організм людини, але й її душу, сприяє довголіттю.
Рисовий пудинг
Для приготування: круглий рис, (1,5 склянки), вода (3 склянки), яблука (300 г), родзинки (50 г), лимонний сік (1 ст. л.), кориця (щіпка), цукор (5 ст. л.).
Рис необхідно ретельно промити і відкинути на друшляк. Закип'ятити воду, посолити і всипати рис. Довести воду на сильному вогні до кипіння, потім зменшити вогонь і варити кашу до напівготовності близько 10 хвилин. Яблука очистити від шкірки і серцевини та дрібно нарізати. Збризнути лимонним соком. Родзинки залити окропом і залишити на 10 хвилин, злити воду. Скласти яблука й родзинки у миску, додати корицю, перемішати.
Розігріти духовку до 150°С. Викласти у форму (а краще у казан з кришкою) половину підготовленого рису. На нього покласти начинку з яблук та родзинок, посипати цукром. Викласти рис, що залишився, розрівняти поверхню. Накрити кришкою і запікати 15-20 хвилин, зняти кришку і залишити кашу ще на 5 хвилин.
Салат з буряком і грецькими горіхами
Інгредієнти: 2 буряки, жменя грецьких горіхів, 75-100 грамів чорносливу, рослинна олія, сіль, чорний мелений перець.
Буряк необхідно відварити, остудити, натерти на середній терці. Чорнослив і горіхи дрібно нарубати (або подрібнити у м'ясорубці), перемішати з буряком, приправити сіллю, перцем, олією.
Салат з картоплею, грибами і капустою
Інгредієнти: 6 середніх картоплин, 250 г шампіньйонів, 1 велика цибулина, 150 г квашеної капусти, 2 ст. л. оливкового масла, 1 ст. л. бальзамного оцту, 0,5 ч. л. цукру.
Картоплю і гриби відварити, нарізати дрібними скибочками. Додати квашену капусту й нарізану півкільцями цибулю. Заправити сумішшю бальзамного оцту, цукру й оливкового масла.
Арабський салат
Інгредієнти: 100 г зеленої сочевиці, 1 крупний маринований болгарський перець, половина червоної цибулини, 1 ст. л. оцту, 3 ст. л. рослинної олії, кілька гілочок кінзи, лавровий листок, щіпка чебрецю, сіль.
Сочевицю замочити на кілька годин, воду злити, промити, залити свіжою водою, в яку додати лавровий листок, чебрець, сіль і цибулю та зварити до готовності на слабкому вогні.
Перець нарізати тонкими смужками. Сочевицю заправити половиною олії й оцтом, остудити, потім з'єднати з перцем та подрібненою зеленню, посолити за смаком, приправити другою половиною олії.
Запіканка з капусти
Інгредієнти: 1 качан капусти (500 г), 1 кг картоплі, 250 г грибів, 100 г соняшникової або оливкової олії, 2-3 ст. л. борошна, мелений червоний перець, лимонна кислота, 1 цибулина, 2 зубчика часнику.
У підсоленій воді відварити картоплю до напівготовності. Гриби обсмажити з цибулею і загасити у невеликій кількості масла з додаванням води. Капусту крупно порубати і ошпарити окропом.
Для соусу: обсмажити борошно з олією, додати сік від грибів, лимонну кислоту, червоний мелений перець, сіль, сушену петрушку й кріп, довести соус до кипіння. У глибоку пательню викласти половину капусти, картоплю, гриби, іншу половину, яка залишилася зверху, залити отриманим соусом й поставити у духовку. Запікати при середній температурі до готовності (20-30 хвилин), за 5 хвилин до готовності часник розрізати навпіл й помістити в середину запіканки.
Гречані котлети з грибами
Інгредієнти: 1 склянка гречаної крупи, 200-300 грамів грибів (шампіньйони), 1 цибулина, 1 морква, 100 грамів житнього хліба, часник, зелень, сіль, спеції для м'ясного фаршу.
Приготування: варену гречку остудити. Гриби обсмажити на рослинній олії з цибулею і морквою. З'єднати гречку та обсмажені гриби, додати розмочений хліб, спеції й зелень, перемішати (можна в блендері). Зробити з гречаного фаршу котлети і обваляти їх у сухарях для панірування. Обсмажити на рослинній олії.
Яблучні кекси з курагою
Інгредієнти: борошно (200 г), цукор (100-150 г), розпушувач (1,5 ч. л.), кориця (1 ч. л.), рослинна олія (4 ст. л.), яблучне пюре (250 г), курага (жменя).
Курагу дрібно порізати. Борошно, цукор, розпушувач, корицю і курагу змішати у великій мисці. Яблучне пюре змішати з рослинною олією. З'єднати яблучне пюре і масло з сухими інгредієнтами.
Змастити форми рослинною олією і наповнити їх тістом. Пекти при температурі 180 градусів близько 30 хвилин. Готовність перевірити дерев'яною паличкою. Остудити у духовці, посипати кекси цукровою пудрою.
Аби приготувати пюре, потрібно запекти яблука у духовці (видаливши серцевину), потім подрібнити, додавши трохи води. Шкірку викинути (або ж взяти готове яблучне пюре для дитячого харчування.
Підготувала Оксана МОРОЗ.
Залишити коментар