Раді вітати Вас!
  • Головна
  • Контакти
  • Реклама
Весь архів випусків
  • Головна
  • Категорії
    • Повідомлення в номер
    • Місцева влада
    • Репортаж
    • Політика
    • Погода
    • Редакційна пошта
    • Духовність
    • Закон і ми
    • Благодійність
    • Пам’ять
    • Спорт, природа і здоров’я
    • Всяка всячина
    • Реклама і оголошення
    • З неопублікованого
  • Галерея
  • Про нас
  • Відгуки читачів
  • Передплата
  • Контакти
  • Четвер, 3 липня 2025 року № 28 (12984)

Репортаж / Вишиває, славно хазяйнує і Бога шанує

23.01.2014 Троцюк Світлана Дмитрівна

DSCF3568 Вишиває, славно хазяйнує і Бога шанує

Так вже склалось, що багато літ тому Ніна Семенчук з Поворська  замість міста обрала село, адже не могла й не може жити без землі, чистої цілющої води,  п'янкого повітря і високого неба. Та найбільша її любов – це любов материнська, любов відданої дружини (хоч, на жаль, уже  покійний її любий чоловік Іван),  любов до неньки-України, орнаменти і пейзажі якої вона відтворює за допомогою голки і нитки на білих полотнах.
 А ще – портрети Тараса Шевченка, Лесі Українки. Творчий доробок народної майстрині неодноразово експонувався на виставках в Україні та за кордоном, на Міжнародних  фольклорних фестивалях "Берегиня". Багато робіт вишивальниці прикрашають оселі представників української діаспори у Торонто, де мешкає дядько майстрині. Невдовзі на районному рівні експонуватиметься  персональна виставка Ніни Семенчук, яка відбудеться в березні з нагоди 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка.

Символічним і актуальним нині  є образ народного співця – Кобзаря, як назвали  Тараса Шевченка у народі. Авторські роботи Ніни Петрівни із вишитими портретами  видатного художника слова, мислителя і щирого патріота України – справжні витвори мистецтва, які піднімають нашу духовність на вищий щабель.
Портрети сина українського народу ніби наближають нас до всеукраїнського свята, у яке має вилитися відзначення в нашій державі та усьому світі знаменної події – 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. З цієї DSCF3565нагоди згідно з Указом Президента 2014 рік оголошено в Україні Роком Тараса Шевченка.
… Нещодавно ми побували у Поворську в оселі Ніни Семенчук,  що  нагадує гарний український віночок. Та ще й у день, коли відзначали  свято  Меланки, і, що знаменно, – в день народження Ніни Петрівни. Ніби й немало років за плечима, але прожила їх у правді і труді, з вірою в Бога, з добром до людей.
Піднесеним й врочистим був для Ніни Петрівни 74-ий день народження.  Ще з подвір'я  долинали гарні колядки. А порадували душу  й серце господині Різдвяними віншуваннями шановані  гості – заступник голови райдержадміністрації Андрій Мигуля, начальник відділу культури райдержадміністрації Тетяна Матяшук.
– Вітаємо Вас,  дорога наша  землячко, – здоровив іменинницю Андрій Мигуля. – Будьте здорові, щасливі, нехай Вас радує життя ще багато десятиліть!
–  Ніно Петрівно, Ви – гордість не лише Ковельського району, а й сусідньої Рівненської області. Тішимося Вашими успіхами у народній творчості, на ниві духовності і культури, зачаровуємось співом у церковному хорі, – продовжувала віншування Тетяна Матяшук.
Розчулена до сліз, господиня дому з вдячністю приймала щирі вітання. Вона подарувала  гостям власноруч вишите панно з портретом Тараса Шевченка.  
– Дуже люблю цю роботу, – мовила Ніна Петрівна. – Доки можу і бачать очі, буду вишивати. Це  заспокоює, налаштовує на добрі думки.
Відверто кажучи, поважний вік  енергійної, непосидючої, завзятої до будь-якої  роботи господині викликав захоплення. Не виглядає  ця красива, статна жінка на свої роки та й дасть "фору" ще будь-якій молодиці і на городі, і в господарстві.
А що до вишивки має талант, то цього не забереш. Вишиває вночі, коли усю хатню роботу переробить. Встає навколішки і тихо молиться Богу, щоб дав сили, мудрості, терпіння до роботи.
– Не раз бувало, – пригадує Ніна Петрівна, –  прокинеться мій Іван й каже: "Жінко, невже тобі  спати не хочеться?". Та маю таке бажання вишивати, що куди той сон  й дівається. Жили ми з чоловіком дружно, утримували чималу господарку. Доля закинула у рідний Ковельський район, хоч мешкали раніше в Херсонській області, Кузнецовську. Вподобали затишне місце у Поворську, побудували хату.
 Я – жінка проста, сіDSCF3571льська, родом з Стеблів, а мій чоловік був із Луківки. Люблю кожну травинку, стеблинку, мурашку, люблю, коли цвітуть садки, зеленіють городи, коли пахне хліб на столі, відлітають у вирій птахи, коли на Сонці виграє позолотою запашна  нивка. Так і в своїх роботах намагаюсь відтворити красу і велич матінки-природи.  
– Ніно Петрівно, чи  пам'ятаєте свою першу роботу?– запитуємо.
– Так. Вперше взяла до рук голку з ниткою  у 4-ому класі. Мала полотняну сумочку, яку носила через плече. На ній намалювала школу у вигляді хатини, з комина якої в'юнився дим. Обвела малюнок ниточками, бо вишивати ще не вміла. Так і ходила до школи. Згодом спостерігала, як вишивають на вечорницях старші рукодільниці, а згодом навчилася й сама.
Ніна Петрівна вишиває хрестиком і гладдю. У свої роботи вкладає натхнення, любов, мудрість.
 Вдивляючись у вишите руками майстрині панно, де зображений Тарас Шевченко, ніби відчуваєш, як  розкриваються  багатство душі поета, краса і велич його думок і прагнень. Викликає  роздуми  образ Тараса, який увібрав у себе муки і сподівання народні,   втілив їх у своїх неперевершених творах.
Милують око ікони, вишиті талановитою вишивальницею. Серед найкращих полотен – "Благовіщення",  "Сікстинська Мадонна", рушник із портретами Тараса Шевченка та Лесі Українки.
Її душа прагне творити далі, а черпає натхнення майстриня із Біблії і Шевченкового Кобзаря, що стали близькими по духу і дороговказом у житті.
– Твори Шевченка знала напам'ять моя бабуся, хоч була й неписьменною, – ділиться спогадами Ніна Семенчук. – По-особливому, ще будучи  малим дівчам, сприймала слова з "Наймички". Твори Великого Кобзаря викликали сльози, настільки проникливо та душевно вони звучали.
Ніна Семенчук вже давно на заслуженому відпочинку, але й досі перебуває у строю, працює на благо Ковельщини, дарує творчість і красу  людям.
Щонеділі Ніна Петрівна  поспішає до храму на службу Божу, співає у церковному хорі, бере активну участь у культурно-мистецькому житті  села та Ковельщини.  
А на улюблені зимові та релігійні свята пече пироги, начиняє ковбаску, крутить голубці і чекає гостей. Найбільша гордість і багатство нашої героїні – хороші діти, онуки, правнуки. Любов до ремесла передала своїм донькам Валентині і Любові. Перейняла мудру бабусину науку й онука.
 Свято бережуть у родині Ніни Петрівни сімейні традиції, передають свої вміння і знання наступним поколінням. Дякувати Богу, що поруч з нами живуть люди, які не черствіють душею, сповнені любові й доброти до української національної спадщини, до ближнього свого й готові нести людям радість і добро.

Ця тепла зустріч залишила гарну згадку. Думками з цього приводу поділився  заступник голови райдержадміністрації Андрій Мигуля:  
– Кожного року вдячні українці вшановують пам'ять великого українського генія Тараса Шевченка. І ця пам'ять, впевнений, живе в серцях кожного з нас.  Голова райдержадміністрації Сергій Матяшук поставив чіткі завдання щодо проведення заходів, приурочених до вшанування пам'яті Великого світоча української літератури.
Не випадково ми побували в гостях у знаної вишивальниці Ніни Семенчук, яка багато літ вишиває портрети Шевченка. І не просто вишиває, а вкладає любов у народне ремесло.
І оживає на білому полотні близький нам усім Кобзаревий образ, згадуються його пророчі слова: "Наша дума, наша пісня, не вмре, не загине".
Дай, Боже, Ніні Петрівні та усім національно свідомим українцям продовжувати велику справу, передавати з покоління в покоління скарби народної творчості, плекати в серцях людей невмирущу надію на духовне відродження!
Світлана ТРОЦЮК.
НА ЗНІМКАХ: вишивальниця Ніна СЕМЕНЧУК з Поворська демонструє гостям – заступнику голови райдержадміністрації Андрію МИГУЛІ, начальнику відділу культури райдержадміністрації Тетяні МАТЯШУК вишите панно з портретом Шевченка; інші роботи майстрині.
Фото з архіву райдержадміністрації.

Залишити коментар

Ваш коментар з’явиться після перевірки модератором

ВІСТІ КОВЕЛЬЩИНИ

  • Редактор
    Вельма Микола Григорович
  • Перший заступник редактора
    Ляшук Світлана Олександрівна
  • Головний бухгалтер
    Шостацька Ірина Іванівна

Громадсько-політична газета "Вісті Ковельщини" 2012-2025