9 липня ц. р. в сесійному залі Будинку рад відбулась вісімнадцята позачергова сесія Ковельської районної ради шостого скликання, яку вів її голова Петро Якубук.
До порядку денного було внесено три питання, одне з яких – «Про звернення Ковельської районної ради до Президента України з вимогою ветувати Закон України «Про засади державної мовної політики» (текст звернення опублікований у «Вістях Ковельщини» за 12 липня ц. р.).
На початку сесійного засідання Петро Якубук привітав колег-депутатів, котрі відзначили дні народження у міжсесійний період. Він також повідомив, що у виконавчому апараті райради відбулися кадрові зміни. Зокрема, на посаду радника голови райради призначено Ірину Кащенюк.
Під час розгляду питання «Про порядок денний 18-ї позачергової сесії районної ради» депутат Б. Андріюк (фракція Партії регіонів) виступив із пропозицією внести до порядку денного ще одне питання, а саме альтернативне Звернення щодо мовного законопроекту, підготовлене депутатами фракції Партії регіонів.
Депутат зазначив, що згідно із регламентом роботи Ковельської районної ради з матеріалами, що вносяться на розгляд сесії, депутати повинні ознайомитись не пізніше, як за один робочий день. Однак він та його колеги були ознайомлені з відповідними документами за 20 хвилин до початку сесійного засідання.
Депутат Сергій Повар (фракція «ВО «Батьківщина») дорікнув Борису Андріюку за те, що депутат, а тим паче – держслужбовець не повинен так стверджувати, адже кожен народний обранець може знайомитись з матеріалами сесії не тільки у робочі, а й у вихідні дні. На думку Сергія Даниловича, це «не є підставою не голосувати за Звернення».
Депутат Галина Рябко (фракція Партії регіонів) констатувала, що про проведення позачергової сесії дізналась 6 липня ц. р., але, про те, чи були підготовлені матеріали сесії, їй відомо не було.
Галина Василівна зауважила, що не усі депутати перебували на той час «на місцях», бо окремі з них були у відрядженнях.
Голова фракції Партії регіонів також наголосила, що Звернення на підтримку української мови відстоює інтереси народу і має суттєве значення. Але, як вона висловилась: «Підтримати Звернення ми не можемо, бо у ньому обливаються брудом представники нашої фракції».
Депутат Андрій Броїло (фракція УНП) закликав колег-депутатів не загострювати ситуацію в сесійній залі, не ділитися на партії, демократичні та недемократичні сили, а розглянути проекти двох альтернативних звернень. Подібне вирішення проблемного питання запропонував депутат Ігор Верчук (фракція УНП). З такими ж думками погодився ініціатор внесення змін до порядку денного. Таким чином порядок денний позачергової сесії було затверджено в запропонованій редакції із значенням того, що по “мовному Зверненню” будуть інформувати депутати Мельник Ю. М. та Андріюк Б. М.
Традиційно перед початком розгляду питань порядку денного півгодини було відведено для оголошення депутатських запитів і запитань. Таким правом скористався Василь Олексюк (фракція «Народна партія»). Він озвучив зміст заяви жителів села Шкурата, в якій вони звертаються з проханням вирішити питання регулярного доїзду рейсового автобуса до вищеназваного населеного пункту. Жителі села переважно – люди похилого віку, тому проблема транспортного сполучення для них вкрай важлива. Депутатський запит був підтриманий одноголосно.
Депутат Ігор Верчук поцікавився у голови райдержадміністрації, депутата обласної ради Івана Смітюха, чи відповідає дійсності те, що в шести населених пунктах району припинять роботу фельдшерсько-акушерські пункти?
Іван Євдокимович пообіцяв перевірити надану інформацію й відповісти на запитання, попередньо його опрацювавши.
Зі свого боку Петро Якубук додав, що Ковельська районна рада рішення про закриття ФАПів не приймала.
Депутат Віктор Лук’янчук (фракція «ВО «Батьківщина») попросив надати інформацію щодо того, чому переробні підприємства не приймають молоко у жителів Рудки-Миринської.
Іван Смітюх пообіцяв з’ясувати, у чому справа, а також посприяти у вирішенні проблеми.
Депутат Ольга Рудик («ВО «Батьківщина») поцікавилась, чому відповідальні працівники, які представляють районну владу, не бувають на сесіях селищних та сільських рад.
Порушене депутатом питання Петро Якубук пообіцяв взяти під особистий контроль.
Питання щодо закриття ФАПу у Світлому турбувало і депутата Миколу Рибака («ВО «Батьківщина»).
Петро Якубук повідомив, що жителям згаданого населеного пункту надаватиме медичну допомогу фельдшер із Ситович при умові, що районна влада посприяє у придбанні транспортного засобу (скутера).
Депутат Дмитро Андрухів (фракція «Наша Україна») зазначив, що його депутатський запит, де йшлося про будівництво зупинки в Озерному, був підтриманий депутатами ще декілька місяців тому, але питання досі не вирішується.
Петро Якубук пояснив, що на ці потреби у дорожників поки не вистачає коштів, але питання перебуває на контролі районної влади.
Під час розгляду першого питання порядку денного доповідач Юрій Мельник (фракція ВО «Свобода») відверто назвав «мовний» Закон антиконституційним, таким, який знищує українську мову і суперечить здоровому глузду.
– Чому ми маємо бути сьогодні толерантними, підбирати слова, щоб когось не образити, коли образили мене, усю українську націю? – підкреслив він у виступі.
Юрій Мельник закликав народних обранців підтримати саме перший варіант проекту Звернення, адже таким чином Ковельщина висловить протест антиконституційному Закону.
Перший заступник голови Ковельської райдержадміністрації Борис Андріюк, озвучуючи напрацьоване фракцією Партії регіонів Звернення, висловив думку про те, що Звернення необхідно підтримувати, але саме той варіант, який запропонувала їхня фракція.
Після тривалої дискусії народні обранці так і не дійшли спільної згоди. Жодна із запропонованих редакцій Звернення не набрала потрібної кількості голосів для її ухвалення. В зв’язку з цим було вирішено продовжити роботу сесійного засідання, а до обговорення «мовного» питання повернутися після перерви.
Про ситуацію із забрудненням води у річці Турії детально інформував перший заступник голови райдержадміністрації Борис Андріюк. Щороку ця проблема набирає все більших екологічних масштабів – масово гине риба, отруюється худоба, страждають жителі, котрі мешкають неподалік прибережної зони.
Районна рада вирішила якнайшвидше владнати цю ситуацію, залучивши до цього всі потрібні інстанції. Зрештою, депутати прийняли проект рішення з даного питання в цілому, врахувавши доповнення, які внесли Борис Андріюк та Андрій Броїло.
Як було зазначено вище, після двадцятихвилинної перерви депутати повернулись до розгляду «мовного» питання, зокрема, щодо Звернення, яке не набрало більшості голосів народних обранців. Врахувавши усі «за» і «проти», депутати таки затвердили відредагований текст Звернення і продовжили роботу.
Світлана ТРОЦЮК.
Залишити коментар