28 листопада починається Різдвяний піст, який в народі ще називають Пилипівкою. Ця назва походить від дня пам’яті Святого апостола Пилипа, який припадає на 27 листопада – останній день напередодні посту.
Апостол Пилип уславився проповіддю Слова Божого та чисельними випадками зцілення людей, прийняв мученицьку смерть на хресті.
Піст готує віруючих до зустрічі одного з головних свят Церкви – Різдва Господа нашого Ісуса Христа. Різдвяний піст триває сорок днів (закінчується 6 січня). Під час посту з меню слід виключити м’ясні та молочні продукти, яйця. Порівняно з Великим постом, який передує Великодню, цей – менш суворий, а тому у його дні дозволено вживати рибу, рослинну олію (окрім середи, п’ятниці та Свят-вечора).
Піст – це перша заповідь, яку дав Господь людям через Адама та Єву. Піст – не мета, а засіб, без якого досягти мети дуже важко. Птахові неможливо злетіти у небо без крил; піст і молитва – це два крила, за допомогою яких ми долаємо висоти виконання заповідей Божих.
Головна мета посту, встановленого ще у ранні століття християнства, – духовне очищення людини. Тому піст – це відмова не тільки від скоромної їжі, але й від гріховних думок, згубних пристрастей і звичок для того, щоб можна було з чистим серцем зустріти свято Різдва.
27 листопада 1493 року Христофор Колумб започаткував перше офіційне поселення європейців в Америці – Ла-Ісабелу на острові Гаїті. Назвав на честь іспанської королеви Ізабелли. Місто проіснувало п’ять років.
28 листопада в багатьох країнах світу відзначають День без покупок. Ідея цієї акції зародилася в Америці в 1992 році. Автором ідеї є рекламіст Тед Дейв, на думку якого “реклама обманює, коли обіцяє, що ми станемо щасливішими, якщо придбаємо більше речей”. Мета цього дня – звернути увагу на соціальні, економічні, екологічні та етичні наслідки сучасної культури споживання і дати зрозуміти людству, що крім товарів, у світі є багато більш цінних і цікавих речей.
30 листопада – День домашніх тварин. Офіційно цей день в Україні не відзначається. Але то не привід не відзначати це добре свято. Пам’ятайте слова Антуана де Сент-Екзюпері: “Ми відповідаємо за тих, кого приручили”. Обов’язково подаруйте в цей день своїм улюбленцям любов та увагу. І почастуйте чимось смачненьким.
1 грудня 1887 року на сторінках повісті англійського письменника Артура Конан-Дойля «Етюд у багряних тонах» вперше з’явився популярний літературний персонаж – приватний детектив Шерлок Холмс.
Тільки справжній українець починає читати інструкцію, коли розуміє: все, зламав.
ххх
У сільській хаті вночі лунає стукіт у вікно.
– Дрова потрібні?
– Ні.
Вранці прокидаються – дров нема!
ххх
Пішла на кухню вимкнути світло... повернулася з двома котлетами... Пити хочу, боюся повертатися...
ххх
Турист запитує у місцевого жителя:
– Ви мені не підкажете, як потрапити на цю гору?
Місцевий задумливо дивиться на туриста, потім на гору і говорить:
– Хочете, я собаку відв’яжу?
Альфред Бернард Нобель народився 21 жовтня 1833 року в Стокгольмі (Швеція). Він був хіміком, інженером, новатором, підприємцем та винахідником – запатентував 355 різних винаходів, серед яких найбільш відомий – динаміт.
Саме виробництво вибухівки стало основою швидкого збагачення підприємця. У 1888 році в одній із французьких газет було помилково опубліковано некролог Нобелю (газетярі переплутали винахідника з його старшим братом Людвігом). На Альфреда серйозно вплинуло те, що про нього стали писати: «мільйонер на крові», «торговець вибухової смерті», «динамітний король». Тож він вирішив зробити так, щоб не залишитися в пам’яті людства «лиходієм світового масштабу».
27 листопада 1895 року в шведсько-норвезькому клубі в Парижі Нобель підписав заповіт, згідно з яким свій багатомільйонний статок заповів для фінансування міжнародної премії, що присуджується незалежно від національності.
Згідно з його волею, щорічний прибуток від спадщини має ділитися на 5 рівних частин, і кожну з них у вигляді премії щорічно слід присуджувати кращим вченим в галузі фізики, хімії, медицини і літератури, а також найвидатнішим миротворцям (Нобелівська премія). Виняток — математика. За переказами, це пов’язано із сумною історією кохання Альфреда. Дівчина, яку він кохав, вийшла заміж за математика. Саме через це Нобелівська премія не поширюється на цю галузь науки.
А. Нобель помер 10 грудня у 1896 році на своїй віллі в Сан-Ремо (Італія), де проживав останні роки життя. Після його смерті додалась ще одна номінація: банк Швеції з 1969 року вручає премію пам’яті Альфреда Нобеля з економіки.
29 червня 1900 року для управління фінансами та адміністрування заснована Фундація Нобеля.
Нобелівські премії вручаються щороку 10 грудня — в роковини смерті Альфреда Нобеля. Перша церемонія вручення Нобелівських премій відбулася 1901 року.
Рубрику веде Зоряна ВОЛИНЕЦЬ.
Залишити коментар