Вечір 13 січня напередодні Нового року за старим стилем називають “Щедрим”. Православна церква у цей день вшановує пам'ять преподобної Меланії Римлянки (Маланки), яка з юних років і до кінця днів своїх (померла в 439 р.) прямувала до Христа.
Як і в переддень Різдва, цього дня готують святкову вечерю. Вечір в народі називається “щедрим” або “багатим”, що пов'язано зі звичаєм готувати багатий святковий стіл, де, на відміну від Святвечора, страви не є пісними.
Увечері, після заходу Сонця і до півночі, за народною традицією, ряджені хлопці й дівчата ходять від хати до хати та щедрують, водять "козу". Щедрувальники бажають господарям здоров`я, багатого врожаю та добробуту у новому році. А наступного дня, коли починає світати, хлопчики йдуть посівати зерном та вітати усіх із Новим роком. Заходячи до хати, посівальники здійснюють символічне посівання та говорять при цьому: "Сію, вію, посіваю, з Новим роком Вас вітаю! На щастя, на здоров'я, на Новий рік!..".
Перший посівальник на Новий рік приносить до хати щастя. За народним віруванням, щастя приносять тільки хлопці, а тому посівати дівчатам не годиться.
14 січня Православна церква відзначає свято Обрізання Господнього.
На восьмий день після Народження Христос, за старозавітним законом, прийняв іудейський обряд обрізання, який був встановлений для всіх немовлят чоловічої статі в знак союзу Бога з прабатьком Авраамом і його нащадками. При здійсненні цього обряду Божественному Немовляті було дано ім`я Ісус (Спаситель), сповіщене Архангелом Гавриїлом ще в день Благовіщення Діві Марії.
За тлумаченням отців Церкви, Господь прийняв обрізання, щоб показати людям приклад неухильного виконання Божественних установ. Після того, як Ісус Христос прийняв хрещення у водах Йордану, старозавітний обряд обрізання замінений для послідовників Христа таїнством хрещення.
14 січня Церква також вшановує пам'ять святителя Василія Великого, архієпископа Кесарії Каппадокійської, що в Малій Азії.
Церковні джерела характеризують його як аскета, богослова і вченого, автора канонів чернечого життя.
Він народився близько 330 року в Кесарії і походив зі знатного роду, що славився не лише багатством, а й ревною християнською вірою. Батько був адвокатом і викладачем риторики. У сім'ї було десятеро дітей, з яких п'ятеро і мати Емілія зачислені до святих.
Першу освіту Василій здобув під керівництвом батьків та бабусі, високоосвіченої християнки. Після смерті батька та бабусі Василь вирушив на навчання до Константинополя, а потім до Афін, де опановував риторику і філософію, астрономію і математику, фізику і медицину. Опісля він повернувся до Кесарії, де викладав риторику. Близько 362 року він був висвячений у сан диякона єпископом Мелетієм, а через 2 роки – у сан пресвітера єпископом Кесарійським.
Незабаром святитель Василь був обраний Собором єпископів на Кесарійську кафедру.
Святий написав багато праць, залишивши по собі велику духовну спадщину. Його визнають Великим Вчителем Церкви. В цей день звершується Літургія Василія Великого, написана самим святителем (ця Літургія згідно з церковним уставом здійснюється лише десять разів на рік).
10 січня 1863 року – у Лондоні запущена перша у світі лінія метрополітену (3,6 км).
13 січня 1854 року – американець Фаас Ентоні з Філадельфії запатентував новий музичний інструмент – акордеон.
15 січня 1797 року Джон Етерінгтон з Лондона вперше в Англії почав продаж у своєму магазині нового типу головного убору – циліндра.
“Найввічливіший” день у році – 11 січня. Цього дня з ініціативи ООН і ЮНЕСКО відмічається всесвітній день "спасибі". Особливих традицій це свято поки не має. Єдина порада – "спасибі" сьогодні треба говорити якомога частіше.
І "Спасибі", і "Дякую" з'явилися в українській мові у шістнадцятому сторіччі. Перше – це скорочення від фрази "спаси, Боже". А "дякую" – прийшло з Німеччини.
Слова подяки мають дивовижні властивості, але вимовляти їх не можна, коли людина знаходиться у роздратованому стані. Психологи вважають, що слова вдячності – це знаки уваги, які здатні зігріти своїм теплом. Ми кожного дня говоримо один одному "дякую", тому важливо пам'ятати, що справжня вдячність – це лише та, що йде від чистого серця.
1493 року Колумб та його супутники натрапили на острові Гваделупа на невідомі досі плоди. Їхній смак та аромат приголомшили мандрівників. Аборигени називали цей плід – "нана". Таким було найперше знайомство європейців з ананасом. І відтоді почався тріумфальний хід ананаса по країнах і континентах.
ххх
Видатному американському винахіднику Томасу Едісону зробили зауваження, що у нього дуже важко відкривається хвіртка: "Хіба не можна щось придумати?". Едісон відповів: "А я й придумав: кожен, хто входить, відкриваючи хвіртку, накачує в бак 3 літри води з колодязя".
Фразу вчителя: "Вивчіть той вірш, який більше сподобається" учні сприймають як: "Вивчіть той вірш, в якому найменше слів".
ххх
Хотів купити заспокійливе, але побачив ціну, заспокоївся.
Рубрику веде Зоряна ВОЛИНЕЦЬ.
Залишити коментар