Недільний ранок 26 липня ц. р. змусив похвилюватися багатьох прихожан храму Святого Володимира, який знаходиться в мікрорайоні "Ковельсільмашу". Спочатку загриміло і заблискало, а потім рясний дощ посипався із захмареного неба.
Та Всевишній бачить все, і ще до початку Божественної літургії, приуроченої до ювілейної дати — 1000-ліття упокоєння Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого, зупинив грім, а дощові хмари відправив у краї далекі.
Прихожанам Господь подарував прохолодний вітерець, який дбайливо розчісував зелені коси кущів та дерев біля храму. З усього відчувалося, що урочистості - не тільки храмовий празник парафіян, але й свято всіх ковельчан та мешканців багатьох сіл району.
У ту далеку сиву давнину мудрий князь Володимир, ще язичник, ніби за велінням з небес, змінив язичницьку цивілізацію древньої Русі на православну християнську, наблизивши цим наших прадавніх предків до цивілізації європейської. Яку мудрість, яку мужність, яке прозріння потрібно було мати, щоб зробити цей воістину героїчний крок!
Володимир це зробив і переміг. На теренах Русі-України він об'єднав в єдину віру і в міцну єдину державу всіх українців. Теперішня роз'єднаність болить всім. Тому й прийшли сотні ковельчан на це знакове свято до храму, щоб помолитися і за мир, і за єдину Україну, за єдину Помісну Православну церкву.
...Лунають молитви та піснеспіви Божественної літургії. Злітають до неба срібні звуки дзвонів.
Вслухаються парафіяни і гості у мудру проповідь Митрополита Луцького і Волинського Української православної церкви Київського патріархату Михаїла. На святі присутні благочинний Ковельського благочиння о. Анатолій. Прибули священики та вірні практично усіх храмів УПЦ КП міста, а також ряду сіл району.
На святі — очільники міської та районної влади: міський голова Олег Кіндер та його заступник Ігор Прокопів, голова районної держадміністрації Віктор Козак, голова районної ради Ігор Верчук.
Це — теж своєрідний символ єднання влади і релігійних громад під Божим благословенням.
До Божественної літургії гарно вписується освячення трьох хрестів, які до свята Спаса 19 серпня мають встановити на банях.
Сяють позолотою хрести, ніби усміхаються і чекають, коли Владика Михаїл святить їх. А Владика освячує не тільки хрести, але й всіх присутніх. Священний "дощ" від Митрополита до душі, адже чим більше крапель води впало, тим більше благодаті зійшло на людей.
"Благословення Боже на всіх", — урочисто промовляє Митрополит Михаїл і осіняє хрестом. Всі хрестяться і схиляють голови.
Настоятель храму о. Віталій вітає присутніх з ювілейними урочистостями, дякує всім жертводавцям, а найкращим вручає "Благословенні грамоти".
Тепле слово подяки виголошується старості В'ячеславу Турчику, хористам, будівничим та всім парафіянам за участь у розбудові храму.
І сьогодні від парафіян та гостей зафіксовано поіменні пожертви у сумі 2000, 500, 200, 100, 50 гривень. Список великий — кожен дав, скільки зміг.
"Це і є любов до своєї святині. Таки справді засяють невдовзі бані храму Володимирового. Воістину, ця будова стане народним величним пам'ятником святому Володимиру у Ковелі", — думаю я.
Бо як наголосив Владика Михаїл: "Ми молимося, і Бог чує. А там, де молитва і віра від щирого серця, там і успіхи, і перемоги".
А вірні вже шикуються в колону. Хресний хід "За мир в Україні" — подія знакова. Попереду — хоругви, ікони, серед яких унікальна і велична ікона Холмської Божої Матері та Святого Рівноапостольного Володимира Великого. Як і годиться, колону супроводжує патрульна служба ДАІ.
Маршрут не простий: він проходить по вулицях Заводській, Володимирській та Незалежності до Будинку рад. На всьому шляху за колоною паломників спостерігають тисячі ковельчан. Окремі з них встигають "пройти" на колінах під іконою, прикластися до лику Божої Матері. Духовно очищені, вони почуваються щасливими й натхненними Божим благословенням.
На площі Героїв Майдану біля Будинку рад - легковик, придбаний за кошти парафіян храму. Отець Віталій особисто їздив до Німеччини, щоб його придбати і сприяв тому, щоб машина в зону АТО потрапила за конкретним призначенням. Ключі військовому комісару Сергію Гладуну передає Владика Михаїл. Він ще раз підкреслює, що легковик для АТО, хресна хода "За мир в Україні", молитви на Божественній літургії - це все ланки одного ланцюга, який має сприяти швидшому закінченню війни і настанню довгоочікуваного миру.
На цьому наголошують у своїх виступах очільники влади Олег Кіндер та Віктор Козак, настоятель греко-католицької громади о. Михайло.
І ще одна благородна місія зворушила ковельчан — воїнам АТО, які нещодавно повернулися з передової, було вручено посвідчення "Учасника бойових дій". Цю почесну місію виконали військовий комісар Сергій Гладун та міський голова Олег Кіндер. При врученні посвідчень кожному воїну лунало багатоголосе: "Герої!.. Герої!.. Герої!..".
У цих словах - щиросердечна народна подяка і пошанування, розуміння того, що ці воїни на Сході захищають нас тут, ризикуючи життям.
Митрополит Михаїл в супроводі представників міської і районної влади освятив автомашину, на капоті якої напис "Українська Православна Церква Київського патріархату. Україна — понад усе!". Кузов автівки прикрашають державні символи. Під мелодію пісні про Волинь композитора Анатолія Пашкевича, яка є своєрідним гімном Поліського краю, у виконанні хору (керівник Олег Корнелюк) Владика Михаїл, священики, представники влади, а за ними всі учасники хресного ходу і мітингу-реквієму прикладаються до ікон. Хто із сильною вірою торкнувся святої ікони, той мов би із бездонної цілющої криниці зачерпнув сили, впевненості, що перемога буде за нами, що восторжествує мир і єдність.
Ось таким видався недільний день 26 липня ц. р. у Ковелі під знаком пам'яті про святого Володимира для патріотично налаштованих наших земляків — духовний, благодатний і зворушливий.
Анатолій СЕМЕНЮК.
На знімках: під час Божественної літургії; хресна хода "За мир в Україні!"; автомобіль для воїнів АТО; урочистості на площі Героїв Майдану у Ковелі.
Фото Надії Мизовець і Наталії Устимук.
Залишити коментар