1 січня 1909 року в селі Старий Угринів, що на Івано-Франківщині, народився один із провідників української національної ідеї, ідеолог і теоретик вітчизняного націоналізму Степан Бандера.
Після нападу Німеччини на СРСР він, разом з іншими діячами українського націоналістичного руху, був заарештований німецькою окупаційною владою за спробу проголошення самостійної Української держави і поміщений під варту, а згодом відправлений в концтабір Заксенхаузен, звідки був відпущений гітлерівцями у вересні 1944 року.
Особисто Гітлер доручив Гіммлеру терміново ліквідувати "бандерівськую диверсію", адже створення незалежної держави Україна ніскільки не входило у плани нацистів. Сотні українських патріотів гітлерівці кинули в концтабори та тюрми. Почався масовий терор.
В концтаборі Освенцім по-звірячому були замордовані рідні брати Степана Бандери – Олекса і Василь. Однак це не зламало духу українського націоналіста, а тільки додало рішучості щодо намірів державотворення.
В 1947 році С. Бандера став керівником Проводу ОУН. В 1959 році був підступно вбитий агентом КДБ Богданом Сташинським. "Немає людини, немає ідеї, немає проблеми", – думали радянські керівники, віддаючи наказ на вбивство. Вони прорахувались. Ідеї Степана Бандери багато в чому здійснились, а його героїчне життя – приклад для наслідування.
До недавнього часу це була одна з найбільш суперечливих і міфологічних постатей, оскільки, в основному, Патріот мав авторитет тільки на Західній Україні. Однак сьогодні все більше і більше достовірної інформації і правди ми дізнаємося про Великого Українця. І якщо Тараса Шевченка називають апостолом слова і правди, то Степана Бандеру по праву можна назвати апостолом дії.
Адже саме Степан Бандера реалізував один із найбільш успішних суспільних проектів ОУН (організація українських націоналістів), основними цілями якого були відновлення української незалежності та усвідомлення народу щодо необхідності побудови власної держави. Саме з відсутністю державного утворення Бандера пов'язував поразку національно- визвольних змагань 1917 –1921 років.
Сьогодні, у такий скрутний для України період, ми розуміємо, що були пророчими слова Степана Бандери: "Настане такий час, коли один казатиме "Слава Україні", а йому мільйони відповідатимуть "Героям Слава". І справді, ці гасла сьогодні лунають по всій нашій країні, а нерідко – і за її межами.
ххх
З метою героїзації провідника ОУН Степана Бандери та піднесення національно-патріотичного духу в місті Ковелі 1 січня відбулась смолоскипна хода.
Організатором цього заходу стало відоме на Ковельщині громадське об'єднання "Майдан Гідності" та зокрема, активіст цієї організації Володимир Кравчук.
Під час відкриття заходу Володимир Аврамович наголосив на тому, що сьогодні ми вшановуємо не тільки Степана Бандеру, а й Героїв Небесної Сотні та бійців, які загинули в антитерористичній операції.
Участь у ході взяли небайдужі мешканці району та городяни, серед яких – депутати районної та міської рад: Ігор Верчук, Лідія Козуля, Вадим Ткачук, Віктор Бичковський, автор цих рядків та інші. Варто зазначити, що серед учасників патріотичного заходу було багато молоді.
Під час виступів біля пам'ятника Кобзарю депутат міської ради Вадим Ткачук зауважив, що, на жаль, місцева міліція відмовилась забезпечити належний супровід смолоскипної ходи, а тому відповідальність за рух колони по проїжджій частині вулиці Незалежності народний обранець взяв на себе.
Сформована команда активістів від пам'ятника Тарасу Шевченку, отримавши благословення о. Анатолія Александрука, вирушила вулицями міста до пам'ятного знака Героям Небесної Сотні. Там учасники вшанували пам'ять Героїв, що віддали за незалежність України найцінніше – своє життя. Йдучи колоною, учасники вигукували патріотичні гасла, на що отримували схвальні відгуки випадкових перехожих.
Після цього процесія вирушила на площу Героїв Майдану, що перед Будинком рад, де відбувся своєрідний мітинг. Серед промовців був і голова Ковельської районної ради Ігор Верчук. У своєму виступі Ігор Васильович наголосив на тому, що Степан Бандера був одним із будівничих Української держави і нам необхідно наслідувати його приклад. Окрім цього, очільник представницької влади району закликав присутніх не бути байдужими та спільно викорінювати такого ворога держави, як корупція.
Під час мітингу також виступив учасник Євромайдану, а тепер боєць Національної Гвардії України Дмитро Куц, який подякував жителям Ковельщини за волонтерську підтримку збройних формувань Української держави.
Депутат районної ради Лідія Козуля прочитала вірш Т. Шевченка "Розрита могила", жителька селища Люблинця Олена Прадійчук продекламувала власно написаний вірш, присвячений борцям за незалежність України. Емоційними та сповненими рішучих закликів були виступи колишнього вояка УПА Івана Шевка та активістки ГО "Майдан Гідності" Ніни Ліщук.
Чи не в кожній промові згадувались сьогочасні події на Сході України. Наскрізною думкою була та, що кожна агресія проти незалежної держави рано чи пізно закінчується поразкою і крахом для агресора. І дійсно, в історії це вже було, і не десь, а в нинішньому Європейському союзі.
На початку березня 1938 нацисти взялися за збільшення території Німеччини за рахунок інших країн, обґрунтовуючи ці загарбницькі дії захистом німецькомовного населення. Народ цих країн, здебільшого, не прагнув приєднуватись до великого Рейху, та їх ніхто не питав.
В Австрії все починалось так само, як з українським Кримом у 2014 році. От тільки робить агресію та країна, яка колись сама була об'єктом подібної агресії і яка весь час називалась нам братньою…
Завершився захід спільним виконанням Державного гімну України.
Андрій БРОЇЛО,
секретар міськрайонної громадської організації "Майдан Гідності".
Залишити коментар