— Василю Васильовичу, Ви уже більше року очолюєте міжрайонну прокуратуру. Як охарактеризуєте криміногенну обстановку в Ковелі та районі?
— Міжрайонною прокуратурою постійно приділяється увага стану злочинності в регіоні. Це питання розглядалося й під час двох координаційних нарад в прокуратурі, які відбулися в цьому році.
За результатами вжитих заходів та координації роботи правоохоронних органів ми констатуємо зменшення злочинності на Ковельщині.
Якщо говорити мовою цифр, то станом на 1 листопада 2012 року кількість злочинів, скоєних на території міста та району, зменшилась: їх зареєстровано 541, тоді як за аналогічний період торік — 621. В тому числі менше стало тяжких та особливо тяжких злочинів (228 проти 286 торік). Зменшилася кількість вбивств з шести до двох, крадіжок (282 проти 350), в тому числі з квартир (22 проти 53), шахрайств (23 проти 32), злочинів в сфері незаконного обігу наркотичних засобів (39 проти 41). Трапилося менше дорожньо-транспортних пригод — 10 проти 13, з яких 3 із смертельним наслідком (торік таких було 7).
Варто відзначити, що розкрито всі вбивства, тяжкі тілесні ушкодження. Значно поліпшилося розкриття квартирних крадіжок, розбоїв, грабежів та деяких інших злочинів.
Водночас, незважаючи на певні позитивні тенденції, турбує зростання грабежів та розбоїв, злочинів, вчинених у громадських місцях, у стані алкогольного сп’яніння та скоєних неповнолітніми. Такий стан справ сьогодні грунтовно аналізується та буде предметом детального обговорення під час координаційної наради, яку заплановано провести в січні 2013 року.
— Проаналізуйте коротко головні результати роботи прокуратури за цей рік.
— Ковельською міжрайонною прокуратурою упродовж 2012 року вжито ряд заходів, спрямованих на забезпечення належної організації роботи на всіх напрямках прокурорсько-слідчої діяльності.
Міжрайпрокуратурою в поточному році проведено шість міжвідомчих нарад, перевірено стан додержання вимог земельного законодавства органами місцевого самоврядування, антикорупційного законодавства при здійсненні державних закупівель, законності використання бюджетних коштів, виконання контрольних повноважень уповноваженими у цій сфері органами, дотримання законодавства про заборону грального бізнесу в Україні та ін.
У поточному році завдяки вжитим міжрайонною прокуратурою заходам повністю погашено заборгованість по заробітній платі на підприємствах, які здійснюють господарську діяльність.
За результатами перевірок з питань дотримання законодавства про працю міжрайонною прокуратурою в цьому році за ознаками злочинів, передбачених статтями 172, 175 Кримінального кодексу України, порушено п’ять кримінальних справ. Всі вони скеровані до суду для розгляду по суті, винних осіб засуджено.
Проведено ряд перевірок щодо захисту прав дітей. Зокрема, за позовною заявою міжрайонного прокурора поновлено права на житло неповнолітньої ковельчанки.
— 20 листопада 2012 р. набрав чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс України. Які нововведення він передбачає?
— Згідно з положеннями нового Кримінального процесуального кодексу заява кожної людини, яка звертається до правоохоронного органу про скоєний злочин та є попередженою про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиві повідомлення про скоєння злочину, невідкладно (не пізніше 24-х годин) вноситься до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчими розпочинається досудове розслідування.
Новий КПК також передбачає, що переважну більшість злочинів розслідують слідчі органів МВС. А слідчі органів прокуратури до створення Державного бюро розслідувань здійснюватимуть досудове розслідування кримінальних правопорушень, вчинених службовими особами, які займають особливо відповідальне становище, суддями та працівниками правоохоронних органів.
Серед новел Кримінального процесуального кодексу є введення посади слідчого судді. Саме до цієї посадової особи тепер будуть оскаржуватися майже усі дії слідчих та рішення прокурорів.
— Які ще зміни очікуються в діяльності прокуратури?
— З 1 грудня ц. р. вступає в дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань удосконалення діяльності прокуратури». Зокрема, зміни до Закону України “Про прокуратуру” детально урегулювали повноваження прокурора при здійсненні нагляду за додержанням і застосуванням законів.
Встановлено єдиний уніфікований акт прокурорського реагування на виявлені порушення Закону у вигляді подання. Перевірки за заявами фізичних та юридичних осіб (крім тих, які містять повідомлення про злочин) можуть проводитись органами прокуратури лише після їх попереднього розгляду компетентними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування або ж неприйняття ними у встановлені строки рішень із цих питань. При цьому буде надаватись правова оцінка діям контролюючих органів.
— Василю Васильовичу, одним із важливих напрямків діяльності органів прокуратури є робота із зверненнями громадян. З якими проблемами і як часто звертаються в прокуратуру?
— Станом на 20 листопада 2012 р. в міжрайонну прокуратуру надійшло 870 звернень. Це більше, ніж торік. Значна частина з них стосувалась питань, вирішення яких належить до компетенції інших відомств, тож вони були спрямовані за належністю для розгляду по суті.
Громадяни, здебільшого, звертаються в прокуратуру з питань дотримання законодавства в сфері земельних відносин, пенсійного забезпечення, соціального захисту пільгової категорії громадян, оплати житлово-комунальних послуг, порушення трудових прав, оскаржують дії працівників міліції.
За результатами перевірок, проведених за зверненнями громадян, за наявності підстав вживаємо заходів прокурорського реагування.
Регулярною в роботі міжрайонної прокуратури є практика проведення виїзних прийомів громадян.
— Наша розмова відбувається напередодні Дня працівників прокуратури. Кілька слів колегам.
— Хочу подякувати усім працівникам прокуратури, які щоденною сумлінною працею докладають багато зусиль для дотримання законності та правопорядку на Ковельщині. З нагоди професійного свята вітаю усіх працівників та ветеранів органів прокуратури. Зичу колегам міцного здоров’я, добра і благополуччя, щасливої долі та нових професійних досягнень!
Інтерв’ю вела
Світлана ЛЯШУК.
НА ЗНІМКУ: Ковельський міжрайонний прокурор, радник юстиції Василь ЛОПОХА.
Фото Мирослава ДАНИЛЮКА.
Залишити коментар