Ковельський історичний музей створений відповідно до наказу управління культури виконкому обласної ради народних депутатів «Про створення музеїв на правах відділів обласного музею» від 26 червня 1989 року. У лютому 1992 року музей було передано Ковельському міському відділу культури.
Експозиція музею складається з дев’яти розділів.
Щоб зробити музейні фонди доступними для дослідників, для використання в експозиції, на виставках і в усіх інших видах науково-освітньої і виховної роботи, в Ковельському історичному музеї вироблені такі форми ознайомлення відвідувачів з колекціями, які дають найбільший ефект.
Сьогодні на обліку в музеї нараховується 6100 експонатів (3144 основного і 2956 допоміжного фондів).
До найдавніших пам’яток, які представлені у музейних вітринах, належать зразки гірських порід, знайдені на території Ковельщини, кістки вимерлих тварин Юрського періоду, крем’яні вироби мідно-кам’яної доби.
Чимало експонатів з Ковельського району. Це – етнографія, речові матеріали, починаючи з XI ст. (прикраси, писало, зброя (XI ст.та кін. XIV ст.), козацькі речі, робочий ковальський міх та наковальня (кінець XIX ст.), ковальський механізм (початок ХХ ст.), речі членів Ковельського окружкому КПЗУ та речі, виготовлені в концентраційних таборах політв'язнями, засудженими за зв'язок з ОУН-УПА, та інші.
В експозиції знаходяться стародруки релігійного змісту: Євангеліє кінця XVIII ст., Біблія XVIII ст., Святе письмо поч. XX ст., церковна періодика 1924-1938 років.
Чимало друкованих матеріалів представляють розділ освіти.
Гордість музейної збірки – колекція фотокарток відомих ковельських фотосалонів: А. Епштейна, Цигельмана, Лєвіна, Терери, Ковальчука, Сосни та ін. (кінець XIX ст.–1939 рік ), альбом ескізів австрійського художника Еміля Вайса, листівки художні вид. Г. Гануляка та ін.
Цікавими для екскурсантів, для мешканців міста та його гостей є етнографічна колекція, що представлена у трьох інвентарних групах (тканини; скло, дерево, глина; вироби із заліза й інших металів) та відтворена кузня XIX ст., що підтверджує: у середні віки на Ковельщині ковальське ремесло було найбільш поширене.
Ряд документів висвітлюють радянський період ( в т. ч. листи репресованих ковельчан до родини, особисті документи, наукові праці, життєписи заслужених ковельчан різних галузей народного господарства, нагороджених орденами і медалями і тими, чиї імена повинні бути вписані до новітньої історії Ковельщини), період перебудови і демократичних змін.
За останні роки музейна збірка суттєво поповнилась предметами домашнього вжитку, якими користувались ковельчани в радянські часи (радіоприймачі, радіоли, телевізор, арифмометри, рахівниці, швейні і в'язальні машинки, метроном, друкарські машинки, м'ясорубки, ємкості скляні (сифони) для газованої води, керосинові лампи, примуси, кухлі пивні, годинники, скатертини кухонні, в'язані речі, вишиті картини, дитячі ковзани тощо.
2013 рік став багатим для фондової групи образотворчого мистецтва. Близько 40-ка живописних полотен та скульптур сучасних митців з України, Польщі та Росії поповнили колекцію.
Таким чином можна стверджувати, що у Ковельському історичному музеї є багато оригінальних та автентичних експонатів, котрі дають змогу глибше, грунтовніше пізнати історичне минуле Ковельщини, заняття його жителів у різні періоди суспільно-політичного розвитку, а також проводити систематичну повчально-виховну роботу серед учнівської, студентської молоді, дорослого населення, формувати патріотично-національні почуття, гордість за багату культурно-духовну спадщину Волині та Полісся.
Мирослава МОРОЗ,
головний зберігач фондів Ковельського історичного музею.
Залишити коментар