Днями на Ковельщині на базі фермерського господарства «Фасти», яке займається розведенням породистих коней, вперше відбулися кінно-спортивні змагання.
В гості до організаторів – ентузіастів кінного спорту з ФГ “Фасти” – приїхали вершники кінно-спортивних клубів Луцька, Рівного, Тернополя та села Котів, що в Ківерцівському районі Волині. Змагання, крім спортивної мети, мали ще й просвітницьке завдання: показати, що кінний спорт – це видовищне, цікаве, а головне – корисне заняття.
– Кінно-спортивні змагання приурочені до 15-річчя з дня заснування фермерського господарства «Фасти». Але головна наша мета – популяризація кінного спорту в Україні, залучення молоді до здорового способу життя, – каже власник ФГ «Фасти» Олександр Шайнюк.
Глядачі отримали від змагань багато задоволення та гарних емоцій, із захопленням милувалися красою, грацією та силою породистих скакунів. Долати перешкоди верхи – це справжнє мистецтво. Відмінну професійну підготовку продемонструвала головний тренер з кінного спорту ФГ «Фасти» Віра Цуканова, яка у змаганнях на силу стрибка коня підкорила найвищий бар’єр – 1 метр 75 сантиметрів.
Гарний результат показали вихованці фермерського господарства «Terra Ippika» (у перекладі «Земля коней»), що в селі Котів Ківерцівського району. В господарстві вирощують і продають племінних коней, готують їх до змагань, тут діє кінно-спортивний клуб, у якому постійно займаються понад півсотні юних прихильників верхової їзди. Учасники клубу неодноразово були призерами та переможцями багатьох престижних турнірів.
Фермерське господарство «Terra Ippika» розводить овець англійської м’ясної породи «Суффолк», свиней. Але основний напрямок діяльності – коні.
Очолює господарство Юлія Байцим – дружина депутата обласної ради, кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 21 з центром у місті Ковелі Василя Байцима. Пані Юлія люб’язно погодилася відповісти на запитання нашого кореспондента.
– Юліє Олександрівно, відколи захоплюєтеся кінним спортом? Звідки така любов до коней?
– Кожна людина прагне займатися улюбленою справою, справою свого життя. Для мене – це вирощування овець та розведення коней, а також верхова їзда.
Кінним спортом я займаюся з 2004 року. А мріяла про цих благородних тварин з дитинства, ще маленькою дівчинкою плекала надію, що колись матиму власний табун. Як тільки з’явилася можливість, переїхала працювати в село, купила своїх перших коней.
Пізніше особисте захоплення переросло в професійну діяльність. Сьогодні в господарстві маємо коней різних порід – української верхової, голштинської, тракененської, англійської чистокровної, ганноверзької, торійської.
– Членом кінно-спортивного клубу, що діє при господарстві, можуть стати усі бажаючі?
– Так. Наш клуб відкритий для усіх, хто бажає їздити верхи. Верхова їзда ще й дуже корисна для здоров’я, позитивно впливає на систему кровообігу, дихальну, нервову, травну системи.
При верховій їзді серце та легені не перенавантажуються, зате в роботу включаються всі основні групи м’язів тіла людини.
Кожен кінь має свій характер, темперамент, особливі звички, тварини вміють заспокоїти, поспівчувати. Від спілкування й контакту з коником людина забуває про повсякденні проблеми і турботи, отримує потужний заряд позитивних емоцій.
– У якому віці найкраще розпочинати заняття з верхової їзди? Чи потрібна для цього відповідна спортивна підготовка?
– Звичайно, щоб стати хорошим спортсменом, краще тренуватися з дитинства. Але у нас займаються люди, які до п’ятдесяти років ніколи не сиділи в сідлі. Сьогодні вони відмінні вершники. Верхова їзда не має вікових обмежень. Фізична форма людини теж ролі не грає, фізичні якості розвине верхова їзда.
Перші заняття відбуваються на корді – довгому повідку, за допомогою якого тренер контролює коня, тоді вершник може краще зосередитися на настановах, які дає інструктор. Коней для навчання спеціально готують, підбирають для цього тварин зі спокійним характером.
– Відомо, що Вами розроблено кілька кінних туристичних маршрутів. Які перспективи кінний туризм має на Волині?
– Перспектив багато, єдине, що кінний туризм у нас не настільки популяризований, як, наприклад, у сусідній Польщі. Людям, які мають бажання відправитися в кінний похід, раджу отримати декілька занять з інструктором, щоб знати, як поводитися з конем в різних ситуаціях.
Кінні маршрути для новачків тривають приблизно годину. Для більш досвідчених туристів – 5-6 годин. Подібний відпочинок до вподоби не лише волинянам, а й гостям з Рівного, Києва, Запоріжжя.
– Пані Юліє, зараз багато говорять про іпотерапію як про один із альтернативних видів медицини...
– Я погоджуюсь, що спілкування з кіньми допомагає людині досягти фізичної та душевної гармонії. Іпотерапія під наглядом досвідчених тренерів сприяє дітям і дорослим у посттравматичній та психологічній реабілітації.
Надзвичайно широким є діапазон недуг, за яких забезпечується швидше й повне, ніж при традиційному лікуванні, видужання або стійке поліпшення стану хворого. Особливо корисна верхова їзда дітям з ДЦП, аутизмом.
Ми займалися іпотерапією, наразі наш реабілітолог навчається в Польщі.
– Поділіться враженнями від змагань на Ковельщині.
– Ми з радістю взяли участь у цих змаганнях, які були чудово організовані. Дуже тішуся, коли на Волині відбуваються подібні заходи.
Бажаю фермерському господарству «Фасти» успішно розвиватися, його власникам та колективу — мати силу і наснагу проводити більше стартів, продовжувати популяризацію кінного спорту на Волині та в Україні.
Світлана ЛЯШУК.
НА ЗНІМКАХ: Юлія БАЙЦИМ; під час кінно-спортивних змагань на Ковельщині.
Фото з архіву ФГ «Terra Ippika».
Залишити коментар