Нещодавно у Ковельській центральній районній бібліотеці відбулися збори волонтерів Волині. Організувала зустріч команда Ковельського центру допомоги 51-й ОМБР.
Участь у цьому заході взяло близько сорока людей. Вони ділились досвідом та досягненнями, говорили про наболіле та розповідали про плани на майбутнє. Насамперед, основним завданням було дати об'єктивний аналіз ситуації, що склалася в 51-ій окремій механізованій бригаді, та інформувати колег про те, як надалі допомагатимуть бійцям та їхнім родинам, розповісти про їх проблеми і потреби.
Доля 51-ої ОМБР, що дислокується у Володимирі-Волинському, усім відома – її розформують, натомість створять нову 14-у бригаду. Тож ситуацію, що склалася, нині об'єктивно проаналізував волонтер із Володимир-Волинського Костянтин Зінкевич.
Більше двох годин доброчинці із усіх куточків Волині ділилися думками з приводу організації допомоги по різних напрямках, напрацьовували пропозиції для розгляду у Верховній Раді, які полегшать волонтерську діяльність.
Одне з найважливіших питань – правовий захист бійців 51-ої ОМБР. В цьому питанні виступив юрист Василь Нагорний.
За час антитерористичної операції Василь Нагорний співпрацював з багатьма бійцями та їх родинами. Він зазначив, що часто доводиться вирішувати не тільки юридичні питання. Перш за все, родичі потребують просто психологічної підтримки.
"Одна з причин наших бід – майже "стихійна" мобілізація, що пройшла на Волині, коли призивали майже усіх підряд, – сказав пан Василь. – Найближчі мої плани: реалізувати права бійців у статусі учасників АТО на пільги (першочергово забезпечити медичне обстеження) та правовий захист (забезпечити юридичне блокування справ, що відкрили на хлопців). На сьогодні уже порушено близько 150 проваджень проти волинський бійців".
Координатор волонтерів Луцького військового шпиталю Наталія Ариванюк доповіла присутнім про те, як просувається лікування поранених волинських бійців –учасників АТО.
Зізнається, що у ці тяжкі для країни моменти у багатьох робочий час став позаробочим. Але ніхто не скаржиться, адже всі, хто займається цією благородною справою, роблять добро з власної ініціативи.
Звісно, є багато проблем у лікуванні бійців, бо госпіталь переповнений. Наприклад, якщо у мирний час заклад вміщує 100 ліжок, то нині їх – 297.
Також Наталія Ариванюк розповіла, що кожен важкопоранений боєць має власного волонтера, який і шукає кошти на лікування, й загалом опікується ним, і постійно тримає зв'язок із рідними.
Волонтер зізналася, що усі фінансові потоки спрямовують на лікування та закупівлю ліків. В середньому за тиждень витрачається 1-1,5 тис. грн. на людину.
Нонсенсом пані Наталія вважає той факт, що за один день лікарі можуть оглянути 130 чоловік: "Що можна спитати за цей час? Ну, хіба: "Як ти себе почуваєш?". Це просто консультативний огляд, а не спеціалізований, який необхідний для визначення патологій. Від цього й усі біди. Як на передовій, так і повернувшись додому, деякі хлопці починають пити, адже іншим способом зняти психологічну напругу, а часто – й фізичний біль не можуть".
На цій зустрічі також відбулася презентація проекту "Психотерапія та психокорекція наслідків психотравм учасників АТО", який уже успішно стартував на Волині.
Розробник психотренінгу проекту Антоній Мельник – кандидат психологічних наук, доцент кафедри практичної психології і безпеки життєдіяльності (СЄНУ). Координатор проекту Анна Лисакова – волонтер-координатор Ковельського центру допомоги 51-й ОМБР.
Зі слів волонтерів, метою проекту є змінення ставлення до пережитого, повернення до повноцінного життя, допомога у вирішенні індивідуальних проблем.
"У нас є хлопці, які збирали по "шматках" загиблих товаришів – вони й досі не можуть їсти м'яса. Є такі, що сплять одягнені під ліжком, а є такі, що й взагалі не сплять. Багато тих, хто шукає вихід в алкоголі. Маємо надію, що у нас вийде задумане, і наші земляки повернуться додому іншими", – сподіваються волонтери.
Варто нагадати, що при Ковельському центрі допомоги 51-ої ОМБР функціонує осередок допомоги сім'ям бійців, постраждалих під час проведення АТО. Про роботу у цій сфері, напрацювання та перспективи розповіла Анна Півень.
Як стверджує волонтер, до роботи долучається чимало активних людей України та світу. Так, вдалося налагодити контакт з київською благодійною організацією "Жовто-блакитні крила", спеціалісти якої безкоштовно надаватимуть кваліфіковану психологічну допомогу батькам загиблих юнаків (щоправда, у телефонному режимі).
Сергій Приходько, волонтер Ковельського центру допомоги бійцям, лікар-стоматолог за спеціальностю, розпочав благодійний проект з надання стоматологічної допомоги учасникам АТО і їх сім`ям безкоштовно.
Відгукнулося багато небайдужих людей із-за кордону, які охоче допомагають волинським дітям. Наприклад, чимало дитячих речей волонтери отримали із Бельгії.
До розмови долучилася й Наталія Соколова, яка додала, що на осінніх та зимових канікулах плануються поїздки дітей до Польщі та Німеччини.
"Справжню радість для дітей дарує сім'я Цюп'яшуків. Ці підприємці Ковеля – з чуйним серцем, які не стоять осторонь чужого горя. Вони передали 50 квитків у свій кінотеатр діткам наших бійців – загиблих, поранених та тих, що зникли безвісти. Вони також висловили бажання й надалі виділяти квитки усім, хто потребує допомоги й підтримки", – зазначила виступаюча.
В перспективі за кожною сім'єю Ковельщини, яка постраждала під час проведення АТО, координатор напрямку планує закріпити волонтера. Таким чином, проблеми кожної родини будуть вирішуватися значно швидше.
"Війна закінчиться. Ми, нарешті, припинемо збирати гроші на каски та бронежилети, а діти-сироти залишаться. Тому вони потребують нагальної підтримки та допомоги. Діти – це наше все!" – підсумувала Анна Півень.
Від себе на завершення хочу додати, що, побувавши на зустрічі цих доброчинців, які за цілий рік випробувань – від Майдану Гідності до війни на Сході України – зробили для людей більше, ніж усі політики разом взяті, можу з гордістю сказати: вони – це совість нації, яка не спить.
Благодійники стали надійними помічниками і під час військових дій, і під час збору і доставки необхідних речей та продуктів харчування. Їх благодійність – це не лише збір грошей на необхідні речі та потреби, а й щедрий поклик душі.
Приємно, що команда таких людей працює і в нашому місті. А результати і відгуки про їх діяльність (детальну інформацію та звітність про роботу Ковельського центру допомоги 51-й ОМБР шукайте на офіційних сторінках Центру у соціальних мережах) є яскравим прикладом того, що милосердя не втратило сьогодні свою цінність, а його зміст не звівся лише до милостині.
Аліна РОМАНЮК
На ЗНІМКАХ: під час зустрічі волинських волонтерів.
Фото автора.
Залишити коментар