Суспільство завжди особливо хвилювали випадки скоєння злочинів неповнолітніми. Адже подібні факти змушують вкотре замислитись: що штовхає дітей на лаву підсудних? Що змушує юних йти “на подвиги” і, марнуючи дитинство, вдаватися до недитячих вчинків? Нещодавно в Ковельській міжрайонній прокуратурі відбулася міжвідомча нарада керівників правоохоронних органів та органів виконавчої влади міста і району, на порядок денний якої було внесено питання про стан злочинності серед неповнолітніх та правозахисної діяльності щодо захисту прав і свобод дітей.
Ковельський міжрайонний прокурор Василь Лопоха у своєму виступі зазначив: якщо торік спостерігалася тенденція до зменшення злочинності серед неповнолітніх, то в цьому році вона росте. За 3 місяці поточного року зареєстровано 16 злочинів проти 7 за аналогічний період 2011 року. Особливо турбують прокуратуру факти скоєння підлітками злочинів повторно, а також в стані алкогольного сп’яніння.
У виступі зазначалося, що діяльність кримінальної міліції у справах дітей Ковельського МВ УМВС України у Волинській області в більшості випадків зведена до розкриття вчинених злочинів та реагування за фактами, що вже настали. Профілактична робота, в тому числі з підлітками, які перебувають на обліку в органах внутрішніх справ (а їх — 30), проводиться формально та несистематично.
Органи державної системи профілактики правопорушень серед дітей не повною мірою виконують покладені на них обов’язки. Не забезпечується своєчасне виявлення, повний і достовірний облік неповнолітніх правопорушників, неблагополучних сімей, дорослих, які втягують дітей у протиправну діяльність.
На жаль, в підлітковому середовищі не обходиться й без алкоголю. Прокуратуру турбує факт, що на грунті алкогольного дурману та у зв’язку з бажанням вживати алкоголь підлітками вчинено ряд правопорушень.
Трапляються випадки, коли діти потрапляють в заклади охорони здоров’я з діагнозом “алкогольне отруєння”. За таких обставин необхідні системні заходи боротьби з дитячим алкоголізмом та наркоманією, охоплення дітей позашкільною освітою, змістовним дозвіллям.
До речі, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я Україна посідає перше місце серед країн, де явище підліткового алкоголізму набуло загрозливих масштабів — 40 відсотків підлітків вживають алкогольні напої принаймні один раз на місяць, 20 відсотків — щодня.
У місті Ковелі та Ковельському районі діє понад чотириста суб’єктів господарювання, яким видано ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами. Внаслідок відсутності дієвого контролю за реалізацією спиртних, слабоалкогольних напоїв, пива та цигарок така продукція стає доступною дітям, що негативно впливає на поведінку підлітків та спонукає їх до вчинення правопорушень.
Зокрема, протягом 2011 та поточного років Ковельським міськвідділом УМВС України у Волинській області виявлено 23 випадки порушень правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями та тютюновими виробами, в тому числі три факти реалізації неповнолітнім тютюну та горілки.
Разом з тим, лише в одному випадку у квітні цього року матеріали направлено в регіональне Управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Волинській області для застосування фінансових санкцій до власників торговельних закладів та позбавлення ліцензій.
Не зменшується кількість підлітків, які жебракують та займаються бродяжництвом. Упродовж минулого та поточного років до міліції з цих підстав доставлено 19 дітей, 12 підлітків залишали місця проживання. Дуже часто саме ці діти стають жертвами насилля або самі скоюють правопорушення.
Невтішним є стан вчинення правопорушень неповнолітніми. У 2012 році підлітками вчинена така ж кількість правопорушень, як і торік, тобто відсутня тенденція до їх зменшення. Зокрема, за 3 місяці цього року до адмінвідповідальності притягнуто 43 неповнолітні особи: за розпиття спиртних напоїв у громадських місцях, куріння у заборонених місцях, дрібне хуліганство та ін.
Під час міжвідомчої наради йшлося й про результати перевірок прокуратурою дотримання вимог законодавства про заборону грального бізнесу в Україні, роботи комп’ютерних клубів. Потребують уваги з боку органів влади та місцевого самоврядування питання захисту майнових прав дітей, позбавлених батьківського піклування. Гострою є проблема забезпечення житлом дітей цієї категорії.
Василь Лопоха наголосив і на тому, що більшу увагу слід приділяти роботі з приводу попередження дитячого травматизму на територіях дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, під час навчально-виховного процесу.
Свою точку зору щодо порушених на нараді питань висловили начальник Ковельського міськвідділу внутрішніх справ Іван Коростенський, заступник міського голови Ігор Прокопів, заступник голови райдержадміністрації Андрій Мигуля та інші.
За результатами міжвідомчої наради прийнято відповідну постанову, якою передбачено низку заходів, спрямованих на поліпшення становища дітей, реалізації їх прав на якісну медичну допомогу, доступну освіту, гармонійний розвиток та сімейне виховання.
Світлана ЛЯШУК.
Залишити коментар