Наш співрозмовник – фермер із села Волошок Віталій КАШИК.
– Пане Віталію, весна іде, красу несе. Чи є позитив у душі тих, хто працює на землі?
– Не мені розказувати вам, в яких умовах опинився сільгоспвиробник нині. Посудіть самі: ціна на міндобриво та дизпаливо разом із доларом зросли у три рази, а вартість сільгосппродукції – лише в 1,5. Це не просто збитки, а загроза згортання до мінімуму обсягів виробництва. До цього додайте низьку платоспроможність покупця, тоді ви зрозумієте, скільки у весняній красі сільської радості.
– Все одно, хочеться дивитися на нашу дійсність з оптимізмом. Відомо, що розвиток економічних процесів відбувається циклічно. Думаю, що за спадом, який ми переживаємо, обов'язково настане піднесення. Зрештою, виживають сильніші, а у вас – стабільне і міцне фермерське господарство. В чому секрет успіху?
– У нас діє замкнутий цикл виробництва. Сіємо зернові, сою, садимо картоплю, відгодовуємо свиней. Соя чистить поля від бур'янів. Зернові краще родять там, де росла картопля. А картопля і зерно – гарний корм для свиней. До слова, сьогодні соя має неабиякий попит, а це – додатковий прибуток.
– Часто кажуть, що свинарство – збиткове, а врожаї зернових на наших полях невисокі. Це так?
– То все розмови. У нашому господарстві свинарство є рентабельним. Те ж стосується і врожаїв. У минулому році зібрали зернових по 50 центнерів, а картоплі – по 350 центнерів з гектара. В колишньому колгоспі ці цифри були набагато скромніші.
– Завдяки чому вдалося досягти високої врожайності?
– Наука, селекція не стоять на місці. Нові технології, сучасні сорти насіння, ефективна обробка хімічними препаратами та інше дозволяють досягти успіху.
– Природні умови сприяють хорошим результатам?
– Звичайно. Знаєте, як кажуть: "Дощ у травні, то і врожай без агронома справний". А ось у цьому році погода не балує. Рівень грунтових вод низький. Дощів майже немає. Більше того, і снігу не було. Тому просимо Бога, щоб довгоочікуваний дощ ще до Великодня зволожив наші поля.
– Відчуваю із розмови, що і вночі робота та врожай сняться.
– Я вам скажу про цікаву закономірність. Чим більше переймаєшся якоюсь проблемою, тим менше шансів на її розв'язання. Тому потрібна спокійна оцінка ситуації, конкретна дія і, звичайно, любов до землі. А там, де хвилювання без дії і розуму, – перемоги не буває.
– Які площі землі обробляєте? Яку техніку маєте?
– Землі в обробітку – 90 гектарів. В господарстві працює 3 трактори і 2 комбайни. Маємо повний комплект навісного обладнання. Разом зі мною на постійній основі – 3 працівники. До сезонних робіт залучаємо тимчасових працівників за договором. А ще допомагаємо технікою на жнивах одноосібникам.
– Агроном є?
– Я сам – і агроном, й інженер, і механік. Маю фах інженера з виробництва сільгоспмашин, тому знаю, що і до чого.
– До ефективного господарювання довгий шлях пройшли?
– Перші спроби розпочати справу були ще у 2004 році. А фермером у повному розумінні цього слова став у 2008-му.
– У чому бачите своє щастя?
– В моїй сім'ї і дітях. У нас з дружиною їх четверо. Найстарша Юля – студентка Ковельського промислово-економічного коледжу ЛНТУ, син Вадим навчається у школі. Найменші – Марійка та Настя. Наші діти – це справді гордість і щастя для нас із дружиною. Я вам відкрию секрет: у селі ми створили нову "партію" "Чотири і більше". Поки що в "партію" вступило 4 сім'ї, але невдовзі кількість членів збільшиться (сміється).
– Віталію, Ви енергійні і активні. Яке Ваше захоплення?
– Мисливство та риболовля. Особливо люблю останнє. З друзями ми рибалимо на озерах Люб'язь, Волянське, Біле, Нобельське, – словом, по всій Волині й Рівненщині. До того ж, цей відпочинок врівноважує і заспокоює, додає сил.
– Чув, що любите спорт.
– Спорт – це частина мого життя. Вже 9 років я опікуюся футбольною командою "Волошки", яка виступає у першій лізі Ковельського району. Ми неодноразово завойовували перші місця у районних чемпіонатах.
Торік облаштували футбольне поле. Люблю цю захоплюючу гру. Я й сам беру участь у змаганнях.
А ще у нас "на висоті" волейбол і теніс. Торік переобладнали актовий зал нової школи під спортивний. Там граємо у волейбол. У нас успіхи з цього виду спорту теж вагомі – в районному чемпіонаті стали першими.
Тенісисти мають для гри два тенісні столи, один з яких подарував народний депутат України Степан Івахів.
– В країні – неоголошена війна на Сході. Який внесок фермерів у наближення миру?
– Для воїнів АТО заготовляли картоплю, моркву, капусту, буряки та інші овочі. Неодноразово перераховували кошти у благодійні фонди.
ххх
…Шумить гіллям свою пісню у Волошках найстаріший на Ковельщині 500-літній дуб. Бачив він злети і падіння, пережив війни і реформи. Вірю, що так само, як той дуб, завдяки таким людям, як фермер Віталій Кашик, вистоять наш народ, наша Україна.
Анатолій СЕМЕНЮК.
НА ЗНІМКУ: фермер із с. Волошок Віталій КАШИК.
Фото Ольги СТЕБЛЕВЕЦЬ.
Залишити коментар