Так склалося історично, що чимало волинян служили не просто у війську, а в бойових частинах, які в різні періоди виконували важливі функції за межами рідної землі.
Про Другу світову війну навіть зайвий раз говорити не треба: наші земляки зустріли її в складі Війська Польського, вступивши у важкі бої з гітлерівськими агресорами. Не секрет, що волиняни зі зброєю в руках воювали у Фінляндії, визволяли Прикарпаття та Закарпаття.
В складі Червоної армії в червні 1941 року зустріли на рідній землі нацистські полчища, а через довгих 4 роки таки знищили "коричневу чуму" в її лігві…
Проте світ ніколи не був стабільним та безпечним. У період так званої "холодної війни" українці встигли повоювати у В'єтнамі та Кореї, забезпечити баланс сил у складі контингенту, розташованого на Кубі… А були ж іще спецоперації на Близькому Сході, в окремих країнах Африки.
Та й зараз у складі миротворчих сил ООН наші земляки захищають конституційний лад та демократію в багатьох "гарячих точках" планети, за що заслужили не одне вдячне слово від світової спільноти.
І де б не виконував свій військовий обов'язок український солдат, він завжди вирізнявся почуттям обов'язку і військовою доблестю. Особливо – в той драматичний період, коли СРСР вирішив направити "обмежений військовий контингент" в Афганістан.
На довгих 10 років розтягнулася "допомога братньому афганському народові". Втрати серед наших солдатів і офіцерів були відчутними. Це була партизанська війна, до якої не звикли воїни тодішньої Радянської Армії. За період афганської кампанії Україна втратила 3360 своїх співвітчизників. Тільки з Волині проходили службу на чужій землі 2330 чоловік, з них 70 – загинули, троє пропали безвісти, 110 повернулися додому інвалідами.
Це була не наша, не українська війна. Хоча воїни- «афганці» воювали не за українські інтереси, та вони чесно виконували накази і заслужили, щоб Українська держава віддала їм шану. В тому числі — батькам і дітям, які не дочекалися своїх рідних із тієї несправедливої війни.
Як відомо, Президент України Віктор Янукович проголосив 2014-ий Роком учасників бойових дій на території інших держав. Це свідчить про значну увагу держави до вирішення проблем учасників локальних війн та військових конфліктів, передусім — до ветеранів- «афганців».
Сьогодні на Волині проживає понад 44 тисячі ветеранів війни. Серед них: 2795 інвалідів війни та 4858 учасників бойових дій, з яких 3100 – воїни-«афганці». Усі вони потребують соціальної і моральної допомоги, адже багато хто із ветеранів не зміг адаптуватись до мирного життя, відчуває побутові і психологічні негаразди.
Ось тут важливо, щоб влада і громадські організації, ветеранські спілки знайшли точки дотику, взаєморозуміння у розв'язанні проблем колишніх солдатів і офіцерів. І така співпраця є.
Впродовж багатьох років на Волині успішно діє Спілка воїнів-«афганців», яку очолює Григорій Павлович. Він, як ніхто інший, розуміє проблеми своїх побратимів по зброї, а тому намагається спільно із владою, органами місцевого самоврядування допомагати ветеранам Афганістану та родинам загиблих воїнів. Ще у 2011 році був підписаний Меморандум між облдержадміністрацією та обласною організацією ветеранів Афганістану, який передбачив заходи із посилення соціального захисту цієї категорії громадян.
Це не просто черговий неперспективний документ-папірець чи декларування намірів. Вже наступного 2012-го року обласна влада допомогла Спілці воїнів-інтернаціоналістів розпочати будівництво бази відпочинку біля озера Світязь.
Поступово стало вирішуватись житлове питання, наскільки це дозволяли кошти. Протягом останніх двох років за бюджетною програмою «афганців» забезпечили 9-ма квартирами. На їх придбання було спрямовано більше 4 мільйонів гривень.
Вирішення побутових проблем ветеранів війни передбачене і на державному рівні. Зокрема, у Державному бюджеті на 2014 рік запроваджено нову програму "Забезпечення житлом інвалідів війни, воїнів-інтернаціоналістів, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідів по зору та слуху, військовослужбовців, звільнених у запас або у відставку, для відселення їх із закритих та віддалених від населених пунктів військових гарнізонів". Для її виконання Міністерство соціальної політики передбачило 300 мільйонів гривень.
Більше 17 мільйонів гривень одноразової допомоги отримали ветерани війни, ті, хто постраждав від нацистських переслідувань, учасники бойових дій, родини загиблих та інші соціально вразливі категорії людей. До Дня Перемоги така допомога в середньому зросла на 10% у порівнянні з 2012 роком.
Зокрема, вона становила: інвалідам I групи – 2415 грн. (у 2012 році – 2200 грн.); інвалідам II групи – 2110 грн. (було 1920 грн.); інвалідам III групи – 1895 грн. (позаторік – 1720 грн.); учасникам бойових дій – 745 грн. (у 2012 році – 675 гривень). Такі надбавки до пенсій отримали майже 44 тисячі волинян.
Гідне пенсійне забезпечення інвалідів, ветеранів бойових дій – теж обов'язок держави. Попри складні економічні умови, розміри пенсій щороку зростають. Сьогодні в області є 2226 пенсіонерів – учасників бойових дій, з них 1147 – воїни-інтернаціоналісти. Середня пенсія цієї категорії людей – 2133,54 гривні. Її розмір зріс на 16% у порівнянні з минулим роком. Як запевняє Пенсійний фонд, ця тенденція продовжиться і цього року.
Є ще низка державних соціальних гарантій, які покликані допомагати воїнам-«афганцям», учасникам бойових дій, інвалідам війни. Це санаторно-курортне лікування і оздоровлення, безоплатне забезпечення інвалідів засобами реабілітації, компенсаційні виплати на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів.
У свою чергу Волинська спілка ветеранів Афганістану теж не забуває про полеглих друзів. В області відкривають пам'ятники і меморіальні дошки героям, родини загиблих відчувають постійну турботу – не лише матеріальну, а й моральну з боку спілчан.
Наші співвітчизники, яким випала доля захищати інтереси світової спільноти та України зі зброєю в руках далеко за межами рідної землі, повинні знати: вдома їх чекають, шанують і пишаються їх ратним подвигом!
Микола ПРИЙМАЧУК.
Залишити коментар