Минулої п'ятниці, 28 лютого ц. р., в редакції газети "Вісті Ковельщини" відбулося засідання "круглого столу" на тему: "Суспільно-політична ситуація на Ковельщині і шляхи її нормалізації".
Майже три години учасники засідання – депутати районної ради, представники виконавчої влади району, громадські активісти висловлювали свої думки, пропозиції та зауваження, окремі з яких ми пропонуємо увазі читачів.
Вступним словом засідання відкрив редактор газети "Вісті Ковельщини" Микола Вельма. Першій він надав слово заступнику голови районної ради Галині Коляді.
Галина Степанівна, насамперед, подякувала редакції за ініціативу проведення "круглого столу". Такі зустрічі є важливими та корисними, зокрема, для читачів місцевої газети, які мають можливість отримати достовірну, вичерпну інформацію. А це сьогодні неабияк важливо, адже у селах району поширюється інформація про неконтрольованість ситуації, невиплату пенсій та заробітних плат.
– Я хочу сказати, що ситуація в Ковельському районі є контрольованою, всі відділи райдержадміністрації працюють, як і раніше, – запевнила Галина Степанівна. – Виконує обов'язки голови райдержадміністрації Мигуля Андрій Дмитрович. Пенсія за лютий в Ковельському районі виплачена повністю.
Щодо політичної ситуації, зокрема, обрання голови районної ради (нагадаємо, що голова райради Петро Якубук звільнився із займаної посади), то Галина Коляда зазначила, що скликання позачергової сесії з цього приводу – це воля депутатів.
Депутат районної ради, голова Асоціації фермерів Волині Віктор Лук'янчук в контексті розмови зазначив, що в державі назріла адміністративна реформа. "Я заявляю зараз і колись говорив, що не може бути дві влади в районі чи в області. Влада має бути одна: Ковельська районна рада та її виконавчий комітет".
Віктор Лук'янчук зазначив, що не бачить сьогодні жодних проблем у відсутності голови районної ради. Тим більше, вакантна посада дозволить зекономити бюджетні кошти на виплату зарплати. Тож, якщо голову райради найближчим часом не оберуть, депутати зобов'язані допомагати і виконавчому апарату районної ради, і в. о. голови районної ради. "І ми це будемо робити", – сказав він.
Продовжуючи розмову, В. Лук'янчук підкреслив, що ми всі розуміємо, яка суспільно-політична ситуація склалася в районі і в державі. "Ситуація в районі має дещо зависокий "градус", але з кожним днем він спадає. Я думаю, найближчим часом все стане на свої місця. Прийдуть до влади чесні, порядні люди".
Про те, що Україна потребує адміністративної реформи для ефективного управління державою, говорив Дубівський сільський голова Павло Безека:
— Сільські ради в районі працюють стабільно, без збоїв. Але, на мою думку, ми ніколи не дійдемо до того, до чого йдемо, без реформ. Перш за все, має бути реформа, тоді податки будуть залишатися на місцях, не буде адміністрації, школи, медики будуть підпорядковуватися сільським радам. Тоді буде мінімальний вплив на виборця.
На думку Павла Вікторовича, адміністрацій не повинно бути, натомість повинні створитися виконавчі комітети районних рад, має відбутися укрупнення сільських рад. Він також згадав польський досвід на ниві адміністративної та самоврядної трансформації, яка наділила реальними повноваженнями польські регіони.
Депутат районної ради Ігор Верчук (Українська Народна партія) теж торкнувся проблем реформування:
– Майдан свої вимоги висунув, вони були підтримані на тому етапі опозицією (мається на увазі створення Народних Рад). Я так розумію, це було зроблено з метою розхитати президентську вертикаль. Це був досить ефективний крок, диктатура президентська під час цього була послаблена.
І сьогодні, коли ми привели до влади нових людей, опозицію, логічним кроком було б продовжувати далі рухатися в тому напрямі. Тобто, виконавчу гілку влади передати районним радам, створити виконавчі комітети. Відповідно, всі функції районної державної адміністрації виконують районні ради, тим паче, що в нас сьогодні парламентсько-президентська форма правління. Продовження реформ в цьому напрямку, – це перший тест для нової влади.
Депутат районної ради, керівник апарату райдержадміністрації Степан Топольський теж погодився, що на одній територіальній одиниці має бути влада одного органу. Однак, поки що зміни до Закону України "Про місцеві державні адміністрації", які нещодавно внесені, стосуються лише змін порядку призначення голів місцевих державних адміністрацій.
На часі, вважає посадовець, прийняття Закону про люстрацію з урахуванням кращих європейських практик.
Степан Степанович підкреслив, що в умовах нинішньої суспільно-політичної ситуації завдання як виконавчої, так і представницької гілок влади – забезпечити нормальне, спокійне життя в районі.
Депутат районної ради Анатолій Корнійчук (ВО "Батьківщина") вважає, що треба якнайшвидше зібрати сесію районної ради та визначитися з владою. "Я бачу, що в змінах законодавства не стоїть питання навіть дорадчого голосу громади у питанні формування вертикалі виконавчої влади, то на сесії районної ради треба це поставити питання, щоб нам знову не прислали якогось "весільного" генерала".
Степан Топольський, доповнивши колегу, запропонував на сайті "Вістей Ковельщини" провести опитування серед читачів на тему: "Кого ви бачите головою облдержадміністрації чи райдержадміністрації?".
Долучився до розмови й депутат районної ради, керуючий справами виконавчого апарату районної ради Андрій Броїло (Українська Народна партія). Андрій Петрович також є координатором районного громадського формування з охорони правопорядку "Варта порядку", тож у виступі зазначив, що одним із основних завдань влади є забезпечення громадського порядку:
— Всі ми знаємо, яка непроста ситуація сьогодні склалася. Зокрема, в тому, що люди, які відповідно до Закону повинні забезпечувати громадський порядок, не мають довіри до себе. Тож в районі вирішено відновити роботу громадського формування, яке створене ще в 2010 році. Ми працюємо з сільськими, селищними головами, знаходимо розуміння, проводимо наради по узгодженню всіх позицій. Хочу сказати, що в населених пунктах Ковельського району, в першу чергу, силами і авторитетом сільських голів, активістів правопорядок повністю забезпечено.
"Варта порядку" зараз активно поповнюється новими членами, зокрема, долучаються до такої роботи молоді люди у Голобській селищній раді, Мощенській, Колодяжненській, Зеленській сільських радах.
Нещодавно відбулася нарада за участю сільських, селищних голів. Маємо факти незаконного розкрадання піску, вивезення чорнозему з наших населених пунктів. Це вже "епідемія" по району. І великі нарікання є на роботу працівників ДАІ, які не виконують передбачених їм Законом функцій. Тому в нас на сьогоднішній день діють телефони "гарячої" лінії "Варти порядку", "Автомайдану", члени яких в будь-яку пору доби будуть виїжджати на місце скоєння правопорушення.
Не оминули учасники засідання надзвичайно болючої проблеми алкоголізму, незаконного розповсюдження спиртних напоїв на території району, яка набуває все більшої гостроти. Про це, зокрема, говорив депутат Віктор Лук'янчук, який на одній із сесій районної ради зініціював створення тимчасової контрольної комісії Ковельської районної ради щодо посилення профілактичної роботи стосовно осіб, які займаються виготовленням і збутом самогону та інших спиртних напоїв. Віктор Володимирович очолив цю комісію.
— Треба боротися з цим явищем, бо ніяка війна не знищить стільки українців, – сказав Віктор Володимирович. Він озвучив звернення одного з сільських голів району від імені депутатського корпусу до начальника ковельського міськвідділу міліції, до нього як голови вищезгаданої комісії з проханням ліквідувати точки продажу спирту в населених пунктах сільської ради. Очільник сільської громади зазначив, що попередні звернення сільської ради до органів внутрішніх справ результатів не дали. "Тож щодо цих проблем в районі роботи більше, ніж ми думаємо", – резюмував депутат, висловивши сподівання, що депутатська комісія працюватиме ефективно і зробить великий внесок у боротьбу з таким негативним явищем.
Про те, що молодь на селі спивається, а ніяких дій абсолютно немає, говорив депутат районної ради Тит Абрамчук (ВО "Батьківщина"): "Я хотів би, щоб швидше вступили в дію наші правоохоронні органи. Треба залучати представників "Варти порядку", які б могли об'єднати сили з міліцією, і спільно наводити порядок".
Він також зазначив, що депутатам, членам "Варти порядку", газеті "Вісті Ковельщини" слід ширше інформувати жителів села про події в державі. Частіше на сторінках газети треба виступати депутатам райради.
Віктор Яцук (ВО "Свобода") додав: "Міліція реабілітує себе лише тоді, коли припинить торгівлю на ринках Ковеля спиртом і діяльність так званих "валютників" на привокзальній площі та в інших місцях".
Ще одне питання, яке обговорили присутні, – організація збору коштів для загиблих і поранених під час акцій протесту в Києві, адже є інформація, що нечесні спритники використовують людську біду для власної наживи. Зазначалося, що найбільш ефективна – адресна допомога, тож було надано інформацію із банківськими рахунками, на які можна переказати кошти для потреб потерпілих.
Свої думки щодо ситуації в державі висловив і депутат районної ради Володимир Пархонюк: "Всі ми знаємо, що вивело людей на вулиці не тільки непідписання угоди про Асоціацію з ЄС, а такі три основні речі: безмежна монополія влади, тотальна корупція на всіх рівнях, повна відсутність будь-якого суду". На думку Володимира Федоровича, діяльністю загонів самооборони ми позбавляємо роботи міліції, що вкрай неправильно. Треба змусити працювати міліцію, працювати над її кадровим складом, тоді довіра до неї потроху відновиться.
Учасники засідання вели розмову також й про діяльність «Правого сектора», підготовку до проведення весняно-польових робіт. Депутат районної ради, священик Василь Мичко (ВО "Батьківщина") говорив про роль церков в останніх подіях у державі.
Участь в "круглому столі" взяв і голова міськрайонної організації Національної спілки краєзнавців України, поет і письменник Анатолій Семенюк. Присутні дізналися, що Анатолій Володимирович підготував книгу з історії Ковельського району. Подібне видання, яке охоплює опис історії у різних галузях з XVI століття і до сьогоднішнього дня, буде першим на Ковельщині. Тут можна ознайомитися з історією кожної сільської ради, прочитати про видатних особистостей Ковельщини.
Депутати висловили свої думки та пропозиції щодо інформаційного наповнення видання, можливості залучення до фінансування його видавництва коштів з районного бюджету.
Однак Анатолій Корнійчук, наприклад, зауважив, що з цим не потрібно поспішати, адже, щоб оцінити події, які відбулися в Україні за останні місяці, треба певний період часу. На Волині знайшлися люди, які поклали своє життя за Україну, то, можливо, варто на їх прикладах формувати стержень цієї книги, яка пишеться для майбутнього, для наших дітей.
Віктор Яцук зазначив, що треба зважено обдумати кандидатури видатних людей, імена яких увійдуть до видання.
На завершення зустрічі редактор газети "Вісті Ковельщини" Микола Вельма подякував учасникам "круглого столу" за роботу та запросив до активної співпраці з газетою.
Світлана ЛЯШУК.
НА ЗНІМКАХ: під час засідання "круглого столу" в редакції газети "Вісті Ковельщини".
Фото Мирослава ДАНИЛЮКА.
Залишити коментар