Згідно з Указом Президента України "Про часткову мобілізацію" 20-го січня ц. р. розпочалася четверта хвиля мобілізації військовозобов'язаних. На території міста Ковеля та Ковельського району пройде вона у два етапи протягом 210 діб із дня набрання чинності Указу. Наразі оповіщення військовозобов`язаних по першому етапу (90 днів з 20 січня) закінчилось.
Про хід мобілізаційного процесу на Ковельщині нам розповів в. о. військового комісара Ковельського об'єднаного міського військкомату майор Володимир ЛЕВКОВИЧ. Він зізнається, що мобілізація-2015 проходить нелегко, утім, поставлені завдання виконуються. За словами Володимира Івановича, розбудова сучасної боєздатної армії – шлях важкий і тривалий, але він запевняє: разом ми його подолаємо. Далі зазначив:
– Аналіз цих трьох тижнів призову показав, що не всі жителі краю розуміють, в якому стані знаходяться Україна і її Збройні Сили. Ми повинні дати заміну строковикам та військовозобов'язаним, які проходять службу в Збройних Силах, Національній гвардії. Четверта черга мобілізаційного розгортання необхідна для того, щоб ті військові частини, які зараз знаходяться на Сході, поповнилися новими людьми.
– Порівняно з попередніми, які особливості проведення четвертої хвилі мобілізації?
– На даний час усі військовозобов'язані, незважаючи на підстави для відстрочки від призову по мобілізації, згідно із ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" повинні пройти медичний огляд і уточнити облікові дані в Ковельському ОМВК.
Одна з особливостей четвертої черги моброзгортання – це обов'язкова підготовка протягом 1,5 місяця в учбових підрозділах та на полігонах. Зараз призваних направляють у навчальні військові центри для підготовки за своїми спеціальностями. Там же підвищуватимуть свій фаховий рівень і офіцери запасу.
В кінці березня мобілізованих направлять у військові частини для бойового злагодження, а вже потім буде прийматися рішення щодо їх відправлення чи на Схід, чи до Південного кордону держави (район Херсонської області).
– Якщо говорити про добровольців, то як змінилася їхня кількість від початку мобілізації і до сьогодні?
– На превеликий жаль, у порівнянні з першою хвилею мобілізації, під час якої зареєстровано більше 500 чоловік, кількість добровольців суттєво скоротилася. Звичайно, є й свідомі громадяни, щирі патріоти, які розуміють, що від кожного з нас залежить доля держави. Так, з початку четвертої хвилі мобілізації до нас звернулося близько 30 добровольців.
Конституцією України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та недоторканності є найвищою функцією держави, справою всього українського народу. Тож тих, хто має бажання допомогти Українській армії та захистити свій народ від ворога, просимо відгукнутись.
– З якими труднощами Ви зустрілися під час мобілізації?
– Найбільша проблема – це ухиляння жителів Ковельщини від оповіщення про призов чи про проходження медкомісії.
Багато хто не впускає до своїх помешкань представників військкомату, тож вручити повістку неможливо. Велика частина військовозобов'язаних не відчиняє двері, хоча на момент дзвінка перебувають вдома. Це свідчить про те, що вони свідомо відмовляються виконувати свій конституційний обов'язок із захисту своєї Батьківщини.
Буває, нема господарів вдома. У такому разі посильні залишають надруковані записки з номером військового комісаріату. Якщо в людини є запитання чи сумніви, вона може зв'язатись телефоном із нами.
Дуже багато військовозобов'язаних не проживають за місцем реєстрації або переховуються в друзів чи знайомих. А ще чимало перебувають, зі слів рідних та близьких, за кордоном "на заробітках".
Ці фактори і є основними причинами, які не дали нам можливості в повному обсязі виконати поставлені завдання.
– Це правда, що мобілізують здебільшого хлопців із сільської місцевості?
– Ні, ми призиваємо військовозобов'язаних у рівному співвідношенні. Тут важливим є чинник оповіщення. У селі іноді знайти людину простіше, ніж у місті.
– Яке покарання передбачене за ухилення від мобілізації?
– За неявку до військового комісаріату за викликом військовозобов'язаний притягується до адміністративної відповідальності, військовий комісар має право накладати штрафи, але є відповідні статті Кримінального кодексу, порушуючи які військовозобов'язаний може бути позбавлений волі на строк від 2 до 5 років (у випадку, якщо військовозобов'язаний буде ухилятися від мобілізації).
В даний час на Ковельщині щодо трьох військовослужбовців відкрито кримінальні справи за ухилення від мобілізації, а по шести – проводиться досудове розслідування.
– Відомо, що значна частина мешканців нашого краю трудиться за кордоном. Тому багатьох цікавить, які нині особливості перетину кордону?
– Перш за все, потрібно знати законодавство та виконувати обов'язки громадянина щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Так, згідно із ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" ст. 22, п.3.: "Під час мобілізації та переведення Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на штати воєнного часу громадяни (крім тих, які проходять службу у військовому резерві) зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів).
Резервісти зобов'язані з'явитися до військових частин у строки, визначені командирами військових частин, в яких вони проходять службу у військовому резерві".
На основі цих положень Закону був виданий наказ в. о. військового комісара Ковельського ОМВК від 20.01.2015 року, №7 "Про оголошення часткової мобілізації".
В цьому наказі йдеться також про те, що військовозобов'язаним, які тимчасово проживають за межами міста Ковеля та Ковельського району, необхідно негайно вибути до місця постійного проживання і з'явитися у військовий комісаріат за місцем перебування на військовому обліку. Офіцерам, прапорщикам (мічманам), сержантам, солдатам (матросам) запасу, що не отримали мобілізаційні розпорядження та персональні повістки, виїзд за межі району забороняється.
– Що побажаєте та які настанови дасте жителям Ковельщини, зважаючи на ситуацію в Україні?
– Перш за все, треба бути пильними. Бо, на жаль, диверсійна діяльність наблизилася і до наших країв. Тому, якщо особа здалась вам підозрілою, – повідомте про це правоохоронні органи. Не здавайте квартири та не надавайте таким людям ніяких послуг.
Уважними і спостережливими будьте й до всього, що відбувається навкруги. Слідкуйте за речами, які лишись без нагляду. Будьте обережні: це можуть бути вибухові пристрої, які спрацюють через деякий час. Зокрема, стосується подібне місць масового скупчення людей (вокзали, ринки, магазини, лікарні, військовий комісаріат та ін).
ххх
На завершення розмови в. о. військового комісара Ковельського ОМВК Володимир Левкович звернувся до мешканців міста Ковеля й Ковельського району і запевнив, що завдання та усі роботи, котрі стосуються військової справи, нині виконують надзвичайно відповідально.
Жоден хворий та з певних причин непридатний для служби не потрапить до війська, яке необхідно зміцнювати сильними, мужніми, патріотично налаштованими українцями.
З цього приводу Володимир Левкович закликав усіх з повною відповідальністю та розумінням поставитися до переломних подій в державі, не піддавати сумніву укази та дії Президента України, у будь-яких критичних ситуаціях діяти мудро й тактовно. А ще – просить зрозуміти, що, виконуючи священний обов'язок громадянина, захищаючи кордони та незалежність України, ми захищаємо своїх батьків, дітей, родини.
Розмову вела Аліна РОМАНЮК.
Залишити коментар