Давно заросли окопи і траншеї на полях, де проходили жорстокі бої. Відлуння війни назавжди відійшло в минуле. Але й зараз можна знайти мовчазних свідків тих тривожних років. Пошуковці щоразу знаходять нові поховання загиблих воїнів, які впали смертю хоробрих на полі бою.
Нещодавно у лісі, що біля сіл Мощеної і Черкас, відбулося вшанування пам’яті солдат, останки яких тут знайдено.
На лісовій галявині, під кронами дерев, де встановлено невеличкі могилки із пірамідками, зібралися представники обласної та районної влади, громадських організацій, військові, духовенство, жителі навколишніх сіл, щоб віддати шану тим, хто поліг смертю хоробрих.
Благодійну допомогу у впорядкуванні території і встановленні дерев’яного дубового хреста, виготовленні пам’ятного знака надали Ковельське СЛАТ «Тур», а також Львівська філія Всеукраїнської організації ветеранів та Всеукраїнська спілка радянських офіцерів.
Про події, що відбувалися в 1944 році на територіях цих сіл, а також про визволення міста розповів директор обласного регіонального музею Українських військ і військової техніки Ігор Пасюк.
—Зокрема, було з’ясовано, що в березні-квітні 1944 року в районі сіл Мощеної та Черкас тривали жорстокі бої частин Радянської армії,— сказав він. — Так, у середині березня частини радянських військ 47-ої та 70-ої армій оточили ворожі війська у Ковелі та на його околицях.
Особливо рішуче діяв, зазначив він, 635-й полк 175-ої Уральської дивізії під командуванням генерал-майора В. О. Борисова, воїни якого зайняли південно-західні околиці міста, а також вигідні висотки біля села Мощеної. З 23 березня німецьке командування, підтягнувши з тилу добре укомплектовані танкові з’єднання та інші механізовані частини, з району селища Лукова розпочало наносити сильні удари для розблокування свого оточеного угруповання.
Протягом 4 та 5 квітня 1944 року, як свідчать архівні матеріали, механізованим угрупованням вермахту на чолі з елітною танковою дивізією СС «Вікінг» масовим ударом вдалося прорвати кільце оточення. Під натиском переважаючих військ противника, ослаблені в попередніх боях, частини були змушені відступити від Ковеля.
Дослідженнями активістів Волинської обласної громадської організації «Сумління», а також в процесі опитування місцевих старожилів з’ясувалося, що в кінці березня і на початку квітня неподалік села Мощеної проходили жорстокі бої. Отже, після відходу радянських військ на полі, в окопах і траншеях залишилися десятки убитих солдат. Саме цим можна пояснити той факт, що зараз пошуковці виявляють останки загиблих бійців. Тож фрагменти їх тіл зібрано і поховано у впорядкованих могилах.
На мітингу-реквіємі, що відбувся у лісі, виступив заступник голови райдержадміністрації-начальник управління агропромислового розвитку РДА Валерій Потапчук.
Участь у заході взяли голова правління Ковельського СЛАТ «Тур», депутат районної ради Петро Смаль, заступник голови громадської ради при голові облдержадміністрації Ростислав Кухтей, вчений секретар Волинської обласної організації «Сумління» Геннадій Гулько, голова пошукового підрозділу «Відродження» Вадим Дорофієнко та інші.
Згодом було відслужено молебень за упокій полеглих воїнів та освячено могили. До могил, що облаштовані на лісовій галявині, покладено від учасників мітингу-реквієму квіти та вінки.
На честь вшанування пам’яті полеглих пролунав салют. Впорядкування військових поховань біля села Мощеної пошуковцями тривають.
Степан СКОКЛЮК.
НА ЗНІМКАХ: під час мітингу-реквієму.
Фото з архіву райдержадміністрації.
Залишити коментар