15 лютого 1989 року радянські війська назавжди залишили територію Республіки Афганістан. Відтоді минуло 25 років, але для багатьох жителів Ковельщини та війна мимоволі стала частиною їх життя.
Кабул, Кандагар, Герат, Джелалабад, Баграм, Пулі-Хумрі, Шинданд… Ці міста не можна стерти зі своєї пам'яті. 620 тисяч радянських військовослужбовців, в тому числі 160 тисяч – з України, пройшли через горнило війни в Афганістані. З Волині в далекій гірській країні воювали близько 3 тисяч чоловік, 70 з яких загинули на полі бою.
П'ятнадцятьох військовослужбовців не дочекалась Ковельщина. Ми завжди пам'ятаємо про них. І сьогодні поіменно називаємо тих, хто не повернувся з війни в рідні домівки: М. О. Банжа, В. Г. Білинець, М. В. Бобрик, А. Д. Глушков, В. С. Жук, Л. А. Кулаковський, С. І. Оксенюк, А. С. Півень, В. В. Потапчук, А. В. Сахненко, В. М. Силюк, Я. М. Ткачук, Ю. А. Шевченко, В. Я. Хилюк, О. С. Сметюх.
Війна в Іраку забрала життя ковельчанина Олега Матіжева, який пройшов Афганістан, мав нагороди. Сьогодні ми схиляємо голови перед їх світлою пам'яттю.
Юнаки пішли у Вічність. Ми цінуємо їх подвиги, подвиги тих, хто на власному досвіді відчув жах та поневіряння тих днів. Їх ставлення до виконання військового обов'язку, героїзм ми ставимо у приклад молоді, коли проводимо заходи, мета яких – патріотичне виховання підростаючого покоління.
А цікавих, корисних заходів протягом року було немало. Зокрема, змагання з кульової стрільби серед учнів шкіл та вчителів з предмета «Захист Вітчизни».
Перше місце здобула команда ЗОШ № 1, друге –СШ № 3, на третьому – міська гімназія. В особистому заліку серед учнів перше місце посів Валерій Кабанов, друге – Олександр Долінко. Серед вчителів переміг Олег Янчик, на другому місці – Микола Приступа, на третьому – Микола Матвіюк.
А змагання по пішохідному туризму та спортивному орієнтуванню, проведені в мальовничих куточках Ковельщини, приготування юшки на природі – надовго запам'ятались учасникам змагань.
Високою активністю спортсменів міста та району відзначаються турніри з футболу, привертаючи велику увагу вболівальників. Так, щорічно проводиться турнір з футболу пам'яті Анатолія Глушкова. Високі результати в цих змаганнях показала команда ДЮСШ (тренер Василь Івануха). Призерами змагань також стали юні спортсмени с. Дубового та футбольного клубу «Ковель».
Всі спортивні заходи були присвячені 25-ій річниці виведення контингенту радянських військ з Афганістану та пам'яті воїнів, які загинули на тій війні.
Особливою гордістю "афганців" міста є музей воїнів-інтернаціоналістів.
Минуло більше року, як його було відкрито за сприяння народного депутата України Степана Івахіва. Музей став осередком патріотичного виховання молоді міста і району. За цей невеликий період часу його відвідало більше тисячі учнів, а в книзі відвідувань та відгуків з'явились записи, приміром, такі: "Щиро дякуємо за зворушливу розповідь про бойові дії в Афганістані, про долі воїнів з Волині у цій війні. Особливо зворушив перегляд фільму "Сини-синочки". Або: "Дуже дякуємо за чудовий урок історії. Сподіваємось, що наше покоління буде жити в мирний час".
Подібних записів – більше трьох десятків. Ця велика робота проведена, завдячуючи управлінню освіти міськвиконкому і особисто Віктору Бичковському. А наші ветерани – учасники бойових дій Сергій Іллюшик, Олександр Токар, Михайло Вольський, Віктор Коренчук, Микола Савосюк робили все можливе, щоб зустрічі такі проходили цікаво, були повчальними.
Увічнення пам'яті полеглих є одним із головних напрямків роботи правління Ковельської спілки ветеранів Афганістану. Постійною увагою та допомогою оточені батьки тих, хто не повернувся з війни. Адже тільки ті, хто сам пройшов війну, як ніхто інший, знають страждання і старого, і малого та готові прийти на допомогу у важку хвилину.
Виконуючи відповідний Указ Президента України, Ковельська організація ветеранів Афганістану звернулась до Ковельської міської та районної рад з проханням привести в порядок місця захоронень військовослужбовців на меморіалі Слави. Силами комунального підприємства "Добробут" були виконані всі роботи. За все це ми щиро вдячні!
Серед нас живе і працює багато тих, кого ми зараз називаємо "афганцями". Проходять роки. Колись зовсім юні призовники вже стали поважними сивочолими чоловіками, багато з яких ще трудяться на підприємствах міста і району. Так Валерій Потапчук працює в ТзОВ "Білинське", Олександр Остапук очолює підприємство з перевезення пасажирів, Валерій Удодюк трудиться в одній із кадастрових структур міста.
Особливо в ці дні хотілося б відзначити Олександра Остапука, який, незважаючи на зайнятість, завжди цікавиться справами Спілки ветеранів Афганістану, допомагає матеріально. Зокрема, за кошти, які він перерахував, були виконані роботи із встановлення сигналізації в приміщення музею.
Користуючись нагодою, звертаємось до всіх учасників бойових дій: щоб удосконалити роботу організацій та виконати вимоги статуту Ковельської міськрайонної організації УСВ Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), просимо прибути до офісу та стати на облік, сплатити членські внески та отримати членські квитки встановленого зразка.
Це питання виникало неодноразово. Чому воно важливе? При зверненні учасника бойових дій у Спілку ветеранів іноді немає можливості виконати якесь прохання через відсутність коштів, а без чіткого обліку неможливо встановити членство в організації.
У важкому політичному та економічному становищі наша держава зустрічає 25-ту річницю виведення військ з Афганістану. Величні були задуми щодо того, як відзначити цю річницю. Але життя є життя. Всі "афганці" та ті, хто проходив службу на території інших держав, підтримують курс Майдану на краще життя.
Ми засуджуємо ганебні дії спецпідрозділів МВС, зокрема, "беркутівців", побиття мирних громадян, студентів, жінок, журналістів на Майдані Незалежності в м. Києві. Кому ж, як не нам відомо, що таке кровопролиття, горе та сльози дітей, дружин та матерів…
У зв'язку з цими подіями правлінням Волинської обласної організації УСВ Афганістану прийнято рішення про обмеження в проведенні урочистостей з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 25-ої річниці виведення радянських військ з Афганістану. Запрошуємо учасників бойових дій та громадськість міста і району 15 лютого цього року об 11. 30 год. вшанувати пам'ять полеглих на меморіалі Слави у Ковелі.
Багато що змінилось за 25 років після виведення військ. Але найголовніше – залишились дружба, бойове братство воїнів-інтернаціоналістів. В ці лютневі дні ми зустрічаємося на святих місцях, вшановуємо пам'ять полеглих побратимів, робимо все можливе, щоб ніколи не повторились подібні до "афганських" подій.
Сердечно вітаю Вас, шановні бойові побратими, з Днем вшанування учасників бойових дій на територіях інших держав та 25-ою річницею виведення радянських військ з Афганістану. Світла пам'ять полеглим!
Низький уклін – усім, хто втратив на війні рідних та близьких. Бажаю Вам і Вашим сім'ям міцного здоров'я, мирного неба, щастя і добра на многії літа!
Анатолій ЗАСКАЛЬНИЙ,
учасник бойових дій в Афганістані.
Принишкла хатина мала на узліссі,
До світу віконцями блима, сумна.
У ній проживає матуся старенька,
Котра, мов на варті, завжди край вікна.
Дашок над очима з долоні зробила,
У тиші медовій спинилась на мить.
В печальній скорботі все сина чекає,
А серце, мов скрипка, голосить й болить.
У сивім цвітінні, мов дичечка-грушка,
Під шию зав'язана хустка стара.
В потертій хустині (полатані лікті)
Худенька матуся стоїть край двора.
Клекоче картопля в старім казаночку –
Сльозами гіркими присолить її…
Навіює спогади вітер тужливий:
– Знов, синку, листи я читаю твої!
Пригорщу курям насипала проса…
Останній промінчик надії згаса.
Щодень виглядає когось серед двору…
Нескошені трави вже вкрила роса.
Зринає у пам'яті згадка про сина –
Засвітиться вогником щастя в очах:
Ще поки матусі біліє хустина,
Ще поки у серці вогонь не загас.
Галина ОЛІФЕРЧУК.
БАНДЖА Микола Олексійович
КУЛАКОВСЬКИЙ Леонід Артурович
САХНЕНКО Анатолій Володимирович
СМЕТЮХ Олександр Сергійович
ШЕВЧЕНКО Юрій Анатолійович
Залишити коментар