Презентація нової книги для кожного автора – завжди свято. А ще коли свою творчість виносить на суд людський священик, то цікавість і відповідальність примножуються.
"Душпастир" – третя збірка поезій Івана Оринчака, настоятеля Свято-Миколаївського Колодяжненського храму УПЦ КП. Вона складається з двох частин: власне "Душпастир" і філософське "Привіллями долі". Перечитуєш, вдумуєшся в поетичні рядки, і мимоволі доходиш висновку, що більшість із них – це своєрідне тлумачення Святого письма, подане для нашого більш доступного сприйняття.
В кінці ХІХ – на початку ХХ століть Леся Українка та Олена Пчілка своєю творчістю та українством зробили невелике Колодяжне відомим на весь світ. Саме тоді тут палахкотіло вогнище української культури і духу. І воно не згасло.
Через століття на цьому творчому клаптику Землі, поруч із знаменитим музеєм Косачів, з'явився священик і поет, який за власним зізнанням:
"Тут поселився, тут дружина і діти,
Покликання небес сюди вело".
Ще й ще раз переконуєшся, що в цім світі ніщо не буває випадковим.
Читальний зал центральної районної бібліотеки у той день був переповнений. Це значить, що потяг до духовного, до українського слова, висловленого у поетичній формі, не стихає. В залі багато поважних людей. Тут – представники влади, політики, громадські активісти і просто шанувальники поезії о. Івана Оринчака.
Вміло, душевно і професійно вводить в таїну душі вірші о. Івана Ольга Бичковська.
Програма продумана до найменшої дрібнички. Виступи, вітання, декламування поетичних рядків не втомлюють, а, навпаки, збуджують зацікавленість: а що там далі?
ххх
Погодься, шановний читачу, що поезія – це дзеркало душі автора. Бачу я цю душу і в збірці "Душпастир". Відкриваю книгу – і відчуваю український дух о. Івана, стукіт його неспокійного серця, чітку громадянську позицію.
Вслухаймося в таке, на перший погляд, просте, але знакове пророцтво:
"Сім слів з хреста звучати доти буде,
Допоки людство не почує їх.
І на Голгофі хрест стояти буде,
Доки не згине зло, неправда й гріх".
Автор щиро переживає трагедію Крут і мов би карбує кожне слово, переносячи його в не менш трагічні реалії теперішньої війни на Сході країни:
"Є з нами Бог. І марна злоба ця.
Тобі, московський кате, всіх не вбити.
Ми – діти Духа, Сина і Отця,
Тому зуміємо всі кривди пережити".
Безкомпромісна тверда позиція стосовно московського ката ніби рікою після крутих порогів переходить до найсвятішого – образу матері:
"Є великі дороги, великі мости.
Навіть слово велике у вірші.
Ти, добрий Боже, мені це прости,
Але в матері серце найбільше".
Мати в отця Івана, як і Божа Матір, – це найбільша жертовна і свідома позиція в ім'я вищих цінностей. Ось заповіт Матері:
"Вона сказала: сину за народ,
Як і за віру, можна навіть вмерти.
Ти не чекай від світу нагород –
Не дай святе нечистому пожерти".
Поет Іван Оринчак словом старанно відшліфовує грані духовного життя, а його "інструмент" – це молитва:
"Молитва – це сила! Молитва і праця –
Це в кожній людині немов два крила.
Дай, Господи любий, щоб нація наша,
Як квітка весняна, у світі цвіла!".
Разом з тим поет багато уваги приділяє рідній мові, як головному чиннику формування проукраїнської свідомості, бо:
"Як не знаємо мови – живемо дарма,
Бо це правда – без мови народу нема".
А ще о. Іван – мрійник. Його мрія – це сонячний птах, який з неба має осявати шлях непростого, земного буття:
"Лети, моя мріє, лети.
Ген-ген, до високого неба.
Вертатись до мене не треба,
Звідтіля ти мій шлях освіти".
Ллється молитовне, пісенне і поетичне слово. Кожне – на вагу золота. Кожне настановче, душевне і таке, що гартує дух. Але не цурається о. Іван чисто земного сприйняття цього життя.
Бо, як стверджує поет: "Не кожен може бути священиком, але священик повинен бути Людиною".
Душпастир – місія відповідальна. Як сказала поетеса Оксана Леонтієва:
"Важкий це шлях, зате –
це шлях до Бога.
Не тільки сам ідеш –
але й ведеш".
Своє призначення на цій Землі добре усвідомлює сам поет-священик Іван Оринчак:
"Слово, що сказане наче останнє,
Його мені звелено виразить тут.
Чи то вечірнє, а чи навіть раннє –
Віриш лиш в те: цих слів іще ждуть".
Шановний читачу, це – тільки невеличкі "зблиски" із сотень осяйних поезій о. Івана Оринчака. Кажуть, що є у нього вірші для нової книги поезій. Тож нехай не тільки "зблиском", а сяйвом вони відгукуються у душі читача.
ххх
Душевно і по-артистичному майстерно під час презентації читали вірші о. Івана Оринчака Олена Місюра з Доротища, Марія Куцева та Соломія Оринчак з Ковеля, Оля Тарасюк та Олег Ксьондзик з Любитова. Зачарував присутніх своїм співом о. Василь з Мощеної.
Як і годиться, лунали щиросердечні вітання від колег і друзів, серед яких – священики о. Володимир з Волі-Ковельської, о. Андрій з Голоб і уже згадуваний о. Василь, а з ними – Наталія Тхоржевська, вчитель ЗОШ с. Дубового, керівник волонтерів підрозділу "Вбережу" Ігор Верчук, члени "Творчого світу" Віра Семеній та Олена Мокроусова, автор цих рядків.
Прикрасили свято і гарні квіти, як дарунок о. Івану.
Довго ще не розходилися шанувальники поезії і духовного слова: хто збірку купував, хто автограф чекав, а інші висловлювали своє захоплення творчим вечором…
Анатолій СЕМЕНЮК.
Залишити коментар