У ці травневі дні, коли з пташиними голосами змагаються шкільні дзвоники, наші серця сповнює світла пам'ять про Вчителя, якому з відчуттям глибокої поваги та усвідомленням значення постаті хочемо віддати останній поклін.
21 травня блискавкою облетіла звістка: пішла у Вічність Софія Володимирівна Лефонт…
На сторінках Фейсбуку з'явилась символічна свічка Пам'яті з поміткою для тих, хто не знав її особисто: "людина-епоха, людина-легенда, приклад самовідданості педагогічній професії". А десятки тих, хто знав її, хто навчався чи працював поруч, прийшли, щоб провести в останню дорогу невтомну трудівницю, яка понад 60 років віддала шкільництву.
Так, вона прожила велике життя. Народилась 24 грудня 1928 року в м. Борзні Чернігівської області. Закінчивши Ніжинський державний педінститут ім. М. В. Гоголя, 1950 року приїхала до Ковеля, якому присвятила все своє професійне життя, розум і педагогічний талант. Перша посада — вчитель математики і креслення в СШ № 6, з 1961 року — вчитель математики в СШ № 3, а з 1972 року — сорокарічна праця на посаді заступника директора з навчально-виховної роботи в ЗОШ № 1.
Перед очима пропливали епохи, та зі своїм гнучким аналітичним розумом вона йшла в ногу з часом, мала особливе чуття на новизну в галузі освіти і впроваджувала нове у шкільне життя. Саме її організаторськими зусиллями була започаткована кабінетна система навчання — одна з перших у колишньому Союзі, за що школа нагороджена дипломом ВДНГ СРСР.
Софія Володимирівна однією з перших на Волині запровадила атестування вчителів і провела відкриту атестацію для керівників освіти області, що відбулась у міському Будинку культури. Вона без вагань підтримувала добрі починання колег і переймалась ними. Їй не чужі були будь-які напрямки діяльності школи — від художньої самодіяльності до технічної творчості, вона цікавилась усім, за все вболівала, вміла тішитись досягненнями.
Була неперевершеним методистом — її поради і підказки стали основою професійного зростання для десятків талановитих педагогів. Приємно дивувало, що завуч не лише передплачувала потрібні вчителям видання, а й читала усе першою, вибирала потрібні матеріали і рекомендувала їх фахівцям. Ми, вчителі, фахово зростали на її ініціативі, доброзичливості, щирому бажанні бачити нас успішними.
Часто ставало так, що лаври отримували ті, кого вона плекала. Вона ж, Відмінник освіти України, володар медалі "За трудову відзнаку" та багатьох грамот, безперечно, заслуговувала від держави значно більшого. Найвищою нагородою була і буде вдячність і глибока повага до її неординарної особистості сотень і тисяч школярів, які відчували її строгу і вимогливу опіку, її увагу і доброту, пошана від педагогів, яким по краплинці віддавала свій розум і душу.
Нехай назавжди в історії освіти м. Ковеля буде закарбоване її ім'я — Вчителя учителів, яка плекала учнівські інтелекти, вміла розгледіти вчительські таланти, прокладала дорогу до перемог на фахових конкурсах, до високих звань. С. В. Лефонт виростила цілу плеяду керівників, щедро ділилась найголовнішим багатством — самобутнім досвідом, про що в сумну годину прощання наголосив колишній директор ЗОШ № 1, а нині начальник управління освіти м. Ковеля В. В. Бичковський.
Серед тих, хто прийшов попрощатися з покійною, були друзі-колеги, представники міської влади, керівники ковельських шкіл, учні різних років, зокрема й випускники 1961 року, які завжди пам'ятали свого класного керівника. У прощальному слові вчитель-методист Г. І. Сидорук сказала: "Вона належала до людей, поруч з якими інші вивищуються, стають досконалішими. Про таких — слова Ліни Костенко:
При майстрах якось легше,
Вони, як Атланти, тримають небо,
Тому і є висота".
За дорученням педагогічного й учнівського колективів —
Тетяна Донюш,
директор ЗОШ № 1 м. Ковеля.
Залишити коментар