Молода українська держава з кожним роком робить нові успішні кроки на шляху становлення Незалежності. А завдячувати цьому слід активній життєвій позиції людей, які небайдужі до долі своєї країни, добробуту громади. Саме таким є ковельчанин, депутат Волинської обласної ради Іван Смітюх.
У непростий час перших років Незалежності України Іван Смітюх організував роботу потужних на Ковельщині підприємств. Свідченням поваги та довіри людей до Івана Євдокимовича є той факт, що у 2010 році його вдруге обрано депутатом Волинської обласної ради, свого часу він відстоював інтереси громади Ковельщини і як депутат Ковельської районної ради.
Іван Смітюх народився і виріс на Волині, в багатодітній селянській сім’ї, з дитинства навчився цінувати важку працю сільського трударя. Тож невипадково свою долю пов’язав із хліборобською галуззю, докладає усіх зусиль, аби рідна земля пишно розцвітала у вінку щедрих ужинків.
Правду кажуть, що людину оцінюють не за красиві слова, а за її гідні вчинки, добрі справи. У нашому краї Івана Смітюха багато років знають не лише як ділову, енергійну, працьовиту людину, а й як істинного благодійника. Він завжди знаходить можливості для вирішення проблем соціальної сфери на селі, уважний до потреб оточуючих. І не злічити, скільком людям Іван Євдокимович допоміг паливом, будматеріалами, підвіз солому чи сіно, надав необхідну фінансову чи юридичну допомогу.
І хоч сам Іван Євдокимович про свою доброчинність говорить неохоче, його послідовна благодійницька діяльність знаходить у серцях земляків найщиріші почуття вдячності.
Колодяжне, Волошки та Будище входять до складу Колодяжненської сільської ради. Ці села, на території яких проживає понад 1400 жителів, мають чудову перспективу розвитку, адже розташовані неподалік від Ковеля, усі газифіковані, мають добре транспортне сполучення.
На території сільської ради успішно працює СТзОВ ім. Лесі Українки, яке очолює досвідчений керівник, депутат районної ради Сергій Герез.
Початок 2000-х років для господарства був складним. Після розпаювання земель та майна між членами колишнього КСП у непростих тодішніх умовах розвитку сільського господарства серйозно поставало питання подальшого функціонування підприємства. Визначальним фактором, який спонукав системний поступ господарства, стали інвестиції ковельчанина Івана Смітюха.
В Колодяжному інвестор не лише зберіг основну складову діяльності господарства – м’ясо-молочне скотарство, рослинництво, а й постійно працював над його розвитком.
– Завдяки Івану Євдокимовичу господарство отримало нові можливості, тож докладаємо усіх зусиль, щоб працювати ре
зультативно, – каже директор СТзОВ ім. Лесі Українки Сергій Герез. – Обраній справі сільські трудівники віддаються сповна. Адже якщо сидіти, склавши руки і лише нарікати на невдачі, ніколи не матимеш гідного результату.
Сьогодні товариство – одне з найуспішніших в районі, рентабельне і прибуткове. За останні роки значно зросла площа угідь. До 2010 року в товаристві нараховувалось 1320 га землі, у 2012 р. – 5535 га. Оренда земель в Турійському районі, на території Голобської селищної ради, Радошинської сільської ради дозволила розширити спектр посівних культур. Нині в товаристві дві тисячі гектарів земель засіяно пшеницею і житом.
СТзОВ ім. Лесі Українки є племзаводом із розведення Волинської м’ясної породи ВРХ, йому присвоєно статус племінного репродуктора з розведення української чорно-рябої молочної породи. Господарі відзначають тенденцію щорічного зростання середньодобових приростів живої ваги молодняка, надоїв молока.
Для поліпшення генофонду ВРХ тваринники понад шість років серйозно займаються селекцією. Така робота має свої результати. Торік розпочали реалізацію племінного молодняка м’ясної та молочної порід ВРХ. В Колодяжному худобу купують представники з різних областей України, мають замовлення й з-за кордону.
За сприяння депутата обласної ради Івана Смітюха саме це товариство уже двічі надавало племінну худобу як головний приз акції від «Вістей Ковельщини» «Передплатіть і виграйте!». Зокрема, цього року бичок голштинської породи поповнив господарство сім’ї Марчуків із Заріччя.
Керівництво товариства постійно впроваджує сучасні тенденції до ведення господарства, дбає про оновлення сільгосптехніки, створює всі умови для продуктивної праці колективу. Три роки тому на фермі встановлено сучасний молокопровід. Особливостями обладнання є якісна автоматична промивка, фільтрація молока, яке без доступу повітря надходить в холодильну установку.
– Молочна галузь займає важливе місце в економіці будь-якої держави, молоко та молочні продукти є одними з основних цінних продуктів харчування населення, тож розвиток молочарства в Україні необхідний, – говорить Сергій Герез.
– У нашому товаристві обсяги виробництва постійно зростають: якщо у 2011 році було реалізовано 862 тонни молока, то за півроку нинішнього – 586 тонн. Продуктивна робота товариства – гарантія збереження робочих місць для селян, стабільна заробітна плата, середній розмір в місяць якої становить 2—2,2 тис. грн. Працюють тут не лише мешканці Колодяжненської сільської ради, а й жителі Голоб, Вівчицька, Рокитниці, Білашева, Любитова. Керівник господарства подбав про організоване довезення людей на роботу, налагодив безкоштовне харчування механізаторів. Створюються уже й трудові династії. Наприклад, потужні комбайни підкорили Ростислав Юзьков та його син Андрій, Олександр Кот із сином Віталієм.
Одним із напрямків діяльності інвесторів в СТзОВ ім. Лесі Українки обрано ягідництво. У 2008 році на території Колодяжненської сільської ради розпочала роботу ще одна структура інвестора – фермерське господарство «Симфонія», що займається ягідництвом та овочівництвом.
Це фермерське господарство обробляє близько 200 гектарів землі. Найпопулярніша культура – полуниця. Сьогодні у «Симфонії» під цю ягоду виділено до 60 гектарів. На сезонних роботах на зборі врожаю цьогоріч щодня працювал
о близько півтисячі людей. Заробітна плата на зборі полуниці для кожного індивідуальна і залежить від кількості зібраних ягід. В середньому люди отримували 130-150 гривень в день. На сезонних роботах в «Симфонії» працюють жителі міста Ковеля, Ковельського, Рожищенського, Турійського районів.
Крім полуниці, у фермерському господарстві вирощують малину, вишню, капусту, моркву, спаржеву квасолю, кабачки, цибулю і т. д. Реалізовують продукцію в Україні і за кордоном. Наприклад, 70 відсотків полуниці експортують у Францію, Польщу, Італію – наша полуниця користується у Європі великою популярністю.
Ефективна робота потужних господарств сприяє розвитку соціальної сфери, інфраструктури на території сільської ради.
– З такими товариствами сільському голові набагато легше працювати, – зауважив у нашій розмові сільський голова Ярослав Кушнирук. – Вони допомагають нам технікою, сприяють у благоустрої вулиць, забезпеченні одиноких, літніх людей паливом.
Придбавши майнові паї, інвестор у свій час отримав у власність приміщення колишніх дитячого садочка та адміністративного будинку, які належали колгоспу ім. Лесі Українки.
Врахувавши, що в Колодяжному щороку збільшується кількість діток, Іван Смітюх безкоштовно передав у власність громади приміщення дитсадка. Зараз активно проводиться його реконструкція, на якій в цьому році освоєно понад півмільйона гривень. Повністю завершити відбудову дошкільної установи, яка розрахована на 50 місць, планують до кінця 2013 року.
Тривають ремонтні роботи і в адміністративному приміщенні, яке також безкоштовно передано у користування селянам. Сільський голова Ярослав Кушнирук планує виділити одну кімнату під музичний клас, щоб талановиті діти мали можливість брати уроки музики. Невдовзі тут розташується й сучасна бібліотека. У цій будівлі також – місцевий фельдшерсько-акушерський пункт. До речі, за підсумками роботи, які традиційно щороку підбивають напередодні Дня медичного працівника, Колодяжненський ФАП в цьому році визнано кращим у районі.
Громада сільської ради є активним учасником різних районних заходів. Варто відзначити вдалий виступ сільської спортивної команди, яка в цьому році у районному спортивному фестивалі фізичної культури та спорту в Дубовому у командному заліку виборола перше місце. Однак в Колодяжному поки бракує належної матеріальної бази для занять спортом. Тож за сприяння СТзОВ ім. Лесі Українки та ФГ «Симфонія» проводиться реконструкція стадіону в цьому селі, передбачається виділення коштів на проектні роботи з будівництва спортивного залу в Колодяжненській загальноосвітній школі.
Важливою складовою інфраструктури кожного населеного пункту є дороги. Дбають про їх належний стан і в Колодяжненській сільській раді. У 2010 році зроблено капітальний ремонт вулиці Шкільної в селі Колодяжному, торік в цьому ж селі проведені ремонтні роботи на вулицях Лесі Українки, Івана Франка, заасфальтовано дорогу до кладовища. Завершують роботи на вулицях Олійника, Молодіжній. Проводиться освітлення вулиць. В перспективі – освітлення центральної вулиці села Будища.
Має Колодяжне й розвинену торговельну мережу. Зокрема, з 2001 року тут працює торговельний заклад СТ «Каскад-плюс» (директор Володимир Пархонюк). Понад трасою Ковель-Луцьк приваблює увагу відвідувачів магазин-кафе цього споживчого товариства.
В Колодяжному провела своє дитинство і юність славна дочка українського народу, видатна поетеса Леся Українка. Колодяжненський літературно-меморіальний музей-садиба Лесі Українки займає перше місце в Україні з відвідування серед сільських музеїв, – щороку сюди приїздить близько 40 тисяч туристів.
Ще в 1967 році у Колодяжному за кошти місцевого колгоспу був побудований двоповерховий Будинок культури на 400 місць. Тут демонстрували кінофільми, працювала бібліотека. Нині будівля потребує капітального ремонту. Іван Смітюх планує на базі закладу заснувати культурно-мистецький центр літературно-меморіального музею-садиби Лесі Українки. Торік з його ініціативи уже виготовлено проектно-кошторисну документацію. Робота в цьому напрямку триває.
У мальовничому куточку Волині серед розкішних смарагдових лісів розкинулося село із ліричною назвою – Волошки. Літопис історії села розпочинається у 1433 році. Населений пункт на той час належав до Любитівської волості Ковельського повіту. Багатовікову історію Волошок ще й досі бережуть у пам’яті кремезні велетні–дуби – природоохоронні пам’ятки. Одному із них більше 650 років, висота його – 25 метрів, діаметр стовбура 2,5 метри. В іншого дерева, якому більше 500 років, діаметр стовбура 1,2 метра.
У Волошках здавна була церква. Точна дата її зведення достеменно невідома, а в документах вона вперше згадується у 1768 році. Цей храм проіснував до 1860 року та в день Різдва Христового церква згоріла. У 1865 році на цьому ж місці було збудовано нову дерев’яну церкву на честь святого Миколая Чудотворця. Відомо, що найменші діти Косачів Оксана, Микола та Ізидора були охрещені в церкві села Волошки. У 1959 році церкву, яка була пам’яткою архітектури республіканського значення, закрили.
З 1988 року розпочалась реконструкція храму, а 28 липня 1990 року церковний дзвін сповістив про початок Богослужінь. Та, кажуть, історія повторюється. У День Різдва Христового 2007 року церква у Волошках згоріла.
До відбудови святині відразу долучився депутат обласної ради Іван Смітюх, виділивши 46 тисяч гривень на покрівлю новозбудованого храму.
І. Є. Смітюх посприяв ще одній важливій події для громади Волошок: у 2007 році за фінансової підтримки Івана Євдокимовича до села підвели газ.
Як депутат обласної ради, Іван Смітюх лобіював виділення частини коштів з обласного та Державного бюджетів на реконструкцію приміщення клубу під загальноосвітню школу І-ІІ ступенів. У вересні 2010 року нова школа гостинно відчинила свої двері. А у 2012 році в навчальному закладі облаштовано спортивний зал.
Не залишилися жителі Волошок і без закладу культури. Колишнє приміщення школи в цьому році відремонтовано, у ньому відкрито клуб.
Волошки розвиваються. Виділені нові земельні ділянки для індивідуального будівництва. За сприяння депутата обласної ради Івана Смітюха відбувається співфінансування електрифікації нового мікрорайону.
З квітня 2010 року Іван Смітюх очолює Ковельську райдержадміністрацію і щодня всі свої можливості, знання й досвід покладає на розвиток рідної Ковельщини.
– Звичайно, прагну, щоб проекти соціально-економічного розвитку Ковельщини реалізовувалися швидше. Та все ж головне, що вони працюють системно, а не від виборів до виборів. Такою і повинна бути організація роботи в районі, в області, в державі, – переконаний Іван Смітюх.
Світлана ЛЯШУК.
НА ЗНІМКАХ: Іван СМІТЮХ; завідуюча ФАПом с. Колодяжного Світлана КУЛИК; на полях СТзОВ ім. Лесі Українки; в магазині-кафе СТ «Каскад-плюс»; тривають ремонтні роботи в приміщенні сільського дитсадка; вул. Лесі Українки в Колодяжному.
Фото Мирослава ДАНИЛЮКА.
Залишити коментар