Напередодні початку нового навчального року в сесійній залі Будинку рад відбулася районна серпнева конференція педагогічних працівників Ковельщини. У роботі конференції взяли участь голова райдержадміністрації, депутат обласної ради Віктор Козак, голова районної ради Ігор Верчук, методист управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації Володимир Матвіюк, директори та вчителі загальноосвітніх навчальних закладів району, завідувачі дошкільними навчальними закладами, працівники освіти та представники батьківської громадськості.
— Романе Ярославовичу, чи готові дошкільні та загальноосвітні заклади району до нового навчального року?
— Найперше хочу зазначити, що, незважаючи на ситуацію у державі, недостатність коштів місцевого бюджету, всі без винятку навчальні заклади району підготувалися до початку нового навчального року.
Протягом 2014- 2015 навчального року розширено мережу груп у діючих дошкільних навчальних закладах: в грудні минулого року відкрито додаткову групу у ДНЗ смт Голоб, у лютому 2015 року — в дошкільному закладі с. Поворська, у квітні — в садочку смт Люблинця, що дало можливість повністю охопити дітей дошкільного віку відповідною освітою в Голобах та Люблинці.
Протягом 2014-2015 навчального року зміцніла матеріально-технічна база дошкільних установ. У нових групах проведені якісні ремонти з використанням сучасних будівельних матеріалів, ігрові куточки поповнено новим твердим та м’яким інвентарем.
За сприяння благодійного фонду "Патріоти Волині" встановлено надвірне ігрове обладнання у ДНЗ сіл Заріччя, Кричевич, Волі-Любитівської, селища Голоб.
Підготовка закладів освіти до початку навчального року та роботи в осінньо-зимовий період постійно перебуває в центрі уваги відділу освіти РДА, керівників навчально-виховних закладів, районної влади.
Вперше за останні роки вдалось до першого вересня забезпечити школи торфобрикетом та дровами, провести поточні ремонти котлів та замінити димові труби в ЗОШ І-ІІ ст. с. Підліс, ЗОШ І-ІІІ ст. с. Пісочного та с. Тойкута.
Встановлено другий твердопаливний котел в ЗОШ І-ІІІ ст. с. Дубового, передано в оренду приміщення котелень у ЗОШ І-ІІІ ст. смт Люблинця і с. Зеленого для переведення газових котелень на тверде паливо.
Проведено часткову заміну внутрішньої системи опалення в ЗОШ І-ІІІ ст. с. Дубового та заміну зовнішньої тепломережі в НВК "ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназія" смт Голоб.
Проведений капітальний ремонт спортзалу в ЗОШ І-ІІІ ст. с. Пісочного. В планах — у цьому році виконати відповідні роботи в ЗОШ І-ІІ ст. с. Скулина. Проведено утеплення фасаду школи в с. Підлісах та утеплення стелі в ЗОШ І-ІІІ ст. с. Зеленого та спортивного залу ЗОШ І-ІІІ ст. с. Дубового.
Завершується добудова до приміщення школи в с. Колодяжному для облаштування внутрішніх санвузлів. Проведений капітальний ремонт внутрішніх санвузлів і в ЗОШ І-ІІІ ст. с. Дрозднів та інші поточні ремонти за участю будівельних організацій, трудових колективів та батьківської громадськості.
— Якою є сьогодні мережа загальноосвітніх навчальних закладів та які особливості початку нового 2014-2015 навчального року?
— В 2014 - 2015 навчальному році в районі функціонувало 57 загальноосвітніх навчальних закладів.
Впродовж років мережа загальноосвітніх шкіл формується в непростих умовах. Щорічно зменшується використання проектної потужності навчальних закладів, що призводить до підвищення вартості навчання одного учня.
Загальна середня освіта фінансується з Державного бюджету. Освітня субвенція спрямовується на оплату поточних видатків шкіл усіх ступенів. Сформована вона на 2015 рік таким чином, що на кожного учня виділяють по 8800 грн. Але через велику кількість малокомплектних шкіл, які “перетягують” на себе максимум фінансування, наповнені школи отримують лише 7000 грн. на учня щороку (для порівняння, в малокомплектних утримання одного учня в рік становить 15-18 тис. грн.). Звідси висновок: закриття малокомплектних шкіл — не лише вимога часу, а й важлива сходинка до раціонального використання державних коштів.
До початку 2015-2016 навчального року, враховуючи демографічну ситуацію, повторно призупинено роботу загальноосвітніх шкіл І ступеня сіл Борщівки, Заячівки та Луківки.
До речі, за останні роки кількість школярів зменшилась на 1445 учнів. Однак вже у цьому році в ЗНЗ району навчатиметься на 180 дітей більше, ніж у попередньому.
— Нині на слуху слова "модернізація", "інновація", "реформування". Як ці поняття матеріалізуються в освітянській галузі району?
– На це запитання в деякій мірі відповів трохи вище. Але все ж додам, що дуже складним залишається питання кількості шкіл в районі. Неприйнятно, коли в шести школах І ступеня навчається менше десяти учнів, у трьох школах І-ІІ ст. — менше 40 учнів та у восьми школах І-ІІІ ст. — менше 100 учнів. Тому питання оптимізації існуючої мережі — це завдання номер один на наступний навчальний рік. У наших спільних інтересах прийняти рішення щодо вирішення проблеми: або кілька неефективних шкіл, або реально сильна, якісна система середньої освіти в районі.
Одним з найважливіших напрямів реформування загальної середньої освіти є профільне навчання у старшій школі, що значно розширює можливості старшокласників у подальшому здобутті якісної вищої освіти.
– В контексті суспільно-політичних подій, що сколихнули країну, на Вашу думку, чи варто педагогічним працівникам переглянути практику виховної роботи серед дітей?
— Завдання педагогічних колективів, дитячих волонтерських загонів — включитися в процес надання допомоги сім'ям мобілізованих, оточити цих людей увагою та турботою, надавати посильну допомогу. Навчальними закладами району протягом минулого навчального року були проведені заходи з підтримки та соціальної адаптації демобілізованих.
Ще одна проблема, яка з'явилась в умовах проведення війни, — поява сімей-переселенців зі Сходу країни на територію нашого району. В минулому навчальному році в школах Дубового, Пісочного, Битня, Білина навчалось 8 таких дітей. Першочерговим для наших педагогів є надання допомоги цим дітям у придбанні шкільного приладдя, забезпеченні їх гарячим харчуванням тощо.
Ми повинні усвідомити, що мета сучасного освітнього процесу не тільки дати дитині ґрунтовні знання з різних предметів, а й сформувати громадянина, патріота, духовно і морально зрілу особистість.
На закінчення хочу привітати всіх — вчителів, учнів, батьків — з початком нового навчального року. Сподіваюся, що він порадує як вчителів, т
Залишити коментар