Першого серпня 2013 року минуло 100 літ відтоді, як перестало битися серце відомої української поетеси, драматурга, фольклориста, громадської діячки Лесі Українки.
•
1 серпня в день 100-річчя від дня смерті Лесі Українки біля пам'ятника поетесі в Ковелі відбувся мітинг та покладання квітів.
Вшанувати пам'ять великого українського титана слова прибули голова облдержадміністрації Борис Клімчук, міський голова Олег Кіндер, голова райдержадміністрації Сергій Матяшук, представники освіти, культури, громадських організацій, чимало ковельчан.
Із промовою до присутніх звернулась вчитель ЗОШ № 12 Надія Зонюк, яка нагадала волинянам не лише про неосяжний талант Лесі, а й про ту колосальну працю, здійснену на благо свого народу. Вона зауважила, що пам'ятник, встановлений ще 1991 року, – це нагадування про те, що ми маємо своїх пророків, які живуть у вдячній пам’яті народу.
Поминальну панахиду відслужив декан Ковельського міського благочиння Української Православної Церкви Київського Патріархату Анатолій Александрук з духовенством.
Лілія БУСЕЛ,
студентка Східноєвропейського національного
університету ім. Лесі Українки.
•
Цього дня в Колодяжненському літературно-меморіальному музеї Лесі Українки за участю голови облдержадміністрації Бориса Клімчука, очільників районної влади, духовенства, представників творчої інтелігенції відбулося вшанування пам'яті видатної письменниці.
Настоятель місцевого Свято-Миколаївського храму УПЦ КП Іван Оринчак та настоятель храму блаженного Миколая Чарнецького УГКЦ в місті Ковелі Петро Мірчук відслужили панахиду в пам'ять Лесі Українки та родини Косачів. Представники обласної, районної влади, громадськості поклали квіти до погруддя Лесі Українки.
У виступі голова облдержадміністрації Борис Клімчук пригадав, що більше десяти років тому колишній Президент України Леонід Кучма дав доручення відновити літературний музей, тож за фінансової підтримки тодішнього керівника "Укрзалізниці" Георгія Кірпи вдалося зробити реконструкцію музею.
"Я радий, що це відбулося в незалежній Україні. Ми цим самим ще раз пошанували Лесю Українку", – підкреслив Борис Петрович. А словами поетеси "Ні! Я жива! Я буду вічно жити! Я в серці маю те, що не вмирає" Борис Клімчук відзначив її як сильну, мужню жінку з незламним духом і винятковою силою волі.
Про Лесю Українку – геніальну доньку українського народу, про велике значення її творчої спадщини говорили у промовах голова райдержадміністрації Сергій Матяшук, голова районної ради Петро Якубук, літератори, які прибули до Колодяжного з різних куточків Волині та України, представники духовенства.
•
Того дня в Колодяжному відбулася ще одна вагома подія: в рамках відзначення сотих роковин з дня смерті Лесі Українки на сільському кладовищі встановлено меморіальну композицію на могилі наймолодшого брата Лесі Українки – громадського діяча Миколи Косача.
Пам'ятник спорудили з ініціативи Бориса Клімчука за кошти благодійного фонду "Рідна Волинь". Цей проект Борис Петрович назвав "сімейною справою": неподалік поховані його дідусь та бабуся, про Миколу Косача Борис Клімчук багато пам'ятає з розповідей мами та діда Архипа.
"Я щасливий, що вдалося реалізувати цей проект, – сказав Б. Клімчук, – адже родина Косачів – еліта української нації".
Автором та архітектором меморіальної композиції є Дмитро Потапчук з Луцька. На цвинтарі встановили інформаційний вказівник, тож відвідувачі можуть швидко знайти пам'ятник Миколі Косачу. А в надгробну плиту вмонтовано спеціальний матричний код, за допомогою якого можна легко отримати інформацію про Миколу Косача з Інтернету.
Священики освятили меморіальну композицію, а присутні вшанували пам'ять Миколи Косача хвилиною мовчання.
Світлана ЛЯШУК.
НА ЗНІМКАХ: під час вшанування пам'яті Лесі Українки та освячення меморіальної композиції Миколі Косачу в селі Колодяжному.
Фото Мирослава ДАНИЛЮКА.
(Про інші заходи, присвячені пам’яті Лесі Українки, читайте в наступному номері «Вістей Ковельщини»).
Залишити коментар