Ще в давнину люди добре знали про цілющі властивості крові. Її використання як лікувального засобу завжди привертало до себе увагу багатьох дослідників. Наукова думка працювала над тим, як відновити втрату крові в організмі при пораненнях та сильних кровотечах, як покращити її склад та якість, котрі погіршувались при різноманітних захворюваннях, і т. д.
Перше успішне переливання у 1832 році провів петербурзький акушер Г. Вольф. Американський хірург Дж. Крайл в 1909 році вперше врахував сумісність груп крові. А пряме переливання крові від матері до дитини здійснив 1919 року В. Н. Шамов.
Але інтенсивний розвиток донорства, розробка методів та впровадження у широку клінічну практику переливання крові у нашій країні на більш серйозному рівні розпочались вже дещо згодом. Зважаючи на усю важливість цієї медичної ланки, ми вирішили поспілкуватися із тими, чия діяльність безпосередньо пов'язана із даною ділянкою лікарської сфери, де всі добре знають про велике значення донорства.
– З ініціативи та за підтримки адміністрації МТМО у нас нещодавно відкрито нове реконструйоване відділення переливання крові, – говорить завідуючий цим відділенням Мирослав Самчук. – Спонсори, адміністрація ЦРЛ допомогли із придбанням нового сучасного обладнання, так що тепер громадяни в зручних і комфортних умовах мають доступ до медичних послуг. Ремонт ми робили гуртом. До благородної справи долучилося чимало людей – і працівники адміністрації, і персонал самого відділення. За це усім – щира подяка!
– Маємо 20-30 донорів кожного дня, а в рік приймаємо 2800-2900 донорів, – продовжує Мирослав Максимович. — Кров, перероблену на компоненти, використовуємо для медичних потреб. Нею забезпечуємо всі відділення та лікувальні заклади Ковельського МТМО, такі ж установи інших районів (Турійського, Ратнівського) та ін. Плановий забір крові проводиться, в основному, із Ковельського, Камінь-Каширського, Старовижівського, Любомльського районів (навіть із сусідньої Білорусі). Ті пацієнти-донори, які здали кров більше 40 разів, згідно із діючим на сьогодні законодавством України, мають право на певні пільги, якими вони згодом користуються.
Бажаючих здати кров – достатньо. Є навіть Почесні донори, які безоплатно здали кров більше 40 разів, а є й такі, що ставали донорами близько 150 разів.
Гарно відгукується лікар і про своїх підлеглих:
– Кадри в нас висококваліфіковані, професійні, завжди здатні із належною увагою підійти не тільки до пацієнтів, а й до тих, хто потребує будь-якої поради та підтримки з їх боку. У відділенні працює чотири лікарі: завідуючий відділенням, лікар-лаборант та два терапевти. Середній медичний персонал це – старша медсестра, два лаборанти, одна операційна та дві молодші медсестри.
Вже покидаючи приміщення лікувальної установи після спілкування із фахівцями медичної галузі, зрозуміла: "Лікарень боятись не потрібно. І лікарів теж"! Нехай вони і працюють в такому специфічному відділенні, де постійно бачиш кров, маєш справу із нею, та ніколи не забувають про своє покликання – бути лікарями, справжніми лікарями від Бога.
Завершив нашу зустріч Мирослав Максимович цитатою вченого І. А. Касирського: "Людство повинне бути вдячним не тільки вченим, які розкрили таємниці крові, але й тим людям-донорам, без яких ці досягнення залишилися б безпомічними".
Оксана БІРУК.
НА ЗНІМКАХ: 1 – завідуючий відділенням переливання крові центральної райлікарні Ковельського МТМО Мирослав САМЧУК; 2 — під час забору крові, який проводить операційна медсестра Світлана МАЦЮК; 3 – медперсонал відділення переливання крові; 4 — лаборанти Лілія ВОЗНЮК та Олена КРЮЧКОВА під час роботи.
Фото Мирослава ДАНИЛЮКА.
Залишити коментар