Венера – давньоримська богиня кохання, покровителька усіх закоханих. Однак від слова "Венера" походить і назва хвороб, які виникають... від нерозсудливості в коханні.
Згідно зі статистичними даними Міністерства охорони здоров'я в Україні щорічно реєструється близько 400 тисяч нових випадків сифілісу, гонореї, хламідіозу, герпесу, сечостатевого мікоплазмозу, генітального кандидозу та трихомонозу. Офіційна статистика відображає, за різними оцінками, від 30% до 40% реальної кількості випадків інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ).
На Волині в 2012 році зареєстровано 2315 випадків інфекцій, які передаються статевим шляхом, з них – 968 у пацієнтів віком 15-29 років, що становить 45% від усіх зареєстрованих.
Про захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), розповідає Леся Карпюк, головний позаштатний спеціаліст УОЗ Волинської облдержадміністрації за спеціальністю "дерматовенерологія" (на знімку).
– Сексуальні стосунки є важливою частиною нашого життя. Це в СРСР сексу «не було», як «не було» і захворювань, пов'язаних із цим словом. Зараз інтимні послуги пропонують навіть серед білого дня. Реклама, кліпи, оголошення у газетах та журналах, які хоч і завуальовано, але доносять "потрібну" інформацію до тих, кому вона призначена.
Звичайно, для того, аби бути разом, людям потрібні взаємні почуття. Тільки коли кохання справжнє, люблячі чоловік і жінка піклуються один про одного. Довіряти своїм коханим – ось кредо нормальних стосунків. Випадкові статеві стосунки асоціюються з ризиком передачі різних захворювань.
Маю 25 років професійного стажу. І переконалась, що молодь зараз більш інформована та обережна, партнери частіше використовують запобіжні засоби. Хоча третина пацієнтів не знають ні прізвища, ні імені партнера – мовляв, гарно відсвяткували, переборщили зі спиртним, а одноденний секс – не привід для знайомства...
– Після візиту до венеролога люди стають "розбірливішими" в любовних питаннях?
– Ті, хто приходить у диспансер, вже усвідомили небезпеку і перейнялись власним здоров'ям. На відміну від інших захворювань, ІПСШ у більшості випадків пов'язані із легковажністю, нестриманістю, безвідповідальністю, небажанням чи нездатністю передбачити та врахувати наслідки своєї поведінки. Реальність вчить: необхідно думати про безпеку до, а не після статевого контакту.
– Коли слід поспішати до лікаря?
– Якщо був незахищений секс або ви не впевнені у своєму партнерові, мали випадковий статевий зв'язок або мали кілька статевих контактів – у всіх цих випадках навіть без наявності симптоматики треба звертатись до лікаря. Відсутність симптомів не означає відсутності захворювання.
Тому що в інкубаційному періоді, який у різних інфекцій може тривати від кількох днів до року (у випадку ВІЛ-інфекції та гепатиту C), відсутні клінічні ознаки захворювання.
– Які найхарактерніші прояви ІПСШ?
Наступні:
- незвичні виділення із статевих органів;
- часте болюче сечовипускання; печія при сечовипусканні;
- болі в ділянці живота чи у паху, підвищення температури тіла;
- почервоніння, виразки чи бородавки в ділянках статевих органів, заднього проходу;
- свербіння в ділянці статевих органів;
- запалення лімфовузлів у паху;
- болі під час статевих контактів.
Хочу наголосити, що з кожним роком збільшується кількість прихованих форм ІПСШ (без симптомів).
– Хто частіше хворіє на ЗПСШ – жінки чи чоловіки?
– Хворіють одинаково, але більше зареєстровано випадків захворювань у жінок – близько 70%. Чому такий дисбаланс? Жінки частіше звертаються до гінекологів, дерматовенерологів, а чоловіки цього уникають і лікуються без відповідного обстеження. Тому чоловіче населення випадає з поля офіційної статистики.
Перед початком статевих стосунків мають бути обстежені обоє, щоб уникнути неприємних моментів.
– Знаємо, що медики проводять лекції про безпечний секс учнівській та студентській молоді, в інших аудиторіях...
– Так. Завдання лікарів – поширювати культуру безпечного сексу. Але завжди наголошуємо: найважливішим правилом залишається думати про безпечний секс до, а не після статевого акту.
Однак, не соромтесь звертатись за допомогою до фахівців. Вчасно розпочате лікування дозволить повністю позбутися хвороби. За бажанням можна обстежитись анонімно.
Вас чекають за такими адресами:
Розмову вела Інна ЗУБЕНКО.
Залишити коментар