Впродовж трьох днів (27-29 вересня ц. р.) в Луцьку проходив VІІ Міжнародний фестиваль українського фольклору "Берегиня", організаторами якого виступили управління культури Волинської облдержадміністрації та обласний науково-методичний центр культури.
Культурно-мистецьке дійство, яке тривало впродовж трьох днів, зібрало кращі фольклорні колективи (представники української діаспори) з Росії, Польщі, Білорусі, Литви, Естонії, Молдови, Румунії, Іспанії, Алжиру. Взяли участь у ньому колективи з різних куточків України, районів і міст нашої славної Волині. Учасників і гостей свята після урочистого відкриття і спільного молебню вітали Міністр культури України Леонід Новохатько, голова облдержадміністрації Борис Клімчук.
Взяли участь у фестивалі й аматори сцени Ковельщини. Багатогранність талантів під час культурно-мистецького свята демонстрували учасники фольклорного гурту "Намисто" (Народний дім "Просвіта", керівник Наталія Гончар), гурт "Чардаш" (керівник Віталій Зіньчук).
Старовинний весільний обряд на сцені Волинського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Т. Шевченка відтворили учасники Народного аматорського фольклорного колективу "Родина" з Білина (керівник Наталія Шуляк). Порадували задушевним виконанням пісень учасники фольклорної групи з Попович (керівник Тамара Крицко).
Проходило під час фестивалю і обжинкове фольклорне дійство під назвою "Щоб нам жито родило".
Його продовженням стали оглядини народних інструментальних ансамблів на сцені Волинського академічного музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка. І знову — концертна зала наповнилась глядачами, які не втомлювались аплодувати самодіяльним артистам.
Унікальною манерою виконання музичних творів порадували троїсті музики Ковельського районного будинку культури (керівник Віталій Бакун) та викладачі Поворської дитячої музичної школи (директор Володимир Гриценюк).
Неоціненну фольклорну "скарбницю" залишили нам наші бабусі і дідусі. Із покоління в покоління, із вуст в уста передається гарна українська пісня.
Усю неповторність народного мистецтва шанувальники прекрасного змогли оцінити під час фестивалю "Берегиня". То тут, то там линула гарна пісня, заворожував погляд народний танок. Багато хто відвідав у ці дні виставку-ярмарок виробів майстрів народного мистецтва.
А скільки колективів з різних районів Волині розташувалися минулої суботи на етнографічних майданчиках!
На своєрідному "острівцеві" — "Власова кузня" лунали старовинні пісні у виконанні фольклорного гурту "Полісяни" районного будинку культури (керівник Зоряна Дейнека).
Задум створити етнографічний майданчик, оздоблений сучасною ковкою, виник недарма. Адже, беручи свій початок від славного коваля, котрий викував меч князю Данилу Галицькому, Ковель й до сьогодні славиться виробами цього старовинного ремесла.
"Співочий куточок" Ковельщини не оминав ніхто. "Золотий" тенор Ковельщини, заступник голови райдержадміністрації Андрій Мигуля зібрав на майданчику велику кількість глядачів.
Так співпало, що з "Полісянами", троїстими музиками заграли і заспівали півфіналісти шоу "Україна має талант-2" — браві козаки гурту "ЧІП" з Житомирщини (слово "ЧІП" означає "дерев'яна пробка" до пивної або винної бочки).
Майданчик "Власова кузня" перетворився на епіцентр справжнього святкового дійства — з веселощами, жартами, танцями. Чоловіча частина "Полісян" витанцьовувала під запальну полечку з представницями прекрасної половини. А наших "полісяночок" залюбки запрошували до танцю чоловіки з юрби, котра зібралась на майданчику. Водили тут хороводи, звучали традиційні "Сім сорок", українська музика.
Та справжній "фурор" створив своїм унікальним голосом соліст гурту "ЧІП" Олександр Ничипоренко.
— Вокаліст і барабанщик на всі сто, — хтось вигукнув із натовпу.
Запальні полечки у виконанні учасників гурту "ЧІП" Олега Шишука (керівник), Валентина Антонюка (бас), Миколи Зубрицького (баян), Володимира Ничипуренка (труба) привертали увагу навіть випадкових перехожих.
Під час розмови учасники відомого талант-шоу щиро зізнались, що вони — звичайні сільські хлопці, яких об'єднує любов до пісні, музики. Прості у спілкуванні, щирі, веселі. А як заграли ще і ще раз, то аж мурашки "забігали" по шкірі.
Зіркова слава їх не зіпсувала. Вони готові грати і співати від душі, бо й їм на серці стає радісно, коли радісно комусь.
Учасники гурту "ЧІП" запевнили нас, що "Україна має талант" — не підкуплене шоу. Туди може потрапити кожен, хто має талант. Розповіли, що Влад Яма, Слава Фролова, Ігор Кондратюк справедливо оцінюють кожен виступ. Навіть Оксана Марченко, яка програла цим веселим чолов'ягам пляшку коньяку, виконала свою обіцянку.
Хотілося б знову повернутися до голосистих учасників і учасниць фольклорного гурту "Полісяни". Любов до рідної Ковельщини з мальовничою первозданною природою, де у волошкову височінь небесного простору лине, як доля, як життя, невмируща, одвічна древня пісня, об'єднала творчих особистостей в прекрасний колектив.
Як же не назвати представників цього згуртованого колективу? Адже їх не розділяють ані посади, ані те, що на репетиції доводиться доїжджати з різних населених пунктів району.
Милозвучні голоси керівника гурту Зоряни Дейнеки, заступника голови райдержадміністрації Андрія Мигулі, заступника голови районної ради Галини Коляди, співочого подружжя Семотюків з Уховецька, Михайла Киденька з Велицька, Петра Журавля та Віталія Коваля з Білина, Світлани Рябчук, Лариси Коновалової, Леоніда Кравчука з Ковеля, Григорія Бойчука з Рівненщини радують душу і серце тих, кому до вподоби фольклор.
Варто сказати, що організаційні питання щодо виступів аматорів сцени з Ковеля та Ковельського району на фестивалі "Берегиня" взяли на себе відділ культури виконавчого комітету міської ради, відділ культури райдержадміністрації.
Вболівали за виступ учасників заступник голови райдержадміністрації Андрій Мигуля, заступник голови районної ради Галина Коляда, начальник відділу культури райдержадміністрації Тетяна Матяшук та директор централізованої бібліотечної системи Галина Божик.
Сьомий Міжнародний фестиваль українського фольклору "Берегиня" став ще одним підтвердженням того, що пісня — це наша душа, це — сила і могутність нашого народу.
Світлана ТРОЦЮК.
НА ЗНІМКАХ: учасники художньої самодіяльності Ковельщини із гостями фестивалю.
Фото Михайла КИДЕНЬКА та з архіву відділу культури райдержадміністрації.
Залишити коментар