Минає 28 років відтоді, як світ облетіла жахлива звістка про наймасштабнішу в історії людства техногенну катастрофу на Чорнобильській атомній електростанції. Проте біль українського народу не вщухає й досі.
Тож у кожну скорботну річницю ми знову й знову звертаємо свої погляди до незабутніх героїв Чорнобиля, якому судилося стати мертвою точкою планети на численні десятиліття, а, може, й на віки.
Чорнобильське лихо не оминуло й Волинь. Його чорне крило накрило тисячі квадратних кілометрів її території, північно-східна частина якої віднесена до радіоактивно забрудненої.
У даний час в області проживає 146668 громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, в тому числі 2316 – учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 46611 – дітей.
Важливим напрямком у соціальному захисті є пільгове медичне обслуговування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. У 2013 році з обласного бюджету на забезпечення безплатними ліками за рецептами лікарів та на послуги з безкоштовного зубопротезування було виділено 7,2 млн. грн. Впродовж січня-грудня 2013 року профінансовано 7,3 млн. грн.
За зазначений період відшкодовано кошти за придбані ліки по 15670 заявах та 632 заявах за надані послуги по зубопротезуванню. Середній розмір відшкодування по ліках становить 310 грн., по зубопротезуванню – 880 грн.
Найбільші суми по пільгових рецептах виплачено: Камінь-Каширський район – 6,2 тис. грн., Любешівський район – 6,5 тис. грн., Маневицький район – 16,2 тис. грн., м. Луцьк – 16,2 тис. грн.
Однією із найскладніших для реалізації є Програма "Оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". У минулому році Міністерством соціальної політики України для області виділено 8982 путівки за 9-ма профілями лікування, загальна вартість яких становить 19 млн. 948 тис. грн. Всього оздоровлено громадян – 9082, з них – 6433 дітей. За рахунок місцевих бюджетів та інших джерел фінансування оздоровлено 535 осіб.
Складним для вирішення є питання забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
У даний час в області на квартирному обліку перебуває 2311 сімей, в тому числі – 603 сім'ї, у складі яких є особи, що стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них – 44 діти. Поліпшення житлових умов потребує 136 сімей учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесених до другої категорії. Для придбання квартир лише інвалідам-чорнобильцям необхідно 163,0 млн. грн.
На зазначені цілі з Державного бюджету в область надійшло 4446,4 тис. грн., що дало змогу за останні 2 роки придбати 28 квартир. Крім того, вперше за 8 років 15 сім'ям постраждалих громадян відшкодовано кошти за самостійно придбане та збудоване житло.
У зв'язку із складною ситуацією в державі, пов'язаною з окупацією Криму Росією, розмахом сепаратизму в східних областях України, фінансування Чорнобильських програм залишається відкритим.
Цьогоріч у Луцьку та інших містах і райцентрах, селах і селищах області відбудуться велелюдні зібрання, жалобні церемонії, приурочені до цієї сумної дати. Покладатимуться живі квіти, вінки, гірлянди до пам'ятників жертвам катастрофи. У храмах Волині "плакатимуть" дзвони.
Вічна пам'ять і шана тим, хто віддав найдорожче – своє життя, рятуючи рідну землю від наслідків найбільшої в історії людства техногенної катастрофи!
Юрій КОБЕЦЬ,
заступник директора департаменту соціального захисту населення Волинської ОДА.
Залишити коментар