Проблемі зміцнення міжнаціональної злагоди та порозуміння, задоволення культурних та освітніх потреб національних меншин приділяє значну увагу Президент України Віктор Янукович.
В Ковельському районі поряд з українцями живуть росіяни, поляки, грузини, вірмени, євреї, татари, узбеки та громадяни інших національностей. Із відповідальністю до виконання завдань Глави держави підходить районна влада, яка забезпечує людям рівні права і можливості для здобуття освіти, соціально-культурного розвитку, належного медичного обслуговування.
6 листопада під час засідання "круглого" столу, що відбулося в центральній районній бібліотеці, представники влади, національно-культурних товариств, національних меншин Ковельщини обговорили питання національних меншин, компактного їх проживання на території району, забезпечення культурного, освітнього рівня, діяльності національно-культурних товариств.
Провів важливу для суспільних інтересів зустріч заступник голови райдержадміністрації Андрій Мигуля. Він коротко зупинився на діяльності культурних, освітніх, медичних закладів, що функціонують в районі, розповів про те, чим живе сьогодні Ковельщина, які має перспективи у майбутньому. У його виступі йшлося про позитивні напрацювання з іншими державами, підписання міжнародних угод із 5 польськими повітами, зокрема, з Холмським.
– Ковельський район дбає про впорядкування кладовищ на території Республіки Польща, на яких поховані українці, – наголосив А. Мигуля. – В силу різних причин місця вічного спочинку наших земляків подекуди перебувають у занедбаному стані. Аби впорядкувати їх, необхідно організувати бригади. Добре, що поляки не залишились осторонь проблеми. Польська сторона пообіцяла забезпечити наших людей необхідним інвентарем і транспортом.
Голова Ковельського відділення ветеранського громадсько-культурного товариства "Холмщина" Сергій Шульган розповів про діяльність очолюваної ним організації, яка налічує 420 осіб. Переважна більшість її складу – це громадяни, котрі були примусово переселені в 1945-1950 роках з Польщі на територію України, та їхні нащадки. І хоч члени організації не мають приміщення, їм вдається втілювати в життя цікаві проекти, організовувати різноманітні конкурси.
Зокрема, з їх ініціативи проводиться облаштування місць української та польської пам'яті на території України та Польщі, навчання учнів району і міста Ковеля у вузах Польщі, обмін делегаціями.
Заступник голови товариства польської культури ім. Єви Фелінської Наталія Білецька розповіла про діяльність в м. Ковелі школи, в якій діти, молодь, а також старше покоління мають можливість вивчати польську мову та історію свого народу. Товариство – це своєрідний місточок єднання, що сприяє взаємозв'язку його членів, а організація спільних заходів сприяє зміцненню солідарності й дружби між українським та польським народами.
Основна тема розмови під час засідання "круглого" столу стосувалась питань національних відносин. Як стало відомо, згідно із даними всеукраїнського перепису населення в Ковельському районі мирно живуть представники понад 28 національностей.
Серед них – українці, які становлять 98,6%, представники інших національностей – 1,4, з них: росіяни – 68%, білоруси –12 %, поляки – 2%, вірмени – 3%, грузини – 2,3%, узбеки – 1,6%, татари – 1,4%, німці – 1,4%. Всього представників національних меншин – 564 особи від загальної чисельності населення району.
Чи не в кожному населеному пункті Ковельщини живуть сім'ї різних національностей, які є повноправними членами нашої держави. З ними в українців встановилися дружні, рівноправні стосунки.
Хоча існують й проблеми, які потребують спільного вирішення. Під час обговорення життєво важливої теми йшла мова про виховання дітей із ромських сімей, відвідування ними навчальних закладів.
Учасники "круглого" столу дійшли висновку, що порушниками дисципліни можуть бути не тільки діти представників національних меншин. Причиною безвідповідального виховання дітей є безробіття на селі, що породжує таке явище, як пияцтво.
Озвучив проблеми, з якими стикаються роми, заступник голови правління Волинської організації ромів "Терне рома" Федір Стоянович. Він наголосив на високому рівні безробіття, низькому рівні житлово-побутового забезпечення, відсутності документів, що посвідчують особу, свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану. Хоча є й позитив. Організація має власне приміщення, вдалося випустити свій буквар, з'явилась надія зрушити з місця відродження культурної спадщини нації, яка здавна славилася запальними піснями і танцями.
Директор Ковельської централізованої бібліотечної системи, голова районної організації "Жіноча рада" Галина Божик наголосила, що принцип національної рівності – одна з фундаментальних конституційних вимог, важлива умова існування правової держави.
Тому дуже важливим є взаєморозуміння і підтримка з боку українців, які вони повинні виявляти у спілкуванні з громадянами інших національностей.
Галина Михайлівна вважає доцільним долучити до складу активу жіночих територіальних громад представників національних меншин, що проживають на теренах Ковельщини. Вона також розповіла про інформаційно-просвітницьку роботу, яку проводять бібліотекарі, співпрацю із державами-сусідами, діяльність центру молодіжних громадських організацій, що функціонує на базі центральної районної бібліотеки.
Виступаюча внесла пропозицію стосовно того, аби громадські молодіжні об'єднання національних меншин ввійшли до складу Центру й тісно співпрацювали в рамках цього проекту.
Засідання "круглого" столу – ще одна сходинка до порозуміння між представниками різних національностей, які живуть в Ковельському районі. Так і повинно бути!
Світлана ТРОЦЮК.
НА ЗНІМКУ: під час засідання "круглого" столу в центральній районній бібліотеці.
Фото з архіву райдержадміністрації.
Залишити коментар