65 років тому, а саме 28 квітня 1947 року розпочалася операція «Вісла» – примусове виселення українців з їх етнічних територій. Українців переселяли з давніх українських земель, що опинилися на польському боці лінії кордону. Саме цю лінію запропонував ще у 1920 році міністр закордонних справ Англії лорд Керзон ленінському урядові як межу для припинення наступу Червоної Армії.
А у вересні 1944 року ця лінія і справді стала прикордонною. Незабаром було ухвалено рішення про те, що українське населення мусить переселитися з цих територій. І повела дорога від рідних домівок у незнайомі краї, далеко-далеко від рідних порогів.
З ініціативи місцевої влади в Білашеві відбувся захід, приурочений до цих подій.
На зустріч, яка проходила в сільській бібліотеці, прибули жителі сіл Білашева, Іванівки, Перкович, Грушівки, Засмик, які пережили переселення. Саме вони разом з батьками, родинами (більшість ще зовсім дітьми та у підлітковому віці) залишили рідні землі, рідні села і опинилися на Ковельщині.
З найкращими побажаннями до присутніх звернулась ведуча заходу – сільський голова Катерина Юзинкевич.
Перегорнув сторінки історії, нагадуючи землякам про події тих часів, директор Рокитницької загальноосвітньої школи Микола Чуль.
Спогадами про історичні події поділилися Лідія Антонюк, Іван Васинчук, Ніна Михайлович, Ганна Антонюк, Катерина Черній, Катерина Кладько.
Щирі «сповіді» очевидців схвилювали кожного до сліз.
Звучали пісні про дитинство, молодість, рідну землю, рідний край, матір, кохання у виконанні учасників художньої самодіяльності. Шкільна юнь декламувала вірші В. Гея, Й. Струцюка.
Хвилиною мовчання учасники урочистого зібрання вшанували світлу пам’ять тих, хто пережив важкі часи, але не дожив до сьогоднішніх днів.
Спогади продовжувалися за чашкою кави. Лунали пісні польською та українською мовами у виконанні гостей.
В сільській бібліотеці розгорнуто виставку літератури, історичних матеріалів, фотосвітлин на згадану вище тему, організовану бібліотекарем Тетяною Масловською.
Лідія КУНИЧНИК,
вчитель Білашівської ЗОШ.
НА ЗНІМКУ: під час урочистого заходу.
Фото з архіву автора.
Залишити коментар