В історії українського національного державотворення нашого часу важливу роль відіграв Народний Рух України за перебудову.
Прошу усіх збагнути, що мова йде не про політичну партію "Народний рух України" з її сучасною історією, а про всенародне об'єднання свідомої громадськості України у роки СРСР, яке мало на меті відродження Незалежної Соборної Держави.
8-10 вересня 1989 р. у Києві відбувся Установчий з'їзд Народного Руху України за перебудову. Створення Руху стало потужним поштовхом до демократизації суспільства. НРУ став консолідуючою силою у процесах українського державотворення та національного відродження. Після цього з'їзду активізували свою діяльність нові політичні сили.
До кінця 1989 року було проведено установчі конференції в обласних центрах по всій Україні. Почали діяти крайові осередки. Волинська обласна крайова організація Народного Руху України за перебудову була створена на установчій конференції в Луцьку у день "яблучного" Спаса – 19 серпня 1989 року. Ковельщину своєю участю репрезентували Володимир Осіюк, Олег Селеверстов, Марія Хотинська, Ніна Горик, Петро Білінський, Андрій Мостиський, Ігор Лучко, а також автор цих рядків.
На Ковельщині створення активних рухівських осередків тривало до кінця 1989 року. А вже 17 лютого 1990 року відбулися установчі збори Ковельської міськрайонної організації Народного Руху України за перебудову.
Треба зазначити, що своєрідним попередником Руху була громадська організація "Товариство української мови імені Тараса Шевченка". Можливості ТУМу були значні, адже підтримувалися тодішньою владою. Практично у кожній школі Ковельського району і міста Ковеля створили осередки.
Товариство провело безліч масових культурологічних заходів. Новорічні та Різдвяні святкування розпочиналися на Миколая 19 грудня, а завершувалися – на Водохреще 19 січня. Колядували і щедрували захоплено як учні, так і вчителі, як інженери, так і робітники.
Особливо активними виявилися вчитель ЗОШ № 10 Сергій Бень, вчитель ЗОШ № 1 Галина Лисковець (Сидорук), журналістка Віра Омелянчук, поетеса Ніна Горик, інженер Марія Хотинська, лікар Алла Полякова.
Проте натхненниками та організаторами подій були люди старшого віку. Серед них – як партійні і радянські працівники, так і репресовані за національну ідею України каторжани. Найбільших зусиль доклали тоді Адам Поляк, Іван Ісюк, Микола Супрунович, Володимир Лотоцький, подружжя Зінчуків, Ганна Гнатюк, Мефодій Кропива, подружжя Волянюків, Лучків. Патріотичний дух тримав піснею хор “Родовід”.
"Рухівським батюшкою" з повним правом можемо називати невтомного будівничого собору Благовіщення Пресвятої Богородиці у м. Ковелі (на жаль, покійного) отця Петра Левочка. У моїй пам'яті отець Петро буде рівноапостольним – хай навіть місцевого рівня – тільки за те, що переконав в необхідності цілувати святий хрест керівників фабрики культпобутвиробів, де я працював тоді майстром дільниці.
Саме на цьому підприємстві у 1989 році, при існуючих КПРС-КПУ, рішенням загальних зборів трудового колективу було піднято вперше у Ковелі національний жовто-блакитний прапор.
Активні ветерани визвольних змагань та воїни УПА долучали ТУМ ім. Тараса Шевченка до заходів у вигляді мітингів. Часто запрошували активістів та художні колективи з Луцька, Червонограда й інших міст України.
Найактивніші події та випробування для "рухівців" Ковельщини розпочалися на початку 1990 року у зв'язку з виборами до Верховної Ради України. Цим подіям передував загальноміський мітинг 11 лютого на стадіоні "Локомотив", який зібрав понад десять тисяч учасників.
Були виголошені промови тодішніх керівників місцевої влади міста Ковеля, міського комітету КПУ та "рухівців", що були кандидатами до Рад різного рівня. Ковельчани вперше почули виступи Андрія Мостиського, який став згодом народним депутатом, Володимира Осіюка, Олександра Гудими, Григорія Олійника, автора цих рядків.
Час минає, життя людське проходить, залишаючи історію та пам'ять за кожним учасником тих подій. Пішли, як журавлі в небо, наші старші побратими та наставники. Молодь за ці роки реалізувала свої добрі наміри, розбудовуючи державу. Хтось наполегливо робив кар'єру і набував майно. Та нехай судить нас Господь.
Зацікавленим повідомляю, що один із співголів Ковельської міськрайонної організації Народного Руху України за перебудову Андрій Мостиський сьогодні є консулом України у Туреччині і проживає у Стамбулі.
Для повноти написаного мною пропоную увазі читачів витяг з протоколу установчих зборів міськрайорганізації НРУ за перебудову від 17. 02. 1990 р.
Нехай цей документ буде промовистим свідченням тих подій, згадкою про добрі діла людей, що громадські справи ставили вище особистих потреб.
Іван СИДОРУК,
Заслужений працівник культури України, співголова Народного Руху України у 1990 році.
Витяг з протоколу установчих зборів Ковельської міськрайонної організації Народного Руху України за перебудову 17 лютого 1990 року
Всього – 108 членів.
Присутні – 88 чол.
Осередків—13.
Головуючий—Мостиський А. Б.
Секретар—Калінчук О.
ПОРЯДОК ДЕННИЙ:
1. Доповіді.
2. Обговорення доповідей.
3. Вибори керівних органів.
4. Вибори скарбника.
1. Слухали: вступне слово Мостиського А. Б., після чого надано слово Башинському Мирославу, представнику з Луцька, члену Великої Ради Руху, який сказав, що Народний Рух ще не виконав свого завдання. Що скоро відбудуться вибори і від того, яких ми виберемо людей у депутати, залежить наша доля. Нам потрібно створити демократичний блок, де Рух підтримує небайдужих людей.
Далі виступив Осіюк Володимир, який розповів історію створення і становлення Руху на Україні, Волині і Ковельщині, підбив підсумки проведеної роботи...
Потім слово взяла Хотинська Марія, яка сказала, що коли Осіюк був серцем Руху в Ковелі, то Мостиський — її душею. Далі розповіла про екологічний стан м. Ковеля та України...
Надано слово Білінському Петру, який вважає, що питання виховання підростаючого покоління є одним із головних питань нашого сьогодення.
Виступив Сидорук Іван: ходять містом чутки, що мітинг 11 лютого — то гра в одні ворота. Виступи гостей на ньому – відповідь на розігнаний мітинг 30 грудня. Нам необхідно провести передвиборний мітинг, добитись контролю за торгівлею. Розібратися, що там за “бідняки” зводять котеджі на Волі-Ковельській.
2. Після Сидорука І. виступили в дебатах Олійник Г., Сільчук О., Сарапін Г., голова СНУМу Бобрицький С., Абрамчук В., Довгун А., Кошелюк П., Селеверстов О.
3. Вибори голови Ковельської міськрайонної організації Народного Руху України. Виникла пропозиція про обрання співголів...
Висунуто чотири кандидатури: Осіюк В., Мостиський А., Сидорук І., Білінський П.
Більшістю голосів співголовами обрано Осіюка Володимира, Мостиського Андрія, Сидорука Івана.
Голосуванням було затверджено раду уповноважених.
4. За пропозицією Осіюка В. проголосували одноголосно за обрання скарбником Калінчук Ольги.
А. Мостиський
головуючий;
О. Калінчук,
секретар.
Залишити коментар