"В'ячеслав Чорновіл залишається в нашій пам'яті, живе разом з нами і нині спонукає та закликає до дії. Бо він – лідер. Великий Лідер великої нації". Так сказав про В’ячеслава Чорновола Борис Тарасюк. У цих словах немає ані йоти перебільшення.
В'ячеслав Максимович Чорновіл – відомий український політик, державний діяч, публіцист і журналіст – народився 24 грудня 1937 року (за документами – 1 січня 1938 року), в рік розправи над дядьком Петром сталінськими сатрапами.
В'ячеслав Чорновіл 1955 року закінчив Вільховецьку середню школу і того ж року вступив до Київського державного університету ім. Тараса Шевченка, який в 1960 році закінчив з "відзнакою".
Потім працював на Львівській студії телебачення. Почав виступати як літературний критик, досліджуючи творчість Т. Шевченка, В. Симоненка, Б. Грінченка. 1964 року склав кандидатський мінімум, пройшов за конкурсом до аспірантури Київського педінституту, але не був допущений до навчання через політичні переконання.
Започаткував в Україні національно-визвольний рух шістдесятників разом з І. Світличним, І. Дзюбою, Є. Сверстюком, А. Горською, М. Плахотнюком, Л. Танюком, В. Стусом, Г. Севрюк та ін.
4 вересня 1965 року виступив спільно з Іваном Дзюбою та Василем Стусом у кінотеатрі "Україна" на прем'єрі фільму С. Параджанова "Тіні забутих предків" з протестом проти арештів української інтелігенції. Далі – політичне переслідування.
Весь Чорновіл – у таких його словах: "Якби мене запитали, чи жалкую про те, як склалося має життя, про відсиджені 15 років, я б відповів: анітрохи… І якби довелося починати все спочатку та вибирати, я б обрав життя, яке прожив".
25 березня 1999 р., приблизно о 23 годині 30 хвилин, на 5-му кілометрі автодороги сполученням Бориспіль–Золотоноша в Бориспільському районі Київської області Павлов Є. С., керуючи автомобілем "Тойота корола", номерний знак 03909 КП, рухаючись у бік Борисполя, вчинив зіткнення з попутним автомобілем "КамАЗ-55102" із автопричепом, яким керував Куделя В. М., що здійснював розворот. Чи була це справді дорожньо-транспортна пригода, яка забрала життя В'ячеслава Чорновола, не з'ясовано й до сьогодні.
Герой України В'ячеслав Чорновіл глибоко пошанований у нашому місті, в якому він побував і де брав участь у зібранні в "Просвіті". Є вулиця В'ячеслава Чорновола, де встановлена "рухівцями" меморіальна дошка на його честь. Приклад життя В'ячеслава Чорновола завжди надихатиме патріотів.
Яків ЛАВРЕНКО,
керівник громадської організації "Ковельський Народний Рух України Чорновола".
Не остудиться порух грудневого вітру,
Не погасне небесного сяйва блакить.
Стежка зоряна в'ється, горить Дніпра-Славутича ватра,
Як віхи-народження світ.
Перепони ворожі долав в серці дужім,
Буревії земні – гартував у душі.
Гартом Божим зігрів роду-племені стужі,
Материнський рушник розповив у калини-України цвіт.
Чорноволе-небоже, В'ячеславе-собрате,
Розірвав волі духом ненависні грати.
На Козацькім Хресті – обірвалось шосе у політ,
Син-Герой України у безсмерті постав на порі…
Палає досвіт зір грудневих,
В сузір'ї свіч Віл сяє – Чорновіл.
Різдвяний вихор дзвоном б'є у небі,
Розносить краєм Божий благовіст.
Палає криця серця невгамовна,
Нетлінним знаком променіє вись.
У душах пом'янімо Ангела земного,
Що кредо Правди зводив у світи.
Іван ЯРОШИК.
Залишити коментар