"Чи правда, що дозвіл на видачу тіла покійника надає лише прокурор і чи всіх померлих треба скеровувати на розтин?" – після вступу в дію в листопаді 2012 року нового Кримінального процесуального кодексу України з таким запитанням до редакції нашої газети часто звертаються читачі.
З цього приводу стажист на посаду прокурора Ковельської міжрайонної прокуратури Олександр БОНДАР повідомив наступне:
– Роз'яснюємо, що відповідно до ст. 238 чинного Кримінального процесуального кодексу України труп підлягає видачі лише з письмового дозволу прокурора і тільки після проведення судово-медичної експертизи та встановлення причини смерті. В цьому випадку під словом "прокурор" мається на увазі широке коло процесуальних осіб.
Дана норма Закону конкретизується у спільному наказі Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України та Генеральної прокуратури України № 1095/955/119 від 28.11.2012 р., зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 року за № 2106/22418, який передбачає затвердження "Порядку взаємодії між органами внутрішніх справ, закладами охорони здоров'я та прокуратури України при встановленні факту смерті людини".
У вищевказаному акті зазначається, що працівниками органів внутрішніх справ в обов'язковому порядку направляються для проведення судово-медичної експертизи трупи людей:
– з ознаками насильницької смерті (дія тупих предметів, у тому числі транспортна травма, падіння з висоти, дія гострих предметів, вогнепальної зброї), асфіксії, дії крайніх температур, електричного струму, променевої енергії, низького та високого атмосферного тиску, отруєнь тощо) або підозри на таку;
– смерть яких настала поза місцем їх проживання;
– особу яких не встановлено;
– віком до 60 років, які померли за місцем проживання, за відсутності диспансерного спостереження за хворим.
Не направляються для проведення судово-медичної експертизи трупи людей у таких випадках:
– виявлення трупів людей, які померли за місцем їх проживання, за наявності диспансерного спостереження за хворим, при відсутності ознак насильницької смерті чи підозри на таку;
– виявлення трупів людей віком понад 60 років, які померли за місцем їх проживання, за відсутності ознак насильницької смерті чи підозри на таку.
Також "Порядок взаємодії між органами внутрішніх справ, закладами охорони здоров'я та прокуратури України при встановленні факту смерті людини" визначає, що працівник бюро судово-медичної експертизи проводить розтин трупа впродовж доби з моменту його надходження до бюро судово-медичної експертизи.
Як свідчить практика, тіла покійних рідним з моргу видають протягом однієї-двох діб, в залежності від вихідного дня.
Підготувала Світлана ЛЯШУК.
Залишити коментар