В понеділок, 27 січня ц. р., відбулася двадцять дев'ята позачергова сесія Ковельської районної ради, яку вів її голова Петро Якубук. На сесії була присутня група представників громадськості Ковельщини.
На початку сесійного засідання присутні вшанували хвилиною мовчання пам'ять про тих людей, які загинули під час акції протесту у Києві 19-22 січня ц. р.
Проектом порядку денного сесії передбачалося розглянути два питання – "Про суспільно-політичну ситуацію в Україні" та "Різне". При формуванні порядку денного депутат Юрій Мельник (ВО "Свобода") запропонував внести на розгляд питання про визнання Народної ради України як колегіального органу, уповноваженого представляти інтереси народу України та створення Народної ради Ковельського району. Більшістю голосів депутати підтримали таку пропозицію, проголосувавши в поіменному режимі.
Першим було розглянуто питання "Про суспільно-політичну ситуацію в Україні". З інформацією виступив депутат районної ради, керуючий справами виконавчого апарату районної ради Андрій Броїло (Українська Народна партія), який ознайомив присутніх із проектом Звернення депутатів районної ради до Президента України.
Депутати активно обговорювали питання, підкреслюючи серйозність суспільно-політичної ситуації в державі.
Депутат Віктор Лук'янчук (ВО "Батьківщина") серед іншого зазначив: "Те, що відбувається в нашій державі останніми днями, – це, можна сказати, диктатура проти української нації". Як очевидець подій на Майдані, зокрема, 19 січня, виступила депутат Лідія Козуля (Українська Народна партія).
Депутат від "Нашої України", священик Дмитро Андрухів сказав наступне: "Хочу звернутися до Президента нашої держави, щоб Бог йому дав найголовніше – мудрість Соломонову, щоб він вийшов з цього становища і зберіг єдність, мир та злагоду в своєму українському народі".
Депутат Ігор Верчук (Українська Народна партія) висловився так: "Для того, щоб зрозуміти, яка насправді суспільно-політична ситуація склалася в Україні, необхідно зрозуміти, які процеси відбуваються на Майдані, де твориться сьогодні політика і твориться історія сучасної української держави.
Майдан стрімко змінюється, він змінюється щоденно. Коли до Нового року це був Майдан мирно протестуючих людей, які мали свої вимоги до Президента, до Уряду України, то сьогодні – це Майдан радикально налаштованих людей, це воєнізований Майдан, який значною мірою не довіряє політикам, не кажучи вже про Президента і Уряд. Тож потрібно вести діалог, до якого залучати громадянське суспільство".
"Коли на вулицю виходять сотні, цей спротив ще можна подолати, але коли на вулиці виходять мільйони, влада вже не зможе пручатися і буде змушена піти. І не просто піти, а повинна буде відповідати за власні вчинки", – зазначив Юрій Мельник (ВО «Свобода»). Він запропонував заслухати думку з обговорюваного питання голови райдержадміністрації Сергія Матяшука.
"Я думаю, що, мабуть, Президенту треба вже призначити всі позачергові вибори – і президентські, і Верховної Ради для того, щоб стабілізувати ситуацію, яка склалася в державі", – сказав голова РДА С. Матяшук та закликав зберегти стабільність на Ковельщині, не вдаватися до екстремістських дій.
Після активного обговорення текст Звернення з доповненнями і зауваженнями був прийнятий (текст Звернення подається).
Другим питанням порядку денного було створення Ковельської районної Народної ради, ініціатором чого виступив депутат Юрій Мельник (ВО "Свобода"): "У зв'язку з останніми подіями в країні, у зв'язку з тим, що влада поступово втрачає контроль над державою, переступила Конституцію, у Києві було прийнято рішення створити Народну раду України як колегіальний орган, уповноважений представляти інтереси українського народу. Відповідна рада була створена у Луцьку зборами депутатів обласної ради. Обласною радою було запропоновано створити подібну раду в Ковельському районі".
Обговорення цього питання проходило в гарячих спорах і дискусіях.
Зокрема, голова фракції "Партії регіонів" Галина Рябко порушила питання легітимності такого органу та запитувала: "Хто відповідатиме за стан наших сіл, селищ? Хто відповідатиме за функціонування державних установ, які є на території?".
У промові Володимира Андросюка (ВО "Батьківщина") прозвучало звернення до депутатів від Партії регіонів з приводу того, щоб вони вийшли з лав цієї політичної сили. У відповідь голова фракції "Партії регіонів" Галина Рябко виклала свої переконання і заявила – "з Партії регіонів я не вийду". Її виступ викликав хвилю емоцій у залі та вигуки "Ганьба!".
Свої думки озвучив і депутат Ігор Верчук (Українська Народна партія): "Народна рада бере відповідальність на себе за суспільно-політичну, економічну ситуацію в районі, але тоді районна державна адміністрація повинна піти у відставку".
Крім цього, Ігор Васильович зазначив: "Політичну оцінку діяльності тій чи іншій політичній силі має дати народ. Заклики про те, що сьогодні депутати з Партії регіонів мають масово написати заяви про вихід з цієї партії, я особисто не підтримую. Для чого вони мають виходити? Щоб завтра бути в інших партіях? Щоб завтра знову їх провести в депутати різних рівнів? Повинна бути політична біографія в кожної людини, яка вважає себе політичним діячем. І народ повинен знати цю біографію".
На підтримку створення Ковельської районної Народної ради виступили депутати Микола Рибак, Віктор Лук'янчук (ВО "Батьківщина"), Борис Андріюк (Партія регіонів) та ін.
В ході гострої розмови звучали вимоги відставки голови районної державної адміністрації Сергія Матяшука. Зокрема, написати заяву про звільнення з посади закликав голову райдержадміністрації Сергія Матяшука депутат Віктор Лук'янчук. Думку колеги підтримав депутат Василь Мичко (ВО "Батьківщина").
Слово на сесії мали й присутні в залі представники громадськості.
З обговорюваного питання депутатам було цікаво почути думку голови районної ради Петра Якубука, який обраний на посаду від фракції "ВО "Батьківщина". Петро Григорович наголосив, що створення Народної ради – питання потрібне, вчасне. При цьому не йдеться про ліквідацію ні районної ради, ні райдержадміністрації, тому що це – органи, які передбачені законодавством. Він сказав, що Народна рада є громадською організацією.
Ряд запитань по проекту рішення поставив депутат Микола Гайдучик ("Наша Україна"), зокрема, поцікавився, якими повноваженнями буде наділена Народна рада району. "У мене є глибоке переконання, що даний проект рішення недопрацьований, треба пояснити депутатам, за що вони голосують", – зауважив Микола Гайдучик.
"Даний проект рішення, який пропонується ухвалити, суперечить основам законодавства України. Тому кожен депутат має сам визначатися", – сказав голова районної ради Петро Якубук.
Далі Петро Григорович запропонував "питання зняти, як недостатньо підготовлене". Однак згоди депутати не дійшли, тож за пропозицією депутатів Петро Якубук оголосив перерву.
Після перерви і консультацій у фракціях рішення про створення Ковельської районної Народної ради було прийнято. Голосування проходило в поіменному режимі.
На цьому двадцять дев'ята позачергова сесія районної ради свою роботу завершила.
Світлана ЛЯШУК.
Залишити коментар